Arama reklam pazarı yüzde 33 büyüdü, aslan payı Google’ın
Arama
Pazarlama

Arama reklam pazarı yüzde 33 büyüdü, aslan payı Google’ın

Her geçen gün yaşamlarınızın bir parçası daha dijital hale gelirken, online ekonomi de büyümeye devam ediyor. Kullanıcılar artık daha fazla konuda internet başvuruyor ve bu başvuruların büyük çoğunluğu arama motorlarından yönleniyor. Bu da arama motorlarını online pazarlamanın önemli bir kanalı haline getiriyor.

Covario’nun yayınladığı son araştırma bunu rakamlarla da ortaya koyuyor. Dünya çapında arama reklam pazarının incelendiği araştırma 2012’nin üçüncü çeyreğinde pazarın yüzde 33 büyüdüğünü gösteriyor.

Arama pazarının büyümesi bu alandaki tüm oyunculara ama tabi ki en çok Google’a yarıyor…

Arama reklamlarına ayrılan bütçeler Dünya’nın hemen hemen tüm bölgelerinde artmış durumda. ABD’de artış yüzde 39 olarak gözlenirken, Asya – Pasifik bölgesi daha da iyi bir performansla yüzde 45’lik büyüme gösterdi. Ekonomik anlamda sıkıntılı bir dönem geçiren Avrupa’da ise büyüme yüzde 10’da kaldı.

Covario’nun ön görüleri büyümenin devam edeceği yönünde. Önümüzdeki dönemde ABD’de pazarın yüzde 18 ile 20 arasında, Asya – Pasifik bölgesinde yüzde 35 ile 40 arasında ve Avrupa’da yüzde 5 ile 10 arasında büyüme bekleniyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi arama pazarının en güçlü oyuncusu Google bu büyümeden en çok faydalanan firma. Arama reklam pazarında yüzde 87 pazar payına sahip olan Google’ın ardından yüzde 10’luk paya sahip olan Yahoo/Bing geliyor. Çinli Baidu’nun da küçümsenmemesi gereken yüzde 5’lik bir pazar payı bulunuyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (5)
 1. Seo Uzmanı dedi ki:

  Google’ı sınıfında sollama şansı maalesef hiçbirinde olmayacak uzun süre ve belkide imkansız.Çalış çalış çalış mantığını onlarda benimsemişler.

 2. Cenk E. dedi ki:

  Google %87 –
  Yahoo Bing : %10 –
  Baidu : %5 –
  Toplam Pazar : %102
  Bu arada Yandex ve diğerleride en az %1 bilemedin %2 vardır.

 3. wime77 dedi ki:

  Arama moturundaki tercih tamamen alışkanlık durumuna geld. Yandex ile google arasındaki kullanım kolaylıkları giderek kapanıyor. Bing ‘in şansı gerçektn yok.

  Yandex sahip olduğu mühendislerle daha iyisini yapabilecek kapasitede. Bence biz ona buna laf yetiştireceğimize kendi arama motorumuzu yapmaya başlasak nasıl olur ?

 4. Bir ilköğretim öğrencisi, ödevini Google’da arıyorsa bu Google için ortalama ömürden hesaplarsak 50 yıllık patansiyel müşteri demektir.

  Google artık bir arama motoru olmaktan çıkmış hayatımıza işlemiş.

  Şuanki teknoloji ile bir nesnenin resmini çekip Google’dan bu nesne hakkında bilgi alıyoruz. Diğerlerinde henüz bu yok. Teknolojide takip edilen kazanır.

 5. ahmet dedi ki:

  google herzamanki gibi yine lider.
  google kelimesini google da ararsak ne olur acaba ?

Bir Yorum Yazın