Microsoft Surface’teki ‘inanılmaz’ mantık hatası
Arama
Uygulamalar

Microsoft Surface’teki ‘inanılmaz’ mantık hatası

Kasım ayı başında piyasa sürülen Microsoft‘un tablet bilgisayarı Surface, kullanıcılarını üzmeye başladı. 32 GB ve 64 GB olmak üzere iki farklı modelle kullanıcılara sunulan tablet bilgisayarın içinde bulunan işletim sistemi ve yerleşik uygulamaların 16 GB civarında yer kapladığı ortaya çıktı.

Associated Press’in haberinden edindiğimiz bilgilere göre bir Andrew Sokolowski adındaki avukat, Surface’in 32 GB’lık modelinden satın alıyor. Tablet bilgisayarını kullanmaya başlayan avukat, müzik ve Word dosyalarını Surface’e yüklemeye başlıyor. Ancak tablet bilgisayarın hafızası beklediğinden daha önce doluyor.

32 GB yerine 16 GB’lık boş alan

Bunun üzerine avukat cihazın kullanım kapasitesiyle yüklediği dosyaların boyutunu kıyaslıyor. Yaklaşık 16 GB’lık dosya yüklediğini gören avukat, Surface’in 32 GB’lık hafızasının sadece 16 GB’lık bölümünün kullanılabildiğini fark ediyor. Avukat kısa bir araştırma yaparak, Surface’in içine yüklü olarak gelen Windows 8 işletim sistemi ve uygulamaların 16 GB‘lık yer kapladığını fark ediyor.

İşin aslına bakacak olursak Surface’in kullanılabilir kapasitesi hakkında Microsoft bütün bilgileri paylaşıyor. Şirketin, sıkça sorulan sorular bölümünde paylaştığı bilgilere göre 32 GB’lık modelde 16 GB, 64 GB’lık modeldeyse 45 GB’lık boş alan bulunuyor.

Yanlış pazarlamadan mahkemelik oldu

Ancak Microsoft, Surface’leri kullanılabilir alanları yerine cihazlara yerleştirdiği hafıza kapasitesiyle pazarlıyor. Doğal olarak işin ucunda bir avukat olunca hemen Microsoft’u ‘yanlış pazarlama’ suçundan mahkemeye veriyor. Parantez içinde Microsoft tarafından hiçbir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Mahkemenin nasıl sonuçlanacağı konusunda bir yorum yapmak şimdiden zor. Birçok akıllı cihazın işletim sistemi, Surface kadar olmasa da cihaz modelinde belirtilen kapasiteden pay alıyor. Ancak bu rakamın Surface tabletlerde çok daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Microsoft bunun için nasıl bir önlem alacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (19)
 1. can dedi ki:

  Ekşici gibi bir başlık size yakışmıyor.

  1. Rıza Mahlas dedi ki:

   Webrazzi insanın kendine yakışanı yazmasıdır.

 2. Ferdi Battal dedi ki:

  Bu sorunun aynısı Galaxy S3 ‘de de var. 16GB olmasına rağmen 11 gb’lık boş alan var ve ancak o kadarını kullanabiliyorum.

 3. kaan dedi ki:

  microsoft tekeli dünyanın başında bela zaten…

  1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Gerek bilgisayarda gerek mobilde birbirinden çok farklı platformlar varken Microsoft neyin tekelidir acaba.

   Windows işletim sistemlerinin linux, mac vb. farklı alternatifleri var. Mobilde android, ios, vb. farklı platformlar var.

   Windows işletim sistemi ve sunucu yazılımlarında karşısında güçlü bir alternatif yoksa bunun sorumlusu Microsoft değildir. Kimse sana zorla Microsoft ürünleri kullanman gerektiğini söyleyemez.

   1. wime77 dedi ki:

    Haklısın ama söylüyorlar.

    Türkiye deki tüm Ticari yazılımlar MS tsbanlı. Netsis, Logo,Mikro, vs.

    Tüm hasts takip sistemleri MS tabanlıdır.
    Tüm yönetimsel araçlar MS tabamlıdır
    Tüm üretkinlik yazılımları ( Ofis) MS tabanlı kullanıma zorlanır.

    Kısaca birileri zorla MS kulanıyor diyor Hangi Türkiye de yaşıyorsunuz ?

 4. ahmet dedi ki:

  Microsoft’tan hediye ürün alıp sözde ürün testi yapan teknoloji firmalarının düştüğü hale bakın. Haberi avukattan öğreniyorlar.

 5. Ömer Faruk dedi ki:

  aynı problem bütün cihazlarda var sanırım, benim vodafone smart tab 10’da 16 gb diye aldık, 12 gb civarında bir alanı kullanabiliyoruz…

  1. wime77 dedi ki:

   Eğer 32 gb alsaydınız sekizde bir oranında alandan kayba uğrayacaktınız. Microsoft sekizde dört oranında yani YARISINI kapsıyor.

   Kısaca bu saçmalıktan öte değil. MS ‘i tebrik ediyoruz.

   Birde MS ‘in mobil pazardaki başarısı konusunda atıp tutarken daha dikkatli olalım.

 6. Hakan Usta dedi ki:

  Bunun gibi milyon tane dava açılıyordur eminim. Hiç bir sonuç alabileceklerini de düşünmüyorum ve yanlış bir bilgilendirmede yok. 32GB hafıza ile birlikte satılıyor. Bunun belli bir kısmını (belkide yarısını) işletim sistemi vb kullanıyor olması o hafıza ünitesinin kapasitesinin 32GB olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Adamlar hiç bir yerde de kullanılabilir alan 32GB dememiştir direkt olarak ve daha detaylı bilgilerde yazıda da yer aldığı gibi kullanılabilir alandan bahsedilmiş. Müşterinin bunu okumamış olmasından dolayı bir hak kazanacağını düşünmüyorum. Öyle olsaydı kredi kartlarına veya banka hesaplarına, hesap işletim ücreti ödemezdik (ben görmedim duymadım vs olmuyor).

  1. wime77 dedi ki:

   Bir cihazın 32 gb olması ne demek ? Gördüğünde ne anlarsın ?

   32 Ghz deseydi frekans bandının 32 Ghz olduğunu anlardın.
   32 Mbps deseydi band genişliğin anlardın.
   32 GB dediği için doğal olarak 32 gb lik alanının olduğunu anlıyorsun. Eğer Microsoft başka bişi anlıyorsa o onun problemi. Dünyanın nersine gidersen git bu böyledir.

   Çok güldüm. Hairkasınız.Microsoft size maaş ödüyor olmalı.

   1. ferdi GÖK dedi ki:

    o avukatta kazanacağı paradan (tabi kazanırsa!) size ücret öder!!!

   2. Görkem dedi ki:

    Bant genişliği ve frekans bandı dışında başka bildiğiniz şeyler varsa onları da söyleyin lütfen konuya bayağı hakimmişsiniz. Yoruma açık konularla ilgili alakasız örnekler vererek ikna etmeye ya da ispat yapmaya çalışmak çok mantıklı. Mesela telefon beyaz demiş ne anlarsınız bundan? telefonun beyaz olduğunu anlarsınız. O zaman Bill Gates benim pantolonum siyah demiş. Hatta Microsoft çalışanlarına sigorta yapmak zorundadır. Renk bilgisini kullanarak üstteki iki bilgiyi de doğrulamış oluruz.

   3. Umut dedi ki:

    Nasıl ki 16GB RAM’i olan bir makinenin belli bir miktar RAM’ini işletim sistemi kullanıyorsa, yada 3Ghz işlemcinin belli bir kısmını arkaplan servisleri kullanabiliyorsa, disk kapasitesinin de bir kısmını işletim sistemi kaplayacak. 500GB kapasiteli bir laptop aldığınızda 500GB boş alan olmadığı gibi, tablette de aynı durum söz konusu.

    Yanlış olan, işletim sistemi %50’ye kadar yer kaplıyorsa bunun daha açık belirtilmesi gerektiği.

   4. wime77 dedi ki:

    eeeeeeaaahhh. Görkem.
    Tamam anldğının karşlığını veriyorsun.

 7. Tunç Yalçın dedi ki:

  E microsoft’dan fazla bir şey bekleyen mi var?

 8. 98 den bu yana bu sektördeyim. Dünyada en hantal sistemler neler diye soracak olsanız
  1 win 3.1
  2 win 95
  3 win 98
  4 win xp
  5 win vista (rezaleettti tam bir fiyasko)
  6 win 7
  7 win 8
  8 win ……
  yani kısaca hantallık = microsoft
  bu kadar yıldır niye mi rakibi olmadı mı oldurulmadı mı?
  daha düne kadar masaüstündeki başarılarından!!! sonra bill geyts tableti eline alıp sanki tablet dünyasını kendisi yönetecekmiş gibi bir gurur ve kibirle BİZ VARIZ SADECE BİZ dedi ve bu kibiri mobilde sonunu getirdi. önce iphone sonra android sonunun başlangıcı oldu ve artık daha da geri gelemeyecek. ümidim odur ki masaüstü ve dizüstü bilgisayarları da şu hantal maykrosoft tan kurtaracak bir işletim sistemi gelecek ve sonunu hazırlayacak…

  1. yorum cu dedi ki:

   Cevap gayet açık, uygulama zenginliği. Kapatın app storu bakayın ortada iphone kalıyor mu. kimse elmanın buyusune kapılmadı, apple cep telefonuna uygulama yuklemeyi cok kolaylastırdı, yazılımcılar için de uygulama yazıp dagıtmayı cok kolaylastıran bir ekosistem sundu. zamanında microsoftun bu kadar yaygın olması da sandığınız gibi olmadı mı oldurulmadı mı mantığıyla değil uygulama zenginliği ile oldu.

  2. wime77 dedi ki:

   Haberin yok sanırım o geleli çok oldu. Linux.
   Ubuntu ile bilinen tüm endüstriyel kullanımda yer aldı.

   Şimdi.
   Ubuntu da çalışan bir uygulama yapılmadıysa bu kimin ayıbı ?

Bir Yorum Yazın