Haber toplayıcı uygulamaların öne çıkan ismi Prismatic'e yatırım geldi

Haber toplayıcı uygulamaların öne çıkan ismi Prismatic'e yatırım geldi

Ülkemizde onedio.com ile temsil edilen haber toplayıcı uygulamalardan gün geçmiyor ki yeni haberler almayalım. Dün önemli oyunculardan Zite, yeni versiyonunu tanıtmıştı. Bugün ise “Connect to create a newsfeed based on your interests” (ilgi alanlarınıza göre haber akışınızı yaratın) sloganı ile yola çıkan Prismatic’in yatırım -A serisi- haberi geldi.

Bu sene içerisinde yayın hayatına başlayan Prismatic, diğer haber toplayıcı uygulamaların -tam olarak- yapmadığını yaparak, kullanıcıların sosyal ağlardaki beğeni ve ilgi alanlarını da ele alıp kişisel bir haber akışı sunuyor. Flipboard, Zite ve Pulse gibi uygulamaların uzun süredir haber akışı sunuyor olmalarına rağmen bu özelliği ile öne çıkan uygulama, kısa sürede önemli bir kullanıcı kitlesini arkasına almayı başardı bile.

İlk olarak web arayüzüyle çıkan Prismatic, iPhone uygulamasını daha sonra yayınladı. Prismatic’in ana odağı mobil olmasına rağmen önce web arayüzü ile yola çıkmış olmalarının arkasında yatan sebebi, web versiyonundan kullanıcı geri dönüşleri alırken ana hedef olan mobil uygulamalar üzerinde yoğun bir şekilde çalışmak olarak gösterebiliriz. Bu arada Prismatic'in halen bir iPad uygulaması bulunmuyor.

İkinci yatırım da geldi

Bu yılın Mayıs Ayı’nda tohum yatırımını alan San Francisco merkezli şirket, bugün ise önemli yatırımcıların da dahil olduğu A serisi yatırım haberi ile adından söz ettirdi. Yatırım miktarı ise 15 milyon dolar. Daha önce Webrazzi’de yer verdiğimiz gibi Prismatic’in de diğer haber toplayıcılar gibi gelir modeli noktasında net bir duruşu yok. Ancak Prismatic’in “akıllı” yapısı, rakiplerine göre reklam modelinde ciddi avantajları da beraberinde getirebilir.

Prismatic ilgi alanlarini cekiyor

Haber toplayıcı uygulamaların özelleşebileceği alanlardan bir tanesi kişiselleştirmeydi, ki bu alanı Prismatic ele geçirecek gibi duruyor. Geriye kalan en büyük açıklar ise lokalizasyon ve platform olmak. Bakalım bu başlıklar varolan uygulamalarla mı yoksa yeni uygulamalar tarafından mı doldurulacak. Bu arada Prismatic’in kurucu ortağı ve CEO’su Bradford Cross’un “lokalizasyon Prismatic’in en önemli özelliklerinden biri olabilir” cümlesini de hatırlatalım. Bekleyip göreceğiz.

Diğer yandan Prismatic için şimdiden bir başarı hikayesi diyemeyiz belki ama bu hikayeden genel olarak çıkarılabilecek satır başları şunlar olsa gerek: geçmişte exit ederek sonlanan bir startup tecrübesine sahip olan kurucu ortak, büyük oyuncuların ve çok sayıda küçük oyuncunun bulunduğu bir pazarda farklılaşabilmek, mobil odağı ve mobile geçiş, son olarak teknoloji/yazılım yoğun bir iş modelinde; ekip.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.