İşletmeniz için Twitter’dan nasıl faydalanabilirsiniz?

İşletmeniz için Twitter’dan nasıl faydalanabilirsiniz?

Twitter ücretsiz, kullanımı kolay ve giderek yaygınlaşan bir araç. Tüm bu özellikler dünyanın en popüler mikro-blog servisini her işletme ve girişim için son derece önemli bir potansiyel olmasına neden oluyor. Fakat hala en yaygın sorun Twitter’ın hangi konularda yarar sağlayabileceğinin tam olarak anlaşılamamış olması.

Twitter, pek çok kişi için faydalı bir pazarlama aracı ama sunduğu tüm imkanlar pazarlama ile sınırlı değil. Aşağıda Twitter’ın genel olarak işletmelere sağlayabileceği faydaları ve bunlarla ilgili bazı ipuçlarını bir araya getirmeye çalıştık. Özellikle bu konuda henüz yeni olanların ilgisini çekeceğini ve çok faydalanabileceklerini umuyoruz…

Dinleyin

Twitter tek yönlü bir iletişim kanalı değil. Sizin söylemek isteyeceğini pek çok şey olabilir ama önce dinleme konusunda uzmanlaşmış olmanız gerekiyor. Twitter üzerinde sadece siz veya servisleriniz ile ilgili olan konuları değil, genel olarak faal olduğunuz endüstriye dair çok faydalı paylaşımlar olduğunu göreceksiniz.

İnsanlar nelerden bahsediyorlar, ne gibi önemli bilgiler paylaşıyorlar dikkat edin. Bunun yanı sıra sektörünüzde en sık rastlanan sorunlar neler, müşterileri neler mutlu ediyor öğrenmeye çalışın.

Özellikle Twitter ile yeni tanışanlar için ilk adım bu olmalı. Çünkü dinlemek için Twitter üzerinde aktif olmanız gerekmiyor, hatta bir Twitter hesabı bile şart değil…

Analiz Edin

Analiz için dinlemenin bir sonraki adımı diyebiliriz. Rakiplerinizin Twitter üzerindeki aktivitelerinden onlarla ilgili çok değerli bilgiler elde edebilirsiniz. Neleri doğru, neleri yanlış yaptıklarını görebilirsiniz. Müşterileri ile Twitter üzerinden nasıl bir diyalog kuruyorlar, sorunlu müşterilere nasıl yaklaşıyorlar, ne gibi kampanyalar düzenliyorlar, bunların hepsi Twitter üzerinde gözlerinizin önünde.

Özellikle Twitter kullanmaya yeni başlıyorsanız ve stratejinizi oluşturmakta zorlanıyorsanız bu sayede kendi konumunuzu çok daha rahat belirleyebilir ve rakiplerin hataları ile doğrularından ders alabilir, hangi açılardan fark yaratabileceğinizi görebilirsiniz.

Yeni Bağlantılar Kurun

Twitter üzerinde biraz arama yaparak sadece yeni müşteriler değil, olası iş bağlantıları da bulabilirsiniz.

Yeni müşteri bulmak için yapabileceğiniz şey faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili memnuniyet veya şikayetlerini dile getirenleri tespit etmek. Onlar hali hazırda potansiyel birer müşteri ve onların sorunları çözmek için önerebileceğiniz yöntemler sadece yeni bir müşteri kazanmak açısından değil, o müşteri ile duygusal bir bağ kurarak hem sürekli bir müşteriye dönüştürmek, hem de memnun kaldığı taktirde sizi tavsiye edebilecek olması açısından önemli.

Aynı sırada sektörle ilgili memnuniyet veya şikayet dışında genel bilgiler paylaşanlar muhtemelen bu sektörde aktif olan veya en azından ilgi duyan kişiler olabilir. Bu kişilerin tweet’lerini inceleyerek onlarla ne gibi iş/çözüm ortaklıkları kurabileceğinizi de ortaya çıkartabilir ve network’ünüzü genişletebilirsiniz.

Markanızı Güçlendirin

En başta da söylediğimiz gibi Twitter önemli bir pazarlama aracı ama var olan yapısı ile sosyal medya doğrudan satış sağlamak konusunda çok da başarılı değil. Diğer yandan marka değeri artırmak konusunda benzersiz imkanlar sunuyor. Twitter üzerindeki paylaşımlarınız ile takipçilerinizi hem bilgilendirebilir, hem de konuya ne kadar hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu açıdan Twitter tek başına sınırlı bir etki sağlasa da, genel anlamda içerik pazarlama stratejiniz içerisindeki en önemli öğe olabilir.

Anı Yaşayın

Twitter en büyük gücünü anlık paylaşıma olanak veren yapısından alıyor. Her ne kadar gönderilerinizi zamanlamak için Hootsuite ve benzeri araçlar olsa da, o anda orada olmanın yerini tutması pek mümkün değil. Çünkü dilediğiniz zamanda yayınlanması için ayarladığınız tweet’inize gelecek yorumlara yanıt verebilmek için orada olmayacaksınız. Bu sırada mümkün olduğu kadar en çok yanıt aldığınız zaman dilimlerini tespit edebilirseniz, daha aktif olmanız gereken saatleri de ayırt edebilirsiniz.

Diğer yandan Twitter popüler konuları kolay takip edebilmeniz için de farklı seçenekler sunuyor. Popüler konuları takip etmek, sizin de dahil olmak isteyeceğiniz konuları ayırt etmenizi sağlayacaktır. Etiketleri (hashtag) takip ederek ve sizinle ilgili olanları doğru şekilde kullanarak Twitter üzerinden siz veya hizmetlerinizle ilgili daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu sırada (eğer şanslıysanız) kendi etiketlerinizi oluşturarak insanların sizden veya işletmenizden bahsetmenizi de sağlayabilirsiniz.

Paylaşın

Tabi ki kendi web siteniz veya blogunuz ile ilgili bağlantılar paylaşmak için Twitter uygun bir araç ama paylaşımlarınız bunlarla sınırlı olmamalı. Başka kullanıcıların değerli tweet’lerini retweet edin, konunuzla ilgili size ait olmasa bile önemli içeriklerin web adreslerini paylaşın. Paylaşmak temel olarak fayda sağlamanın en önemli araçlarından biri ve sağladığınız faydanın olumlu etkileri mutlaka size de geri dönecektir.

Sizin alanınıza doğrudan veya dolaylı olan konularda yardım isteyen Twitter kullanıcılarına işletmeniz bir destek sunamıyor olsa bile onları doğru adrese yönlendirmek konusunda katkınız olabilir.

Bu sırada tüm paylaşımlarınızda samimi ve içten olmanız önemli. Kullanıcılara gerçekten bir fayda sağlarken bunu gözlerine sokmaya çalışmayın. İç veya dış paylaşımlarınızda ne kadar şeffaf olursanız kullanıcılar ve takipçilerinizin gözünde o kadar güvenilir hale gelirsiniz.

Sabırlı Olun

Twitter’ı işletmeniz için faydalı bir şekilde kullanmak için sabırlı olabilmek çok büyük bir artı olur. Twitter’ı (ve aslında genel anlamda sosyal medyayı) uzun vadeli bir pazarlama planının araçları olarak düşünün. Agresif pazarlama taktikleri yerine karşılıklı güvene dayalı uzun vadeli bir iletişim kurmak bu konudaki stratejinizin en önemli parçası olmalı.

Bunlar konuyla ilgili söyleyebileceklerin sadece bir kısmı. Siz de kendi görüş ve önerilerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.