500 milyon Euro ciro yapan Gilt Groupe nasıl çalışıyor?
E-Ticaret

500 milyon Euro ciro yapan Gilt Groupe nasıl çalışıyor?

Yılda 500 milyon ciro yapan Gilt Groupe'un kurucusu Alexis Maybank Webrazzi Summit 2012'nin belki de en çok kazanan konuşmacılarından biriydi ve bunu nasıl başardıklarını anlattı.

Maybank ilk olarak Gilt hakkında bazı rakamlar paylaştı; 6 milyondan fazla üye, 1.5 milyon aylık müşteri, 400 binden fazla günlük ziyaretçi, 6 binden fazla marka, her hafta kullanıcılarla 12 binden fazla direkt temas.

Gilt müşteriye özel hizmetler sunma işini çok ileri taşıyarak sadakat yaratmaya odaklanmış. E-ticaretin önemli noktalarından biri elbette bu ve kişiye özel, müşterinin ihtiyacına ve yaşamına uygun ürünler sunmak önem taşıyor. Örneğin hamile bir kadına uygun giysileri sunmak o müşteriye uyum sağladığınız anlamına geliyor.

Maybank şunları da sözlerine ekledi;

"Sosyal kaynakların yanında kullanıcılardan aldığımız bilgileri de kullanıyoruz. Kullanıcılara gönderilen epostaların 3 bin farklı çeşidi bulunuyor. Özellikle kullanıcıların tutkularına dönük ürünleri öne çıkarıyoruz.

Siz bir web sitemizi ziyaret ettiğinizde herkes için farklı ürünler yani o size özel bir deneyim sunuyoruz. Sürekli olarak topladığımız bilgileri değerlendiriyoruz.

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcımız var. Amerika'da işimizin yüzde 70'i kadınlardan geliyor. Tablette bu oran yüzde 50'ye denk düşüyor ve haftaiçi gelirlerimizin yüzde 35'i haftasonu ise yüzde 50'si mobilden geliyor. Gelecekte bütün satışlarımızın mobil cihazlardan yapılabileceğini düşünüyoruz.

Bunu başarmak için her cihaz için özel bir deneyim hazırlayın. Hızlı ve sağlam çalışan, ölçeklenebilir içerikler sunan bir uygulama geliştirmeye bakın."

"Sosyal ağlardaki konuşmalar önemli ve bunu gerçek zamanlı olmak önem taşıyor. Biz sürekli olarak bir heyecanı tetiklemeye çalışıyoruz.

Günümüzde içerik ve ticaret bir araya girmiş durumda. Haftasonlarına uygun düzenlemeler yapmanız lazım. Görsel içerikler önem taşıyor ve kullanıcılar da buna daha fazla yanıt veriyor. Tabii sitenin tasarımı da başarıyı pekiştiriyor.

Tedarik sürecinde ise paketleme ve kargolama süreçlerini mümkün olduğunca robotlara emanet etmiş durumdayız."

 

Yorumlar (2)
  1. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

    Gilt, Amerika'dayken her gün baktığım sitelerden biriydi. Bence Türk moda e-commerce şirketlerinin Gilt'ten öğreneceği çok şey var. Tabii ki Amerika 'da olması şirket için büyük avantaj. Ama birçok Türk e-commerce şirketine baktığınızda sunulan ürünlerde çeşitlilik az veya kalite düşük.

  2. paketleme sistemimizi robotlara teslim ettik derken nasıl bir iş akışına sahip olduklarını merak ettim. bizim ülkemizde eticaret sitelerinde;

    ürünler koliyle gelir, çalışanlar kutuları açar, sipariş listesine bakar ve daha küçük kutulara koyup kargoya verir..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri