Yandex üçüncü çeyrekten de memnun ayrıldı

Yandex üçüncü çeyrekten de memnun ayrıldı

Üçüncü çeyrekte tarayıcı olmak üzere birçok yeni servisini duyuran Yandex'in bilançoda da yüzü güldü. Şirket, hem kâr hem de gelir bazında büyüme kaydetti.

Yandex, 2012 yılı üçüncü çeyrekte 253.2 milyon dolarlık gelir elde etti. Bu rakam geçen yıl aynı döneme göre yüzde 41, 2012 yılı ikinci çeyreğe göre yaklaşık yüzde 20 artmış durumda.

Söz konusu dönemde Yandex, 74.2 milyon dolar net kar elde etmiş durumda. Bu kalemde de yine artışı yakalayan şirketin geçen sene aynı döneme göre yüzde 34 daha fazla kâr ettiğini belirtelim. 2012 yılı ikinci çeyrekteyse şirket net kârını 60.4 milyon dolar olarak açıklamıştı. Yani Yandex, bir önceki çeyreğe göre kârını yüzde 20 oranında arttırmış durumda.

Reklam gelirleri yüzde 39 arttı

Raporda dikkat çeken noktalar arasında şirketin reklam gelirleri bulunuyor. Toplam Yandex gelirlerinin yüzde 72'sine denk gelen reklam gelirleri geçen yıla göre yüzde 39 yükselmiş durumda. Metin bazlı reklamlarındaki artış oranıysa yüzde 42 olarak raporda yer alıyor. Reklam verenlerin sayısıysa 202 bini aşarak geçen sene aynı döneme göre yüzde 28, 2012 yılı ikinci çeyreğe göre yüzde 5 artış kaydetmiş olarak görünüyor.

Arama sorgularında da hatırı sayılır bir artış yakalayan Yandex, 2012 yılı üçüncü çeyrekte geçen sene aynı döneme göre yüzde 31 daha fazla sorguya cevap vermiş.

3. çeyrekte yeni ürünleri kullanıcılara sundu

İşin aslına bakacak olursak, 2012 yılının üçüncü çeyreği Yandex için oldukça hızlı geçen bir dönem oldu. Söz konusu dönemde Yandex'in sadece Türkiye operasyonlarına bakmak bile yeterli olabilir. Kısaca hatırlayalım. Yandex 1 Ekim'de web tarayıcısını kullanıcılara sunmuştu. Ancak en önemli olaylardan biriyse Yandex'in reklam hizmeti olan Yandex.Direct'in Türkiye pazarına Ağustos ayında sunulmasıydı.

Yandex'in finansal raporunda Türkiye'yi aradığımızda ise tek verinin yüksek harcamalı reklam kampanyaları ile ilgili olması dikkat çekiyor. :)

Yandex, paylaştığımız rakamlardan da görüleceği üzere üçüncü çeyrekten memnun ayrılmış durumda. Gelecekte şirketin bu büyüme trendi devam edecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.