Samsung Galaxy Note II: Yeni segmentin ikinci temsilcisini inceledik

Samsung Galaxy Note II: Yeni segmentin ikinci temsilcisini inceledik

Samsung akıllı ve tablet bilgisayar segmentinde birçok modelle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle Galaxy Note serisiyle kullanım alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen Samsung, Galaxy Note II ile kullanıcıların yeniden karşısına çıktı.

Geçen hafta satışa sunulan ve tablet-akıllı telefon segmentlerini yeniden birleştiren Galaxy Note II'yi inceleme ve test etme imkanı bulduk. Lafı çok uzatmadan Galaxy Note II'nin incelemesine geçelim.

Kısa bir şekilde cihazın teknik özelliklerini hatırlayalım. 5.55 inçlik HD sAmoled ekrana sahip olan Samsung Galaxy Note II'de 1.6 GHz hızında dört çekirdekli bir işlemci bulunuyor. 2 GB RAM, 8 megapiksellik kamera, 4G ve Full HD video kaydı da cihazda bulunan özellikler arasında. Galaxy Note II'nin işletim sistemiyse Android 4.1 Jelly Bean.

Hız konusunda iddialı

Sözlerimize ilk olarak cihazın hızından bahsederek başlayalım. Söz konusu 4 çekirdekli bir işlemci ve 2 GB'lık RAM olunca cihazın hızı oldukça ön plana çıkıyor. İnternet sitelerinden uygulamalara kadar birçok işlemin hem diğer Galaxy serisi cihazlardan hem de Samsung'un rakibi olan akıllı telefonlardan daha hızlı gerçekleştiğini söylemek mümkün.

Galaxy S3 vs Galaxy Note 2

Diğer gözümüze çarpan noktalardan bir diğeri malzeme kalitesi. Birinci nesil Galaxy Note ile arasında oldukça fark gözlemlediğimiz Galaxy Note II'de malzeme kalitesinin arttığını gözlemliyoruz. Samsung cihazların inceliğiyle kırılacakmış hissi yaratan arka kapaklar, Galaxy S III'lerde olduğu gibi Galaxy Note 2'de kalınlaşarak, daha sağlam bir materyalden yapılmış hissi yaratıyor.

Öte yandan Galaxy Note II'nin bataryası da ilk Galaxy Note'a göre daha uzun süre kullanılabiliyor. 3.100mAh bataryaya sahip olan Galaxy Note II'nin değişen donanımı arasında yeni S-Pen de bulunuyor.

Tek ekranda iki farklı işlem

Galaxy Note II pazara sunulduktan sonra bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyle 'Multi Window' adında bir özellik gelmiş bulunuyor. Multi Window yani çoklu ekran özelliği, kullanıcılara Galaxy Note II ekranını ikiye bölerek, farklı işlemleri tek bir ekran üzerinde yapılabilmesine olanak sağlıyor. Örneğin, bir ekranda YouTube videosu izlerken, diğer ekrandan Tweet atılabiliyor. Bu özelliğin kullanıcılara farklı bir kullanım deneyimi sunduğunu ifade edebiliriz. Multi Window özelliğinin kullanılabilmesi için AndroidCentral'in paylaştığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Malzeme kalitesi hissediliyor

Malzeme kalitesi ve hız olarak dikkat çeken Galaxy Note II, ergonomi kategorisinde kullanıcıların taşınabilir cihazlarda ne aradığına bağlı olarak değişiyor. Cihazı akıllı telefon kategorisinde değerlendirirsek, kullanımı oldukça zor. Her ne kadar el boyutlarına göre değişkenlik gösterse de, tek elle mesaj yazımı veya web kullanımı oldukça zor. Bunun için kullanıcıların iki ele ihtiyaç duyması gerekiyor.

Ancak cihazı telefondan çok tablet bilgisayar olarak kullanmak isteyen kullanıcılar için Galaxy Note II, taşınabilirlik konusunda başarılı buluyoruz. Cihaz rahatlıkla kot pantolonların cebine sığabiliyor. Kullanıcılar böylelikle ceplerine sığan bir tablet bilgisayara sahip olabiliyor.

Bizden geçer not aldı

Şunu belirtmeliyiz ki, Galaxy Note II, hemen hemen aynı görünüme sahip olan Galaxy S III ile tablet bilgisayar olan Galaxy Note 10.1 modelleri arasında kalıyor. Bu yüzden Galaxy Note II, kullanıcıların ne amaçla bir akıllı cihaz alacakları üzerinde iyice düşünüp karar vermesi gereken bir  model. Yaklaşık üç günden beri test kullanımımız sonucu cihazın bizden geçer not aldığını söyleyebiliriz.

Şu anda beyaz ve siyah olmak üzere iki renk seçeneğiyle pazar sunulan Samsung Galaxy Note II, 1800 TL civarından Türkiye'de satışa sunuldu. Mobil operatörlerin Galaxy Note II için düzenlediği kontratlı paketler bulunuyor.

Samsung Galaxy Note II'yi  buradan daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.