Sokakroportajlari.com: Sosyal ağlarda tartışılan konularla 'sokağın' nabzını tutuyor
Girişim

Sokakroportajlari.com: Sosyal ağlarda tartışılan konularla 'sokağın' nabzını tutuyor

Gündemin nabzını tutmak için artık Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların öne çıkan başlıklarına göz gezdirmek yeterli. İnternet kullanıcılarının gündemini oluşturan bu konular için 'sokaktaki insan' ne diyor? İşte bu sorunun cevabı yine internette.

SokakRoportajlari.com sosyal ağ ve kamuoyundaki gündemin nabzını tutmak için 'sokaktaki' insanlarla yapılan röportajların videosunu yayınlayan bir internet sitesi. Kemal Gürel, Koray Öz, Jaki Baruh ve Cihan Akköstepen olmak üzere dört arkadaş tarafından kurulan girişim SokakRoportajlari.com, Haziran başında ilk videosunu yayınlamış.

Kurucuların gündemden seçtiği konular hakkında hazırlanan sorular, SokakRoportajlari.com ekibi tarafından sokaktaki insanlara soruluyor. Girişimin kurucuları, SokakRoportajlari.com'da yer alan konuları sosyal medyada çok konuşulan, tartışılan ve Twitter'da TT listesindeki başlıklardan seçtiklerini ifade ediyor.

Haftada yaklaşık 1 yeni video yayınlanıyor

Gelelim SokakRoportajlari.com'un rakamlarına. Şu ana kadar sitede 25 video yayınlanmış durumda. Haftada yaklaşık 1 yeni videonun yayınlandığını söylemek mümkün. SokakRoportajlari.com'un videoları sadece kendi web sitesi üzerinden şu ana kadar 500 bin kez izlenmiş. Bunun yanı sıra SokakRoportajlari.com'un videoları kendi web sitesinin yanı sıra Facebook ve YouTube'dan da izlenebiliyor. Girişim kurucularından aldığımız bilgilere göre diğer video paylaşım siteleriyle beraber SokakRoportajlari.com'un videoları toplamda 1.5 milyon izlenme rakamını geçtiği yönünde.

"Reklam ve birlikte çalışma teklifleri geliyor"

Girişimin şu anda bir gelir modelinin bulunmadığını paylaşmak istiyoruz. Ancak SokakRoportajlari.com kurucularının gelir modeli uygulamaya koymak için acele etmek istemediklerini söyleyebiliriz. Aldığımız bilgilere göre kurucuların ilk hedefi, sitenin bilinirliğini ve ulaşılan kişi sayısını artırmak. Parantez içinde belirtmek gerekirse, SokakRoportajlari.com'a reklam ve birlikte çalışma teklifleri geldiğini de belirtelim.

Siteyi açanlar bazı videoların altındaki Sosyal Medya TV logosuna dikkat etmiş olabilir. Hemen açıklayalım; O logo Serdar Kuzuloğlu'nun TRT Haber'de sunduğu Sosyal Medya TV programının logosu. SokakRoportajlari.com ekibinin hazırladığı videolar, neredeyse her hafta Sosyal Medya TV programında yayınlanıyor.

"Amacımız dalga geçmek değil"

SokakRoportajlari.com ekibinin gelecekteki planlarının arasında girişimin çizgisini bozmayacak iş birlikleriyle farklı projeler yaratmak bulunuyor. Amaçlarının sokaktaki insanla dalga geçmek olmadığını ifade eden girişimin kurucuları, gelecekte SokakRoportajlari.com’un çizgisini bozmayacak oluşumlarla farklı projeler yaratmaya açık olduklarını belirtiyor.

SokakRoportajlari.com, "içeriğin kral" olduğu bir kategoride yer alıyor. Bu yüzden site içinde paylaşılan video sayısı ve çeşidi çok önemli bir konu. Türkiye gibi gündemim hızla değiştiği ve çeşitlendiği bir ülkede yayınladıkları video adedini arttırması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece SokakRoportajlari.com'un kullanıcılarla etkileşimini arttırıp, daha fazla ziyaretçiye sahip olabilir. Ancak SokakRoportajlari.com'un 4 aylık bir girişim olduğunu yeniden hatırlatalım.

Son haftaların en tartışmallı konulardan biri olan "Alex mi? Aykut mu?" sorusu SokakRoportajlari.com'da yer alan videolar arasında. :) Sokaktaki insanın "Alex mi? Aykut mu?" sorusuna cevabını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  bu projenin önü çok açık , içerik kaliteli , başarılı olmalarını umuyorum , kolay gelsin.

 2. Metin Metin

  Kategorilendirme yapsalar daha iyi olurdu. Bir de politika ile ilgili konulara da olabilir.

 3. Mesut Mesut

  Güzel fikir...Bu site için Türkiye de malzeme çok...

 4. Yasin Canli Yasin Canli

  Süper bir proje, arkadaşları tebrik ediyorum. Yalnız hazırlamada ne kadar zahmet gerekiyor bilmiyorum ama haftada bir video az diye düşünüyorum.

 5. Reklam almış bile bu nasıl gelir modeli yok? Siteye girince koskoca limango banner'ı dönüyor...

 6. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Bu projeyi bizim girişimci gençlerden en az 7 milyonu düşünmüştür :) ama yine odaklanamadıkları ve daldan dalda atladıkarı için bu projeyi diğer 6 milyon 999 bin 999 kişiden sıyrılarak sadece bir kişi yapmıştır :D

  Tebrikler heyecan verici bir iş.

  1. Cihan Akkostepen Cihan Akkostepen

   Bir değil, 4 kişiyiz :)

   Teşekkürler güzel yorumlarınız için.

 7. Trabzon Trabzon

  Projeyi ilk çıktığında beri takip ediyorum. Fakat tek sorun mevcut videoyu izlerken altta ki videolarda mevcut izlenen videonun tekrar çıkması. Bu konuda site yönetimine zamanında uyarıda bulundum hatta ki nasıl çözeceklerini de belirtmeme rağmen sorunu düzeltmediler.

 8. Yusuf Turan Yusuf Turan

  Bu wordpress'i cidden çok seviyorum :) Lastik gibi nereye çeksen oraya gidiyor.

  Hoş sıfırdan asp.net mvc ile yapmak daha kolay ve hızlı (+performanslı) olurdu ya neyse.

  Tebrikler.

  1. Hala şu kafa bitmedi gitti... devam et hadi asp.net mvc en süperi hadi bakim kumda dövüştür gel bunları :D

   1. Yusuf Turan Yusuf Turan

    Hala yorum yapmakta özgür bir ülkede yaşamıyoruz galiba. Sadece fikrimi söyledim. Wordpress'i zaten seviyorum(yukarıda da belirttiğim gibi) ve yer yer ihtiyaç dahilinde kullanıyorum. Arkasında kaç yıllık bir ekibin kaç yıllık birikimi var. Plug-inlerin getirdiği kolaylıklar ise elbette tartışılmaz. Ancak bir girişimin temelini oluşturması konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Performans olarak zaten yetersiz bir sistem olduğunu biliyoruz. Sitenin ilerleyen trafik ihtiyaçlarında cache vs. yöntemleri aramaya başlamaması için sizce de en güzelinden basit iki satır kodla çözmek yerinde olmaz mı?

    Sitenin konusunu ve işleyişini ele alırsak wordpress'in hangi özelliklerini kullanıyor ki?

    Bunun yerine;

    1) En basitinden içerik ekleyebilecek bir sistem yazmak daha kolay olmaz mıydı?

    2) CSS + Photoshop'a zaten aynı vakit harcanaktı.

    3) Daha az kod her zaman daha iyidir.

    Kusura bakmayın işlerin back-end kısmıyla ilgilendiğim için performansı çok sorun ediyorum(belki de.)

  2. Yusuf hala aynı kafaya devam ediyosun ya hayret ediyorum :D wordpress için performans olarak yetersiz sistem demek senin php de ne kadar yetersiz olduğunu gösterir. Dünya çapında binlerce üyesi olan binlerce video ile çalışan altyapısı wordpress websiteleri biliyoruz envato web sitelerine bakabilirsin. hepsini geçtim bu girişim için wordpress en uygun çözümlerden birisi... ama kafa değişmeyince gelişime kapalı olunca olmuyo işte :)

 9. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  tebrik ederim çok güzel olmuş... elinize sağlık yolunuz açık olsun...

 10. Cavid Cavid

  Güzel bir site lakin amaçlarının sokaktaki insanla dalga geçmek olmadığını ifade edip ardından videolarından birine "Trol Teyze Özel" adı verdiklerini görünce ister istemez samimiyetlerinden şüphe etmek zorunda kalıyorum. http://www.youtube.com/watch?v=8uZQOdriWQk&feature=plcp

 11. Tolga Tolga

  Başarılar Dilerim : )