Yandex'in web tarayıcısı kullanıma sunuldu: Yandex.Browser
Genel

Yandex'in web tarayıcısı kullanıma sunuldu: Yandex.Browser

Yandex elinde bulunan servis yelpazesini giderek genişletmeye devam ediyor. Rusya merkezli şirket kullanıcılarının karşısına bu kez tarayıcıyla çıktı. Yandex.Browser adındaki tarayıcı, açık kaynak kodlu olan Chromium üzerine kurulmasıyla dikkat çekiyor. Browser, Mac ve Windows işlerim sistemlerinde çalışıyor.

Yandex.Browser'da beklenen özelliklerinin başında araç çubuğundan Yandex üzerinden arama sağlanması bulunuyor. Kullanıcılar araç çubuğuna yazdığı kelimeler direkt olarak Yandex üzerinden aranıyor.

Tarayıcıda dikkat çeken özellikler arasında Yandex servisleri kullanılarak, birçok dili Rusça'ya çevirebiliyor olması bulunuyor. Yandex.Browser'da farklı dillerden Türkçe'ye çeviri özelliğinin bulunmadığını da belirtelim.

Yandex Türkiye'den aldığımız bilgiye göre Yandex.Browser için şimdiye kadar herhangi bir yerelleştirme çalışması yapılmamış. Ancak ilk fırsatta Yandex.Browser'ın Türkçeleştirileceğini öğrendik.

Yandex kendi internet tarayıcısını geliştirmemiş olabilir, ancak bu rakiplerine meydan okumadığı anlamına gelmiyor. Tarayıcının araç çubuğunda arama özelliğiyle en sıkı rakiplerinden biri olan Google'dan pay almaya çalışacağını söylemek sanırım uygun olacaktır. Öte yandaysa Yandex'in rakiplerinden biri olan Mail.ru'nun geçen hafta kullanıcılara sunduğu Amigo adlı tarayıcı bulunuyor.

Bilmeyenler için bir hatırlatma yapmak gerekirse Yandex, Rusya'daki arama motoru pazarından en fazla pay alan şirket. Şirketin açıkladığı 2012 yılı ikinci çeyrek bilançosunda yer alan rakamlara göre Yandex, Rusya arama motoru pazarından yaklaşık yüzde 60 pay alıyor. Yandex, tarayıcıyla beraber Rusya pazarındaki egemenliğini daha da arttıracağa benziyor.

Yandex.Browser'ı sizden buradan indirerek deneyebilirsiniz.

Yorumlar (36)
 1. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Kopyacılık ile başarılı olacaklarını mı sanıyorlar acaba ? Hemde ezeli rakibinin altyapısını kullanarak :)

  1. Hasan Çolak Hasan Çolak

   Kurulm yapınca harikasınız'da diyor mu acaba :D

   1. Hasan Çolak Hasan Çolak

    Güncelleme! Yuh arkadaş uygulama mağazası dahi chrome alt yapısı :) bu tasit.com'un sahibinden araba ilanı kopyalamasından bile berbat birşey :/

  2. Özgür Turanlı Özgür Turanlı

   Adına Yandex.Chrome deselermiş keşke. En azından emeğe saygı olurdu. :)

  3. Ertaş Levent Yüksel Ertaş Levent Yüksel

   "KOPYACILIK" değil. Google chrome'da Yandex.Browser'da "CHROMİUM" kökenli. Bunu Linux kökünden Android yapmaya benzetebilirsin, yani Yandex.Browser kopya değil, eğer kopya olduğunu düşünüyorsan Google Chrome'da Android'te kopya olur.

 2. Sayfanın heryerinden XSS çalıştırılabiliyor:

  http://browser.yandex.com/thankyou/?%27;alert%28String.fromCharCode%2888,83,83%29%29//%27;alert%28String.fromCharCode%2888,83,83%29%29//%22;alert%28String.fromCharCode%2888,83,83%29%29//%22;alert%28String.fromCharCode%2888,83,83%29%29//--%3E%3C/SCRIPT%3E%22%3E%27%3E%3CSCRIPT%3Ealert%28String.fromCharCode%2888,83,83%29%29%3C/SCRIPT%3E

  Başkasından (Twitter, vs.) aldığınız linklere dikkat edin.

  Onun dışında, tarayıcı hız testlerini merak ediyorum.

 3. Oğuzhan Oğuzhan

  Ortalama Bi Browser görünüş chrome hız firefox kullanılabilir yani

 4. Mobilya Mobilya

  Chrome clone ? :)

 5. Cuhadar Cuhadar

  Ben kullanmaya başladım

 6. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  "Chromium" Google'ın desteklediği bir açık kaynak proje. Dolayısıyla Yandex'in rakibi olan Google'ın desteklediği bir alt yapıyı kullanması ne kadar doğru bir karar bilemiyorum. Sırf Varsayılan arama motoru olabilmek kendi adına bir tarayıcı sahibi olabilmek adına yapılmış bir iş izlenimi veriyor.

  Yandex bence mevcut arama alt yapısını daha da güçlendirmeli bu konuya odaklanmalı ilk etapta.

 7. İsmail Perim İsmail Perim

  Bir an kamera şakası sandım. Ama sonra tıkladığım linke ve domaine iyice dikkat ettim (4-5 kez kontrol ettim), harbiden Yandex yapmış. Bildiğin üzüldüm.

 8. Chrome klonu ya da kopyası değil Chromium açık kaynak kodlarını kullanmış adamlar, bunu da sayfalarında belirtmişler zaten. Geliştirirler yakında, güzel güzel kullanılır.

 9. Çağrı Çağrı

  Open source chromium kullanıyor zaten. Benzerlik normal. Bence ilerde değerlenir. Yatırım bile yaptım :)

  1. Kamil Kamil

   Epey yatırım yapmışsınız :)

 10. Tamindirim Tamindirim

  Yakında işletim sistemide çıkartırlar :)

 11. Trabzon Trabzon

  Geri sayımı bekleyip ilk indirenlerden biriyim.

  Browsere gelince Choreme'den daha başarılı.

  Benim düşüncem google prestijini kaybetmememek için arama motoru ve browser üzerinde ki çalışmalarını yandex üzerinden yapacak. Ayrıca yandex'i ilk kurduğunuzda sık kullanılanlarda google - youtube'nin olması dikkat çekiyor :)

  1. Ahmet Derdin Ahmet Derdin

   chromedan daha iyi diye birşey olmaz yandexte kullanılan kaynak şu an googlenin kaynağından daha eski bir versiyon

 12. Taklit olduğu söylenemez. Chromium açık-kaynak kodlu bir proje olduğuna göre isteyen kullanıp kendi tarayıcısını geliştirebilir. Yandex'de bunu yapmış. Google da chrome'u çıkartırken Chromium'a bir kaç özellik ekleyip işte chrome şeklinde sunuyor. Yandex ve google bu tarayıcıları ücretli yapıp satmadıkları için büyük ihtimal bir open-source lisans ihlalide yok ortada.

 13. Yunus Yeşilmen Yunus Yeşilmen

  Hızlı mı gidiyor ne? Umarım hızlı parlayıp bir anda sönen yıldızlardan olmaz (:

 14. Yükledim ve Yandex.Browser'dan yazıyorum. Her ne kadar Chrome'a benzese de ilk başlarda alışmak için güçlük çekiyorsunuz. Türkçe dil desteğinin olmaması kötü olmuş.

  Ayrıca Twitter başta olmak üzere pek çok sitede header ile içerik bölümü arasında uzun bir boşluk bulunuyor. Bu 'BUG' acilen düzeltilmeli.

 15. Karikatürcü Karikatürcü

  Helal olsun adamlara, Türkiye'ye gelişleri sayesinde yıllardır tüm baskılara rağmen Youtube Türkçe oldu.

 16. Gayet hızlı.

  1 - Google Chrome

  2 - Firefox

  3 - Yandex Browser

  4 - Opera

  5 - Safari

  6 - Internet Explorer

  Benim için kullanım önceliği sırası :)

 17. Halil Halil

  Türkçeye çeviremedim anlaracak olana şimdiden teşekkür

 18. Yavuz Yıldırım Yavuz Yıldırım

  ben çok beğendim. chrome nin aynısı evet ama güzel geliştirmişler. yeni sekme açınca çıkan siteler çok iyi bir düşünce :)

 19. Muhammet Ilduz Muhammet Ilduz

  yandex'i öncelikle bu adımından dolayı tebrik ediyorum. Ancaaaaaaaaak... Browser'ı yükledim. Tamamen Chrome kopyası bu 1. İkincisi ise hala dil desteğini sağlayamıyor. Birçok eksiği olmasına rağmen güncellemeleriyle bunların önüne geçebilir. Sonuçta yandex atılımcılığı ile kendini ispatlamaya devam ediyor. Başarılar demek düşer bize de..

 20. Codemake Codemake

  Rekabet güzel bir şey hatta pazarı bir birine yakın oranda paylaşsınlar hatta 8 -10 tane daha yandex çıksın Google pazara hakim olduğunda iyi kazıklıyor! Rekabet bize yarar menfaatinizi düşünün yandexin geleceğini değil.

 21. 320Volt 320Volt

  yandex için güzel bir gelişme azda olsa işlerine yarayacaktır fakat firefox ve chrome tarayıcıları ile rekabet edecek duruma gelebilir mi onu merak ediyorum :)

 22. Mhmtsoydam Mhmtsoydam

  Pek başarıya ulaşabilecek bir proje olarak görmüyorum. Google'ın altyapısı kullanılsa da pek bir zararı olmaz ama sonuçta güncellemelerle ilgili sorunlar mutlaka olur. Yandex'i iyi bulmuyorum ama tarayıcı çıkartacaklarında daha iyi bir şeyler beklerdim.

 23. Burak Önder Burak Önder

  Her alanda google'a rakip geliyor..

 24. yahu bu tartışmalar soğuk savaşı sendromu gibi:)mümkünse open source ürünlerini kulanın arkadaşlar... internetimizi kimseye kaptırmayalım!

 25. Android Forum Android Forum

  Güzel bir tarayıcıya benziyor.

 26. İnceleyelim bakalım neler var neler yok :)

 27. Linux'a çıkarsınlar belki kullanırım. Bir de rus olacaksınız yandex.

 28. Chromedan daha hızlı bence.Bu arada google türkiyeye çok az yatırım yaptı bunu en iyi şekilde androidde görüyoruz.

  1. Tuğrul Tuğrul

   bence de Chrome'dan daha hızlı. Ergonomi olarak Chrome dan kesinlikle ileride. Chrome extension larını birebir Yandex Browser'da kullanabilmek de cabası.

   Eğer geliştirirlerse kesinlikle Chrome'ı geride bırakabilir.

 29. E-Yazar E-Yazar

  Google alt yapısıyla çıkartılmış bir browserdan ne beklenebilir ki? Kendi alt yapısını kuramayan insanların yönettiği bir arama motorundan hayır beklemem ben.