Mobil uygulamalarda hangi diller daha popüler? [Araştırma]
Mobil

Mobil uygulamalarda hangi diller daha popüler? [Araştırma]

Tüm dünyaya hitap eden pazarlar doğal olarak farklı dillerde ürün ve hizmetin geliştirilmesini mümkün kılıyor. Mobil uygulamalar bu konuda en dikkat çeken pazarlardan biri ve küresel pazara yönelen geliştiricilere yardımcı olacak bir araştırma var elimizde.

Mobil uygulamaları da listelemeye başlayan program indirme sitesi indir.com'un araştırması mobil uygulamanızı hangi dillerde geliştirebileceğiniz konusunda fikir veriyor. Araştırma App Store ve Windows Phone Store ile indir.com'daki 5 bine yakın mobil uygulamanın hangi dillere dağıldığını gösteriyor.

WindowsPhone'a girilen Türkçe uygulama sayısı AppStore'dakinden fazla

Araştırmaya göre App Store'da Türkçe olarak yer alan uygulama sayısı 2130. Türkçe destekleyenlerle bu sayı 24.000'e yaklaşıyor. Türkçe dili App Store'da 15. sırada yer alıyor.

Windows Phone Store'da ise Türkçe olarak girilen uygulama sayısı App Store'dakinden fazla. Ancak 2810 Türkçe uygulama ile Windows Phone'da 17. sırayı almışız.

Android uygulamaları Google Play'de dil bilgisi verilmediği için listelenemiyor ama App Store ve Windows Phone Store'da İngilizce dışında hangi dillerin en popüler olduğunu görebiliyoruz. Çince, App Store'da 65 bine yakın uygulamanın, Windows Phone Store'da ise 180bine yakın uygulamanın dili olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarıda gördüğünüz tablo Çince'nin ardından, Japonca, Fransızca, Korece ve Almanca'nın en aktif diller olduğunu gösteriyor. Bu da bu ülkelerin yerel içeriklerde güçlü olduğu fikrini uyandırıyor.

IcanLocalize'ın eski bir araştırması da en popüler diller konusunda benzer bir fikir veriyor ama bu sıralamaların dünyada en çok konuşulan diller sıralamasıyla büyük bir paralellik göstermediğini söylemekte fayda var. Yani nüfus ve nüfusun mobil gelişimini beraber ele almak gerekiyor.

indir.com'un kurucusu Hasan Yaşar, Türkçe uygulamalara ilginin arttığını ve sitedeki uygulamaların yüzde 46'sının Türkçe, yüzde 54'ünün ise İngilizce olduğunu söylüyor. Uygulamaların yüzde 18'i ise birden fazla dil destekliyormuş. Tespit edilen en fazla dil destekleyen uygulama da Youtube olmuş; tam 59 dil.

Yorumlar (6)
 1. Konseptiva.blogspot Konseptiva.blogspot

  Çinlilerin uygulamaları genelde hava cıva oluyor...Bence en çok oyun uygulaması yüklüyorlardır.Çok saçma oyunlardan zevk alıyorlar.

 2. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Selamlar,

  App Store için yapılan araştırma Apple'ın aşağıdaki iTunes API'si baz alınarak, daha doğrusu aşağıdaki örnekteki gibi bir uygulama sorgulandığında dönen dil değerleri baz alınarak yapıldıysa yukarıdaki sonuçlar epey hatalıdır.

  http://itunes.apple.com/lookup?id=301344410&country=tr

  Örneğin yukarıdaki linkte App Store'daki Markafoni uygulamasının dili İngilizce gözüküyor. Aslında Türkçe. Bunun sebebi de çoklu dil desteğine sahip olmayan uygulamalarda geliştiricilerin default dil olan İngilizce ayarını kullanarak kendi yerel dilleri kullanmaları. App Store'da böyle çok fazla uygulama var.

  Tabii iTunes description kısmı incelenerek ayrıca bir Türkçe kontrolü yapıldıysa iş değişir.

  Paylaşayım istedim.

  1. indir.com üzerinde bulunan uygulamaları el ile girdiğimiz için sitedeki uygulamaları tam olarak doğru tespit edebiliyoruz. Site dışında bulunan uygulamalar ise söylediğiniz gibi yayıncının belirttiği dil esas alınarak yapıldı. Amacımız yurt dışına açılmak isteyen yayıncılara fikir verebilmek. Aynı zamanda Türkçe uygulamalara sitemiz üzerinde özel olarak önem vermekteyiz.

   1. Mustafa Tan Mustafa Tan

    İlk yorumumda örnek verdiğim Markafoni uygulamasını sitenizde arattığımda çıkmıyor: http://iphone.indir.com/arama.php?program=Markafoni

    Ayrıca http://iphone.indir.com/turkcell-online-islemler uygulamasının bilgilerini kontrol ettiğimde versiyon bilgisinin güncel olmadığını gördüm uygulama 12 Kasım'da güncellenmiş olmasına rağmen.

    Bu tip raporların baz alındığı verilen sanki daha güncel ve tam olması lazım.

 3. Sait Kurt Sait Kurt

  Malum, Hindistan'da merdiven altlarında yazılım yapanlar varken, bizim ülke bu konuda geri kalanlardan lakin herzaman yeniliğe ve bilgiye aç nesiller bu ülkede eksik olmayacağı kanısındayım...

  Vakti zamanında Hindistan'lılar baktılar dünya teknolojide, sanayide baya gelişmiş, kendilerinin ekonomik durumları bu tür sanayileri yapma, etme ve geliştirmeye elverişli değildi... Devlet olarak bir karar aldılar. Biz bunları yapamıyorsak bu teknolojik sanayi döneminde en karlı ve en az sermaye yolunu seçtiler ve yazlım konusunda dahilerle ülke ekonomisini geliştirdiler...

  Bugun Arena bilgisayarı satın alan kim dersini?

  Hindistanlı bir iş adamı...

  Biraz düşünün diye bunları yazdım, belki bi şeyler anlata bildiysem ne mutlu bana...

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bir donanım (bilgisayar parçası vb.) en ucuz Çin'de uzak doğuda, en ucuz yazılım Hindistan vb. ülkelerde üretilebilir.

   Örneğin bir ERP yazılımı Amerika'da 100.000 $'dan aşağı yapılamazken, Hindistan'da 30.000 $'a üretilebiliyorsa burada tabiki Hindistan seçilir.

   Freelance vb. sitelerde bir arama yaparsan, senin 10.000 $'a yapacağın yazılımı Hintliler 2000-3000 $'a çok rahat yapıyorlar. Bu Hintlilerin dahi olduğu anlamına gelmiyor. Elbette zeki insanları var ama ucuz iş gücü olması onların yazılım konusunda dünyada önemli bir konuma yükselmesinde etkili.

   Fikir vermesi için düşünürsek Iphone'un maliyeti ort. 175 $ civarında (internette küçük bir araştırma ile bulunabilir) parçalarının tamamına yakınını uzak doğuda ürettiriyor. En iyi ihtimalle 175 $ uzak doğu ülkelerinde kalıyor. Geri kalan tutar Apple (Amerika) 'a gidiyor. Burada kazanan bu durumda kim oluyor belli sanırım. Hindistan'daki meselede aynen böyle...