Yandex üçüncü çeyrekten de memnun ayrıldı
Finans

Yandex üçüncü çeyrekten de memnun ayrıldı

Üçüncü çeyrekte tarayıcı olmak üzere birçok yeni servisini duyuran Yandex'in bilançoda da yüzü güldü. Şirket, hem kâr hem de gelir bazında büyüme kaydetti.

Yandex, 2012 yılı üçüncü çeyrekte 253.2 milyon dolarlık gelir elde etti. Bu rakam geçen yıl aynı döneme göre yüzde 41, 2012 yılı ikinci çeyreğe göre yaklaşık yüzde 20 artmış durumda.

Söz konusu dönemde Yandex, 74.2 milyon dolar net kar elde etmiş durumda. Bu kalemde de yine artışı yakalayan şirketin geçen sene aynı döneme göre yüzde 34 daha fazla kâr ettiğini belirtelim. 2012 yılı ikinci çeyrekteyse şirket net kârını 60.4 milyon dolar olarak açıklamıştı. Yani Yandex, bir önceki çeyreğe göre kârını yüzde 20 oranında arttırmış durumda.

Reklam gelirleri yüzde 39 arttı

Raporda dikkat çeken noktalar arasında şirketin reklam gelirleri bulunuyor. Toplam Yandex gelirlerinin yüzde 72'sine denk gelen reklam gelirleri geçen yıla göre yüzde 39 yükselmiş durumda. Metin bazlı reklamlarındaki artış oranıysa yüzde 42 olarak raporda yer alıyor. Reklam verenlerin sayısıysa 202 bini aşarak geçen sene aynı döneme göre yüzde 28, 2012 yılı ikinci çeyreğe göre yüzde 5 artış kaydetmiş olarak görünüyor.

Arama sorgularında da hatırı sayılır bir artış yakalayan Yandex, 2012 yılı üçüncü çeyrekte geçen sene aynı döneme göre yüzde 31 daha fazla sorguya cevap vermiş.

3. çeyrekte yeni ürünleri kullanıcılara sundu

İşin aslına bakacak olursak, 2012 yılının üçüncü çeyreği Yandex için oldukça hızlı geçen bir dönem oldu. Söz konusu dönemde Yandex'in sadece Türkiye operasyonlarına bakmak bile yeterli olabilir. Kısaca hatırlayalım. Yandex 1 Ekim'de web tarayıcısını kullanıcılara sunmuştu. Ancak en önemli olaylardan biriyse Yandex'in reklam hizmeti olan Yandex.Direct'in Türkiye pazarına Ağustos ayında sunulmasıydı.

Yandex'in finansal raporunda Türkiye'yi aradığımızda ise tek verinin yüksek harcamalı reklam kampanyaları ile ilgili olması dikkat çekiyor. :)

Yandex, paylaştığımız rakamlardan da görüleceği üzere üçüncü çeyrekten memnun ayrılmış durumda. Gelecekte şirketin bu büyüme trendi devam edecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (20)
 1. Kartal Kartal

  Bu kazancı yandex.com.tr olarak mı yoksa komple şirket kazancı mı anlamadım ?

  1. Makale içerisinde belirtilen referans adresi takip edip şirketin kazançlarını daha ayrıntılı görebilirsiniz, bu kazançlar tüm Yandex şirketinin kazancıdır.

   http://ir.yandex.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=717047

   Zaten dikkat ederseniz, "Ancak en önemli olaylardan biriyse Yandex’in reklam hizmeti olan Yandex.Direct’in Türkiye pazarına Ağustos ayında sunulmasıydı."

   Diyor ve önceki dönemlerden bahsediyor, sadece bir kaç ay içerisinde bu kadar büyük bütçelerde ivme yakalayamaz bir şirket.

 2. bıktık artık sürekli yandex haberi yapmanızdan

  1. Osman Osman

   Başka ne haberi yapıcak anlamadım ki.

   Türkiye'de Top 20'de bulunan bir şirket. Ve sürekli yatırım yapıyor. Baktım en son ayın 1 inde bir haberi var.

   National Geographicten kuşları falan göstermiceklerine göre Yandex ve türevi girişimlerin haberlerini yapıcak.

   Ben memnunum bu bilgilerden devam webrazzi sıkıntı yok. :)

  2. Okumayın o zaman Yandex haberlerini, ne güzel istatistik bilgileri sunuyorlar, sanki yazı size zorla okutuluyor.İstatistik bilgisinin neyi reklam olabilir ki.Olsa bile etkili reklam olmazdı, bir firma yükselişte olduğu için siz sayfasına mı giriyorsunuz.Webrazzi bloğu üzerinde son zamanlarda sizin gibi kalitesiz yorum yapan bir sürü kişi doldu.Bende sizin bu saçma ve gereksiz yorumlarınızı okumaktan bıktım.Tartışma ortamı varken, bilgi paylaşımı varken nasıl oluyor da böyle bir yorum atabiliyorsunuz anlamıyorum.Çok sinirlendim...

   Adamlar ne yapsa bıkıyorsunuz, o halde girmeyin gidin her gün farklı haber yayınlayan bir sayfayı ziyaret edin.

   Webrazzi'nin de böyle yorumları yayınlamamasını öneriyorum, göz zevkimi bozuyor, ne kadar boş insanlar arasında yaşadığımı hatırlıyorum.

  3. neden bikalim.sonun kadar yandex arkadasindayiz. tekelle olmaz bu isler. yeni bir soluk getirdi.

  4. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Yandex'in mail hesabı vb. servislerine üye olsamda alışkanlıklardan mı yoksa özelliklerden mi bilmiyorum Google'u kolay kolay bırakmam. Fakat şu bir gerçek Yandex hızlı servisleri ile Türkiye'ye hızlı bir giriş yaptı. Her geçen gün yeni servislerle daha da büyüyecek eminim. Dolayısıyla yeni servisler çıkardıkça webrazzi'de haber olması gayet doğal. Yandex'i kullanmasam da takdir ediyorum. %97 kullanım oranı olan Türkiye'de işi çok zor olduğu halde güzel şeyler yapmaya çalışıyor. Ayrıca alternatif her zaman iyidir. Belki Google'un yerine geçmesi çok çok zor ama payını azaltması yüksek bir olasılık.

   Ayrıca Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının yapamadıklarını yapıyor.

  5. Türkiye ye yatırım yapan bir firmanın biraz ayrıcalıklı olarak fazlaca bahsedilmesinden bir zarar geliceğini düşünmüyorum bence yandexlemeye devam edin. Birde google ın algoritmalarından da gına geldi bir alternatif olsun

 3. Bizden birileri kalkıp bende google gibi bir arama motoru yapacağım ve ondan sonra bir sürü ek ve yeni özellik ekleyeceğim deseydi sanırım sadece gülerdik google varken böyle bir işe kalkışana. İşte sonuç ortada ve yandex'in daha fazla ilerleyeceğine eminim. Önemli olan harekete geçmek sanırım olduğumuz yerden eleştirmek değil..

 4. Ozan Tatar Ozan Tatar

  Umarım Yandex Türkiye pazarında da başarılı olur. Rekabet güzel bir şey.

 5. Mehmet Şen Mehmet Şen

  YouTube videodan para çıkmaz fikrini öldürdü

  Twitter bu çok saçma benim statusumu kim takip edecek fikrini öldürdü

  Instagram mutlaka gelir modeli olmalı fikrini öldürdü

  Facebook mutlaka iş planı olmalı fikrini öldürdü

  Pinterest ilgi alanları sosyal ağlara odaklanmak için çok genel fikrini öldürdü

  Angry Birds ve Spotify bütün yenilikler Amerika Silikon Vadisinden çıkar fikrini öldürdü

  ve Yandex zaten yapılmışı var fikrini öldürdü

  Tek ölmeyen ve hiç bir zaman ölmeyecek şey kendi ülkende tekelleşmenin önüne geçerek önemli yatırımlar yapan bir firmanın haberlerinden bıkan zihniyet

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   On numara yorum. "Beğen" aradı gözlerim, bulamadım. Siz beğendim sayın :)

  2. Ismail Ismail

   güzel yorum.

 6. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Ruslar can'dır ;)

  1. Umut Sarikaya karikatürü geldi aklima heme, elinde sigarabir vatandas Lenin'e sorar "Abi sende Rus numarasi var mi?"

 7. Kenan Kenan

  Gelir ortaklığını aktif etselerde adsense tekelinden kurtulsak artık. Ortaklık sistemi aktif olunca her sitede görmeye başlarız sanırım :)

  1. Mert Ak Mert Ak

   Aynen Yandex'e duyurulur, en çok beklenen özelliklerden birisi bu şu anda, adsense tekelinden de kurutulmak çok iyi olacaktır, ikisini birden kullanmak bile çok iyi olacaktır.

 8. Salih Salih

  bu geliri Türkiye de elde etmesinin imkanı yok tabiki tüm yandex gelirleridir.Gerçi rakibi google Türkiyeden bu rakamları kaldırabiliyor.1 tl tık başına alıp adsense ile 1 kuruş verdiği için google iyi para kazanıyor.Yandex in yolu çok Türkiye de ama dünya çapında büyüp google a rakip olması lazım.Adsense falan kölesi yaptı google milleti, rakip olmazsa böyle oluyor en sevimli firmalar bile.Yandex türkiye dışında çok az ülkeye yatırım yapmış baya az veri var dünya geneli için bir yahoo nun microsoft un çok arkasında maps ve reklamcılık alanında.

  sitede donanımhaber kullanıcı tipi algıladım "hep apple haberi yapıyolay" cılar inşallah burayıda basmazlar.

 9. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Veriler ilginç ancak Yandex'in kar ettiğine bir türlü inanamıyorum. Özellikle Türkiye operasyonu şuanda zarar yazıyordur. Evet Adsense gibi bir hizmet verir webmasterlar ilke arayı iyi tutarlarsa iyi olabilir.

 10. Android Forum Android Forum

  Yandex oldukça başarılı bir arama motoru başarıları daha da artacaktır.