Yeni Samsung ChromeBook 249 dolarla ön siparişte
Teknoloji

Yeni Samsung ChromeBook 249 dolarla ön siparişte

Google'ın merakla beklenen Chromebook taşınabilir bilgisayarı dün ön siparişe sunuldu. Chrome OS ile çalışan  yeni Chromebook, daha önce tanıtılan Chromebook'tan daha küçük. 249 dolarla ücretlendirilen cihaz Amerikalılar için çekici bir teklifle geliyor.

11.6 inç büyüklüğünde, yaklaşık 2 cm inceliğinde ve 1.13 kg ağırlığında olan Samsung üretimi Chromebook 6.5 saatlik pil ömrü vaadediyor. VGA kamerası bulunuyor. Bluetooth 3.0 ve yeni nesil Wi-fi bağlantı üzelliklerine sahip. Açılış süresi 10 saniyenin altında ve açık söylemek gerekirse biraz Macbook Air'e benziyor.

Chrome OS

Henüz bilmeyenler için tekrarlamak gerekirse; Chromebook, Chrome OS temelli olduğu için tamamen internet bağlantısıyla verileri buluttan çeken bir deneyime alışmayı gerektiriyor. Bu deneyime alışmak kişiye göre değişiklik gösterebilir ama bu noktada Gmail ve Google Docs servislerinde çevrimdışı kullanım özelliğinin bulunduğunu da hatırlatmak gerek.

100 GB Google Drive kapasitesi

Yeni Google Chromebook da yerleşik Google hizmetleri (Arama, Gmail, YouTube ve Hangouts görüntülü konuşma) ile geliyor ve bu kez bazı önemli avantajlar sunuyor. Dahili belleğinden bahsedilmeyen yeni cihazda 2 yıl boyunca kullanabileceğiniz 100 GB büyüklüğünde Google Drive belleği var. Bu kapasitenin şu anki bedeli yaklaşık 120 dolar yapıyor.

Sunulan diğer bir şey de GogoAir tarafından sunulan 12 adet uçuş içi internet bağlantısı. Sık uçuş yapan Amerikalı teknoloji severler için önem taşıyan bu ikramın değeri 150 dolar olarak heaplanıyor.

20 dolar kar

Kısacası 270 (120+150) dolar değerindeki ek hizmetlerle gelen ve kağıt üstünde 20 dolar kazandıran Chromebook, kendini 3. nesil iPad'i olan, bunun yanında da Microsoft Surface sipariş eden birine kendini sattırmayı başarıyor.

Chrome ile internet kullanıcılarını kanatları altına alan Google rekabetin giderek arttığı taşınabilir bilgisayar ve tablet pazarında ne kadar başarılı olacağı meçhul. Zira bu sene bahsedildiği gibi Chromebook'un yılı olmaktan epey uzak geçti. Bakalım Chromeboook'un ön sipariş performansı Google'ın bu çeyrekte düşen karlılığını düzeltebilecek mi?

Yorumlar (8)
 1. Kerem Çobanoğlu Kerem Çobanoğlu

  Fiyatı "kimlere hediye alınabilir" diye düşündürdü.

  Bence pazarlamasında biraz daha farklılaşabilirlerse,

  "ucuz havayolu" konseptinde oldukça kar eden bir model geliştirilebilir.

 2. Cuhadar Cuhadar

  449 usd olan biraz daha alınabilirliği fazla olan bir cihaz. ama bir de bulut işletim sistemi olduğu için bu da kullanılabilir elbette. Ben ilk önce pek önemsememiştim kasılmalar falan diye ama chrome os işletim sistemi ile gayet stabil çalışacağını düşünüyorum

 3. Özgür Turanlı Özgür Turanlı

  Yazının en sonunda sorulan sorunun cevabı aslında yazının içerisinde var sanki. Ürün bedavadan bile ucuz. Üzerine para veriyorlar gibi sanki :) Amaç bu üründen kar etmek değilmiş gibi duruyor (elbette kar ediyorlardır ama çok az).

  Önce Google'ın bu çeyrekteki karlılığının düşme nedenlerini çok iyi anlamak lazım.

  Google'ın gelirlerinin büyük bir kısmı herkesin bildiği gibi reklamlar.

  CPC %15 düşmüş. Bunun çeyrek karlılığına etkisi direkt ve büyük oldu.

  Google, Chromebook ve Nexus gibi ürünleri kar için değil, kendi ekosistemini güçlendirip dolaylı yoldan (reklam pazarını büyüterek) kar etme peşinde. Amazon'un Kindle Fire'ı neredeyse maliyetine satıp Fire kullanan müşterilerin alışverişlerinden dolaylı olarak para kazanmak istemesi gibi.

  Google'ın Chromebook'tan kar beklentisi olsa, 249$ gibi bir fiyatla değil çok daha yüksek bir fiyattan satmayı deneyebilirlerdi. Bu nedenle Chromebook, çok satsa bile Google'ın karlılığına olan etkisinin çok az olacağını tahmin ediyorum. Ama uzun vadede reklamlardan elde edeceği gelirleri arttırması açısından daha ileriki çeyreklerde etkisini görülebiliriz.

  Genel olarak Chromebook iş yapar mı? Biraz zor.

  Google bazen ilginç bir şekilde fazla ideal hayallerin peşinden koşuyor. Fazla ideal çünkü bu teknoloji insanlar için henüz erken. Doğru zamanda çıkarmak çok önemli.

  Google doğru yolda ilerliyor ama yanlış strateji ile ilerliyor.

  iPhone ile piyasaya girip bu kullanıcılara diğer Apple ürünlerini aldırmayı başaran Apple'ın yolundan gitmeye çalışıyor Google. Evet doğru bir yol ama bu şekilde çok zor.

  Bugün verilere baktığımızda Mac kullanıcılarının sayısının arttığını görüyoruz. Bir Apple ürünü, diğer Apple ürününün satın alınması için üretilmiş sanki.

  Microsoft'un mobilde yakalayamadığı başarı, masaüstü kullanıcılarını Apple'a çaldırmasına neden oluyor. Google bunun gayet farkında ve benzer şekilde Android gibi Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi kullanananan kitleleri, yine Linux tabanlı ChromeOS'a çekmeye çalışıyor. ChromeOS'a odaklanan Google, kendi içinde kullandığı Goobuntu'yu masasüstü kullanıcılarına UI/UX açısından baştan aşağıya elden geçirilmiş şekilde sunabilirse, Windows'u yavaş yavaş terketmeye başlamış olan kitleler Goobuntu'ya geçecektir. Özellikle de Android kullanan kitleler.

  Bu işin ağır faturası Microsoft'a kesilecek. Microsoft, mobil yarışında düştüğü arka sıralardan kurtulmaya çalışırken, bunu bir de masaüstü takip edebilir.

  Özetle, Google'ın bu çeyrekteteki karlılık düşünün nedeni reklam gelirlerinin düşüş olması. Chromebook'un çok satsa bile bu gelire hızlı bir etkisi olacağını tahmin etmiyorum.

  Not: Böyle bir üründe 6.5 saatlik pil ömrü de çok az.

 4. Cezmi Cezmi

  450 tl ye laptop sahibi olmak.. chrome işletim sistemiyle.. kesinlikle düşünülebilir

 5. M.akif M.akif

  tabletin klavyelisi

 6. Trabzon Trabzon

  Özellikle klavyelerin tabletlere takılabildiği bir dönemde kalkıpta notebook almak çok akıl karı değil.

  Özellikle 400 - 500TL buna vereceğimize, taşınabilirliği ve kullanış açısından tabletler daha cazip

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Afedersiniz ama 11 inchlik hangi işe yarar tableti 500TL'ye veriyorlar?

 7. Chrome-OS tabletlere kurulabiliyor mu?