Oyna.com oyunlaştırma ve yerel oyunlarla farklılaşmaya hazırlanıyor
Oyun

Oyna.com oyunlaştırma ve yerel oyunlarla farklılaşmaya hazırlanıyor

Daha önce bahsetmedik ama Türkiye'nin yeni internet şirketlerinden İmza, iddialı projelerinden oyna.com yaklaşık 1 yıl önce yayınlandı. Kısa süre önce indir.com gibi oyna.com da yenilendi ve online oyun pazarındaki hedeflerine odaklanmaya başladı.

İmza'nın kurucularından Hasan Yaşar'dan aldığımız bilgiler ortada sıradan bir Flash oyun sitesinden daha fazla şey olduğunu gösteriyor. Önce biraz rakamsal bilgi verelim.

Oyna.com şu an büyük rakiplerinin altında bir trafiğe sahip. Oyna.com aylık 500 bine yakın tekil ziyaretçi çekiyor. Ziyaretçiler ortalama 6 sayfa geziyor ve yaklaşık sitede 5 dakika kalıyor. Sitede henüz 7.500 üye var ama yapılan yenilikler bu sayıyı arttıracak gibi. Daha önceden sadece klasik tarzda üye olunan oyna.com'a artık Facebook, Twitter ve Google Plus ile giriş yapılabiliyor.

Oyun sitesinde oyunlaştırma

Oyna.com'a oyunlaştırma (gamification) dinamikleri de dahil edilmiş. Artık üyeler oyunları oynadıkça puanlar ve ödüller kazanabilecek. Bazı puanlı oyunlardan ekstra avantajlar sağlıyor. Başarılı oyuncular belli yerlerde listeleniyor.

Üyeler derecelerine göre çeşitli kupalar kazanıyor ve başarılı oyuncular açıklanıyor.  Ayrıca kullanıcıların oyunlara odaklanması için ekran karartma gibi özellikler de eklenmiş.

Oyunlarda yerelleştirme

Logo ve kategori ikonlarını özel olarak tasarlatan oyna.com'un kısa vadede odaklandığı noktalardan biri de Türkçe oyunlar. Türkiye'de oyun yapımcıları ile işbirliği için görüşmeler sürdüren ekip Türkçe oyunları Türk Bayrağı ile işaretlemiş.

Ekip 2013 ortalarına doğru da kendi oyunlarını üretmeyi planlıyor. Üzerinde durulan bir nokta da diğer oyun siteleriyle gelir ortaklı modelini kurmak.

Yabancıların Flash oyun sektörüne ilgisi

Türkiye'de flash oyun sektörünün yabancıların yapmış olduğu 3 satın alma hareketlendiğini söyleyen Hasan Yaşar'a göre bu satın almaların toplamı 5 milyon dolar civarında. Bu satın almalardan ikisini (oyunoyna.com ve oyunskor.comSpil Games yapmıştı ve yeni bir oyun sitesi açmıştı. Diğer satın alınan site ise oyungemisi.com olmuş.

Son olarak Oyna.com'un arama motoru optimizasyonunda avantajlı bir konumu olsa da güçlü rakipler arasından kolayca üst sıralara çıkamayacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan İmza, indir.com ve oyna.com'un büyümesi ile karlı bir şirket pozisyonuna geçmiş ve bundan sonra daha rahat yükseleceğini düşünüyor. Bakalım planlar ne kadar tutacak...

Yorumlar (23)
 1. Turgay Turgay

  Çok ilginçmiş ilk kez görüyorum böyle bir site. Aman tanrım uluslararası başarılı olabilecek bir proje hiç flash oyun oynama sitesi görmemiştim özellikle kazanılan kupalar ile müzeme kupa üzerine kupa kazandıracağım sonra sergi falan açarım herhalde inanılmaz İngilizce olarak da yazayım. "Anbelivıbıl"... Hele o Türk bayraklı olarak işaretleme yok mu hiç düşünemedik onu css öğrenmek gerekli demekki bir de bayrak çizmeyi öğrenmek lazım tabi.

  Geçin bu ayakları haberi yapılacak sitemi bu şimdi. Trilyon tane aynı site gösteririm. Kusura bakmayın ama para ile yapılmış bir haber demekten öteye veya kanka haberi demekten öteye geçemeyeceğim.

  Hasan Yaşar'ı da çok iyi biliyorum çok iyi birisi ve çalışkan birisi ama kusura bakmayın böyle haberler olmaması gerekli.

  1. Mustafa Erdoğan Mustafa Erdoğan

   Aslında laf sokayım, kimliğimi de sallayayım kişilerini uluslararası piyasaya ihraç edebiliriz.

  2. Hasan Hasan

   Söylediklerinde belki haklı olabilirsin ama ülkemizde bu tarz durumlara hala alışamadıysan, seni daha zor günler bekliyor emin ol. Parayla oluyor olsaydı bu iş buralar hep ilan dolardı, ya çok parayla oluyor ya da paranın satın alamadığı şeyler de var :) Bir firmaya sen randevu alarak gidiyorsun ben kapıyı çalmadan girebiliyorum, tabiki o firmada benim önceliğim ve avantajım olacak bu böyle. Bir de bundan sonra yorumlara t.c. kimlik numaranı falan eklersen iyi olur kimliğini saklamamış olursun. :)

   1. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

    Arkadaşın yorumuna cevaben yazdıklarınızdan aslında durumun vahameti net olarak anlaşılıyor.

   2. Turgay Turgay

    Sorun değil telefon numaramı da yazayım istersen arayabilirsin. ( +3670 534 5161 ) Ayrıca yazan adım da doğru, istediğin zaman aradığında Turgay diye hitap edebilirsin. Birine yalakalıp edip öncelik alacağıma, davet ile giderim daha iyi bunu a belirteyim istedim.

  3. Murat T. Murat T.

   Backlink kasmak için yapılmış bir haberden başka bişey değil. Şu yazıda birisi çıkıp bana haber değeri taşıyan bir kısım göstersin, bende Webrazzi ekibinden özür dileyeceğim. Bu kadar olur yani... Arda Kutsal'ı göreve ve denetime davet ediyoruz.

 2. Tansu Uslu Tansu Uslu

  ne diyelim başarılar dilemek kalıyor geriye...

 3. Yaşar Güner Yaşar Güner

  oyna.com gibi bir alan adına çok iyi opozite ve subdomain entengresi ile arama motorunda akıl alamıyacak yerlere çok rahatlıkla çıkacaklardır..

  Fakat akıllara yerleşme direk link olarak girilme aşamasında yıllar onların önunde çok büyük engel..

  Bu Akıllara yerleştirme konusunda çok saglam yapılacak bir sosyal medya ve reklam çalışmaları ile gerçekten iyi yerlere gelicektir oyna.com..

  gerçekten şuanda türkiye alanında flash oyunda oyunskor ekibinin zirvede oldugunu düşünmekteyim..

  Diger satılan veya alınan siteler için ne artık bir durum mevcut nede eksi çünkü yeterince sitelerin devirinden sonra hiç bir şekilde bakım saglanamadı..

  Sonuç itibari ile çook büyük bir sektor olan flash oyun oynama sektöründeki bu büyük yatırım bizim veletlere yarıyacaktır :D

  Saygılar Yaşar Güner..

  1. Hakan Hakan

   oyunskor ekibinin zirvede olduğunu düşünüyorsunuz ama zirvede olurken yaptıkları tek şey telif haklarını ihlali bana göre. ünlüleri kullanarak oyunlar yaparak zirveye ulaşmak hiç yakışmayan hareketler. oyna.com en azından kendi oyunlar yapmış basit de olsa ilerleme yolunda ama tabi sadece flash oyunlar olması kötü olmuş. daha iyilerini beklerdik.

   1. Hakan Hakan

    örneğin en son gangam style koşucusu yapılmış, telifi ödenmiş mi?

    ya da açıklama yapsınlar? bunlar kuşku uyanıdırıyor.

 4. Hüseyin Aslan Hüseyin Aslan

  Öncelikle siteniz hayırlı olsun.Ben iyi güzel şeyler söylemek isterdim ama hiç güzel birşey göremedim.Özellikle güzelim domaini çok kötü kullandığınızı söylemek isterim.Çünkü böyle bir domaine böyle bir site hiç yakışmamış.Hiçbir özellik yok diğerlerinden.Çok amatörce hazırlanmış siteniz.İnanırmısınız iyi birşeyler söylemek istedim ama hiç iyi birşey bulamadım :( .Umarım en kısa zamanda bu hatadan vazgeçip düzgün güzel birşey yaparsınız.Hayatta başarılı olmanız dileklerimle.

 5. Çok müthiş bir proje. Türk Bayrağı olayı süpermiş. Facebook ile de bağlanılabilmesi özelliğine de bayıldım. Son yıllarda gördüğün en mükemmel girişim. Gerçekten böyle yorumlar mı bekliyordunuz? Webrazzi kitlesi hatır gönülle yazdırılmış haberleri rahatça ayırt edebiliyor. Komik duruma düşen haberi yazdıran oluyor. Yapmayın böyle şeyler:)

 6. Gökhan Gökhan

  Başlangıcından bu yana oldukça gelişim göstermiş ve kolay kullanılabilirlik kazanmış.

  Gelişimin devamını dilerim..

 7. bu güzelim türkçe domaini çocuklara yönelik bir site yapmak yerine daha genel anlamda bir oyun sitesi yapılabilir, mynet'in oyun servislerindeki oyunları ve gamyun'daki oyunlarında bu domain üzerinde bulunması asıl anlamına kavuşmasını sağlayacaktır. umarım hasan yaşar bu konuda ciddi bir adım atar.

 8. Parası olan, düdüğü öttürüyor (: Güzelim domaini nasıl rezil edişinize dair güzel bir yazı olmuş.. Tebrikler.

 9. Kenan Blog Kenan Blog

  kıvılcım istanbulluoğlu domain konusunda şanslı olabilir ama proje konusunda çok zayıf.

  kaliteli domainler daha iyi yerlerde değerlendirileceği yerde, sadece tek amaç uğruna feda ediliyor. Buda imza şirketinin küçük düşündüğünün göstergesi.

  halbuki böyle güzelim domain flash oyun gibi neredeyse milyontane benzeri varken neden böyle bir projeye yönelmişler merak konusu. ama mynet gibi okey,bilardo,batak vs... türü bir proje ile karşımıza çıksalardı ozaman helel olsun denecek bir projeye imza atılmış derdim ama şu durumda haberlik bir durum söz konusu bile değil...

 10. Semih Semih

  Allah aşkına,

  Birisi çıkıp bunun 20TL'lik dandik flash oyun scriptlerinden farkını açıklayabilir mi? Tasarımının daha berbat olması haricinde bir fark göremiyorum.

  Hatta şöyle söyleyeyim, r10'da filan biraz ararsanız, bunun aynısını ( hatta daha iyisini ) yapabilen WordPress eklenti ve botlarını görebilirsiniz.

  Bari öyle yapın da, internetten böyle saçma sapan oyunlar yerine gider kongregate'ten filan biraz daha kaliteli oyunları çekersiniz.

 11. Birisi şu insanlara tasarımın herşey olmadığını öğretse çok güzel olacak. Önemli olan işe yararlık, fonksiyonalite ve kullanıcı alışkanlıkları olduğuna göre bunlara imkan veren tasarım kaliteli tasarımdır. oyunlar1'de, hatta Google ana sayfasında tasarım mı var? Milletin işi gücü gösteriş şa-şa olmuş, nereye laf atsam diye saldırıyor. Paralı yazıymış, reklammış vs. Size ne? Alan razı satan razı, sen rahatsızsan okumazsın, yorum yapıp gündeme taşımazsın olur biter. Zaten değersiz ise kaybolur gider. Tutmuş çanak tutuyor, sonra şöyle böyle diyor.

 12. Oğuzhan Oğuzhan

  Çok güzel proje yapmışsınız kardeş elinize sağlık, özelliklede oradaki Türk Bayrağı ile işaretleme akıllıca düşünülmüş bence yılın girişimcilik ödülünü almalısınız :)

 13. Aylık 500 k hite sahip olması bana hiçte inandırıcı gelmedi. Ayrıca flash oyun sektörüne boşa girmişler.

 14. İmzanın çalışmalarını takip ediyorum ama domainlerinin kalitesi ile projelerinin kalitesi ne yazık ki uymuyor. İnanıyorum ki zamanla daha iyi hale getireceklerdir. Projelerde büyüyen çocuklar gibidir. İlerde ne olacağı belli olmaz.

 15. Talip Korkmaz Talip Korkmaz

  isim güzel ama bu domaine bu site yapılmamalı bence. Daha verim alınabilecek bir şey yapılabilirdi

 16. Özgür Özgür

  Bir amator mobil oyun geliştiricisi olarak demek istediğim, yorumlara katılmamak elde değil.