Twitter, favorilerin yerine beğen ve yıldız ifadelerini test ediyor
Sosyal Ağlar

Twitter, favorilerin yerine beğen ve yıldız ifadelerini test ediyor

Sosyal ağ siteleri için etkileşim büyük önem taşıyor, etkileşim sağlamak için de çoğu zaman oldukça basit yöntemler sunuyorlar. Facebook’un “beğen” butonu, Google+’ın “+1”i ve Twitter’ın “favori”lere ekleme özelliği bunun en yaygın örnekleri.

Tüm bu siteler sürekli olarak yeniliklerle kullanıcılarına daha iyi bir tecrübe sunmak için birbirleri ile yarışıyorlar. The Next Web’in ortaya çıkardığı bir duruma göre şu sıralarda Twitter benzer bir çalışma içerisinde. İddia Twitter’da hoşunuza giden tweet’leri saklamak ve bir arada sergilemek için kullanılan “favori” butonunun adının “beğen” olarak değişebileceğini gösteriyor.

Tabi ki bu kesin bir durum değil. Twitter, tüm internet firmaları gibi sürekli olarak yenilikler deniyor ve bu denemeleri ufak test grupları içerisinde gerçekleştiriyor. Bu testler ölçümleniyor ve analiz edilerek kullanıcıların site üzerinde hedeflenen sonuçları oluşturması için hangi testin daha başarılı olduğu gözleniyor.

“Favori” yerine “beğen” veya “yıldız” ifadelerinin deneniyor olması bundan farklı bir şey değil. Yine de bu yeni ifadelerin test ediliyor olması, ölçümlemelerde olumlu sonuç verecek olurlarsa kullanıma geçebileceği anlamına da geliyor.

Daha önemlisi Twitter’ın “favori” kelimesine neden bir alternatif arıyor olduğu. Kullanıcıların etkileşim amacıyla kullandıkları kelimelerin anlamları tahmin edebileceğiniz gibi etkileşim oranlarını doğrudan etkiliyor. “Favori” ifadesi pek çok kullanıcı için tarayıcılarda sık kullanılanlara eklenen web sitelerini çağrıştırıyor. Bu nedenle de kullanım oranının hedeflenenden daha sınırlı kaldığı düşünülebilir.

Twitter’ın asıl istediği ise aynı Facebook’un “beğen” butonunda olduğu gibi kendi etkileşim sağlayacak butonunu daha yaygın kullanılabilir hale getirmek.

Peki sizce “beğen” (like) veya “yıldız” (star) bu amaç için Twitter’ın işine yarar mı? Yoksa daha farklıb ir yaklaşıma mı ihtiyaç var?

Yorumlar (4)
 1. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

  Twitter'da fav butonu pek kullanılmıyor. Bir de fav butonu favlanan kişi için sosyal tesiri artırmıyor RT'de veya Facebook like'lardaki gibi. Belki fav'lanan tweetler kullanıcıların twitter timeline'ında çıksa fav'lar daha çok kullanılır. Ama bence 'star' veya 'like' kelime olarak iyi bir alternatif diil 'fav'a. 'I starred you.' biraz garip duyulmuyor mu? Like da bir facebook eylemi artık hepimiz için.

 2. Bence ismi "like" olmaması gerek. Daha yaratıcı ve daha twitter 'a özgün bir terim kullanılmalı diye düşünüyorum. Evet mantık olarak like ismi çok doğru ve daha işe yarar gözüküyor ancak daha marjinal isimler denenmeli.

 3. Raskolnikov Raskolnikov

  Fav ve Like'ın ayrı konseptler oldugunu dusunuyorum, Like'lanan seylerin Like listesi altında toplanması bence gereksiz, ama Fav'lanan tweetlerin sonradan donulup okunuyor veya baskaları neleri favlamıs onlara bakıyoruz. Ayrıca Like butonu eklenirse biraz fazla Facebook'a benzemeyecek mi? Twitter'ın daha özgün bir şey/kendisine has bir şey bulması gerektiğini dusunuyorum.

 4. Mizah Türk Mizah Türk

  Şuanki butonlar gerçekten iyi sadece işlevselliklerinin artırılması daha yararlı olur.

  Favoilere eklemeleri gruplama gibi. Misal bir tv programında bir konu konuşuluyor. Herkes yorumunu yapıyor, bende gelen twitteri ara ara okuyorum. Konu içeriği futbol, fb gs bjk hakkında tweetler var. Ben gelen twitterlerden fbyi kendi adında oluşturduğum favori listesine atıyorum gsyi kendi bjkyide kendi listesine ve bu yorumlar arasında da okumaya en değer olanları ister sürükle bırak ile liste içerisinde sıralarım yada başına ekleyebileceğim yıldız ile en idare eden tweetleri belirleyip işimi rahatlatabilirim gibi.

  Yani daha işlevselleştirmek yerine böyle var olan şeyin adını değiştirmeye çalışmak biraz absürd.