Ingress: Google'ın yeni oyunu bilim kurgu filmlerini aratmıyor
Eğlence

Ingress: Google'ın yeni oyunu bilim kurgu filmlerini aratmıyor

Google Glass'ı geleceğin heyecan verici bir Google ürünü olarak bekliyorsanız Ingress'in ne olduğunu kesinlikle bilmeniz gerek. Zira Google'ın içindeki küçük bir ekip fiziksel ve çevrimiçi dünyayı birleştiren bir Android uygulamasıyla daha fazlasını sunmaya hazırlanıyor.

Şu an kapalı test sürecinde olan Ingress, World of Warcraft'ın gerçek dünyada oynanan bir şekli olarak tanımlanıyor. Fiziksel dünyayla ilişkili etkileşimlerle enerji kazandığınız oyun diğer insanların beynini ele geçirmeye çalışmak gibi başdöndürücü bir hikayeye sahip.

Google'ın özellikle Androidli cihaz sahipleri hakkında sahip olduğu bilgiler bu oyunu oldukça karmaşık hale getirebilir. Oyunda ya enerji toplayan Alimler ekibini ya da enerji için savaşan Direniş takımını seçiyorsunuz. Ardından diğer insanlarla aranızdaki rekabeti şekillendiren iç-dış dünya mücadelesine katılıyorsunuz.

Oyunu geliştiren Niantic Labs'in kurucusu John Hanke, Ingress'i "Telefonunuzla labirentteki bir fare gibisiniz ama bilgisayarınızın başına geçtiğinizde oyuna tepeden bakabiliyorsunuz diyor."

Aslında fiziksel-çevrimiçi dünya etkileşimini esas alan çeşitli oyunlar var ama Google'ın (daha önce Field Trip'i geliştiren ekiple) bu işe adım atması daha etkili bir iş ortaya konulacağını gösteriyor. Ingress'in 1 ya da 2 ay içinde kullanıcılarla buluşması planlanıyor.

İşte bir bilimkurgu filminin içinde olduğunuzu hissettirecek Ingress'in tanıtım filmi:

Yorumlar (11)
 1. Mert Ak Mert Ak

  Ingress’in bir ya da iki ..... içinde kullanıcılarla buluşması planlanıyor. Boşluğa ne gelecekti?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Bir ya da iki ay. ;]

 2. Steve Bowyer Steve Bowyer

  Bir ya da iki ? Yıl mı acaba?

 3. Bu oyunun altında dijital reklamcılık adına çok büyük fırsatlar gizli. Görür görmez ilk aklıma gelenler; lokasyon bazlı, arttırılmış gerçekli temelli, kullanıcının her tür verisine targeting/retargeting yapılabilecek reklamlar...

 4. Ozan Can Köseley Ozan Can Köseley

  Aklıma gelmişti :)

 5. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Oyunun tanıtımına bakarken aklıma şu takıldı; neden bizim ülkemizde hiç heykel yok?

 6. Bekir Cem Bekir Cem

  Ingress Türkiye'de pek umursanmıyor gibi. Daha bugün haberim oldu, davetiye isteği gönderdim. Ama birkaç yabancı kaynakta davetiyelerin tükendiği yazılmış.

  Google reklam pazarındaki payını arttırmak için yapmış diye yorum yapılmış burada da. Yahu Google bu. Hobi olarak uygulama geliştiren bir topluluk değil. Tabii ki kullanacak verileri, tabii ki reklam pazarındaki payını arttırmak isteyecek. Bence yanlış açıdan değerlendiriyoruz.

  Google Ingress forumunda uygulamayı şu an kullanan pek çok kişi var ama ben Türkiye'de henüz bir kişi bulabildim. (En azından Türkiye'de oynanabiliyor olması sevindirici.) Bu uygulamayı kullanan kullanıcılar başkalarını davet edebiliyor mu bilmiyorum ama eğer öyle bir şey varsa bir davetiyenin kırk yıl hatrı olur. :)

  1. Oyuna davet edilen biri başkasını davet edemiyor.ben suanda oynuyorum ama net paketi yetiştiremiyorum telefona 110 lira fatura geldi :D ama anladıgın zaman çok zevkli bi oyun esenyurtta resistance grubundan herhangi kimse olmadıgı için buraları enlightened (aydınlanmış) grubu adına bn portalları hackliyorum global control ve min units sayemde %4.9 ve &59 oldu :d

 7. Uygulamayi indir eylenceli ve heycan verici ise gidip gelirken enerjileri toplayabiliyorum. Oyunu cozmek biraz zor olacak.

 8. Oyunun Türkiye de de yaygınlaşması için önecelikle herkesin çevrindeki anıtları ve tarihi yerleri oyuna göndermesi lazım. http://www.youtube.com/watch?v=BR7rqWkmlN4 bu adreste anlatılmış , herkes uygularsa bize de kodlar daha çabuk gönderilir.

 9. Ingress Türkiye Ingress Türkiye

  ingress'in türkçe destek forumunu açtık arkadaşlar oyunu oynayan arkadaşları bekleriz. http://www.ingress.web.tr (moderatör hocam lütfen yorumu onaylayın, sonuçta bunu türkiye'de yaymak ve ilerletmek istiyoruz sizde böyle bir destekte bulunun rica ediyorum.)