Yandex’in web tarayıcısı kullanıma sunuldu: Yandex.Browser
Arama
Genel

Yandex’in web tarayıcısı kullanıma sunuldu: Yandex.Browser

Yandex elinde bulunan servis yelpazesini giderek genişletmeye devam ediyor. Rusya merkezli şirket kullanıcılarının karşısına bu kez tarayıcıyla çıktı. Yandex.Browser adındaki tarayıcı, açık kaynak kodlu olan Chromium üzerine kurulmasıyla dikkat çekiyor. Browser, Mac ve Windows işlerim sistemlerinde çalışıyor.

Yandex.Browser’da beklenen özelliklerinin başında araç çubuğundan Yandex üzerinden arama sağlanması bulunuyor. Kullanıcılar araç çubuğuna yazdığı kelimeler direkt olarak Yandex üzerinden aranıyor.

Tarayıcıda dikkat çeken özellikler arasında Yandex servisleri kullanılarak, birçok dili Rusça’ya çevirebiliyor olması bulunuyor. Yandex.Browser’da farklı dillerden Türkçe’ye çeviri özelliğinin bulunmadığını da belirtelim.

Yandex Türkiye’den aldığımız bilgiye göre Yandex.Browser için şimdiye kadar herhangi bir yerelleştirme çalışması yapılmamış. Ancak ilk fırsatta Yandex.Browser’ın Türkçeleştirileceğini öğrendik.

Yandex kendi internet tarayıcısını geliştirmemiş olabilir, ancak bu rakiplerine meydan okumadığı anlamına gelmiyor. Tarayıcının araç çubuğunda arama özelliğiyle en sıkı rakiplerinden biri olan Google’dan pay almaya çalışacağını söylemek sanırım uygun olacaktır. Öte yandaysa Yandex’in rakiplerinden biri olan Mail.ru’nun geçen hafta kullanıcılara sunduğu Amigo adlı tarayıcı bulunuyor.

Bilmeyenler için bir hatırlatma yapmak gerekirse Yandex, Rusya’daki arama motoru pazarından en fazla pay alan şirket. Şirketin açıkladığı 2012 yılı ikinci çeyrek bilançosunda yer alan rakamlara göre Yandex, Rusya arama motoru pazarından yaklaşık yüzde 60 pay alıyor. Yandex, tarayıcıyla beraber Rusya pazarındaki egemenliğini daha da arttıracağa benziyor.

Yandex.Browser’ı sizden buradan indirerek deneyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (37)
 1. Hasan Çolak dedi ki:

  Kopyacılık ile başarılı olacaklarını mı sanıyorlar acaba ? Hemde ezeli rakibinin altyapısını kullanarak 🙂

  1. Hasan Çolak dedi ki:

   Kurulm yapınca harikasınız’da diyor mu acaba 😀

   1. Hasan Çolak dedi ki:

    Güncelleme! Yuh arkadaş uygulama mağazası dahi chrome alt yapısı 🙂 bu tasit.com’un sahibinden araba ilanı kopyalamasından bile berbat birşey :/

  2. Özgür Turanlı dedi ki:

   Adına Yandex.Chrome deselermiş keşke. En azından emeğe saygı olurdu. 🙂

  3. Ertaş Levent YÜKSEL dedi ki:

   “KOPYACILIK” değil. Google chrome’da Yandex.Browser’da “CHROMİUM” kökenli. Bunu Linux kökünden Android yapmaya benzetebilirsin, yani Yandex.Browser kopya değil, eğer kopya olduğunu düşünüyorsan Google Chrome’da Android’te kopya olur.

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Ortalama Bi Browser görünüş chrome hız firefox kullanılabilir yani

 3. cuhadar dedi ki:

  Ben kullanmaya başladım

 4. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  “Chromium” Google’ın desteklediği bir açık kaynak proje. Dolayısıyla Yandex’in rakibi olan Google’ın desteklediği bir alt yapıyı kullanması ne kadar doğru bir karar bilemiyorum. Sırf Varsayılan arama motoru olabilmek kendi adına bir tarayıcı sahibi olabilmek adına yapılmış bir iş izlenimi veriyor.

  Yandex bence mevcut arama alt yapısını daha da güçlendirmeli bu konuya odaklanmalı ilk etapta.

 5. İsmail Perim dedi ki:

  Bir an kamera şakası sandım. Ama sonra tıkladığım linke ve domaine iyice dikkat ettim (4-5 kez kontrol ettim), harbiden Yandex yapmış. Bildiğin üzüldüm.

 6. Ozan T. dedi ki:

  Chrome klonu ya da kopyası değil Chromium açık kaynak kodlarını kullanmış adamlar, bunu da sayfalarında belirtmişler zaten. Geliştirirler yakında, güzel güzel kullanılır.

 7. Çağrı dedi ki:

  Open source chromium kullanıyor zaten. Benzerlik normal. Bence ilerde değerlenir. Yatırım bile yaptım 🙂

  1. Kamil dedi ki:

   Epey yatırım yapmışsınız 🙂

 8. tamindirim dedi ki:

  Yakında işletim sistemide çıkartırlar 🙂

 9. Trabzon dedi ki:

  Geri sayımı bekleyip ilk indirenlerden biriyim.
  Browsere gelince Choreme’den daha başarılı.

  Benim düşüncem google prestijini kaybetmememek için arama motoru ve browser üzerinde ki çalışmalarını yandex üzerinden yapacak. Ayrıca yandex’i ilk kurduğunuzda sık kullanılanlarda google – youtube’nin olması dikkat çekiyor 🙂

  1. Ahmet Derdin dedi ki:

   chromedan daha iyi diye birşey olmaz yandexte kullanılan kaynak şu an googlenin kaynağından daha eski bir versiyon

 10. Taha dedi ki:

  Taklit olduğu söylenemez. Chromium açık-kaynak kodlu bir proje olduğuna göre isteyen kullanıp kendi tarayıcısını geliştirebilir. Yandex’de bunu yapmış. Google da chrome’u çıkartırken Chromium’a bir kaç özellik ekleyip işte chrome şeklinde sunuyor. Yandex ve google bu tarayıcıları ücretli yapıp satmadıkları için büyük ihtimal bir open-source lisans ihlalide yok ortada.

 11. Yunus Yeşilmen dedi ki:

  Hızlı mı gidiyor ne? Umarım hızlı parlayıp bir anda sönen yıldızlardan olmaz (:

 12. Mahi dedi ki:

  Yükledim ve Yandex.Browser’dan yazıyorum. Her ne kadar Chrome’a benzese de ilk başlarda alışmak için güçlük çekiyorsunuz. Türkçe dil desteğinin olmaması kötü olmuş.

  Ayrıca Twitter başta olmak üzere pek çok sitede header ile içerik bölümü arasında uzun bir boşluk bulunuyor. Bu ‘BUG’ acilen düzeltilmeli.

 13. Karikatürcü dedi ki:

  Helal olsun adamlara, Türkiye’ye gelişleri sayesinde yıllardır tüm baskılara rağmen Youtube Türkçe oldu.

 14. Şerif Varlı dedi ki:

  Gayet hızlı.
  1 – Google Chrome
  2 – Firefox
  3 – Yandex Browser
  4 – Opera
  5 – Safari
  6 – Internet Explorer

  Benim için kullanım önceliği sırası 🙂

 15. halil dedi ki:

  Türkçeye çeviremedim anlaracak olana şimdiden teşekkür

 16. ben çok beğendim. chrome nin aynısı evet ama güzel geliştirmişler. yeni sekme açınca çıkan siteler çok iyi bir düşünce 🙂

 17. Muhammet ILDUZ dedi ki:

  yandex’i öncelikle bu adımından dolayı tebrik ediyorum. Ancaaaaaaaaak… Browser’ı yükledim. Tamamen Chrome kopyası bu 1. İkincisi ise hala dil desteğini sağlayamıyor. Birçok eksiği olmasına rağmen güncellemeleriyle bunların önüne geçebilir. Sonuçta yandex atılımcılığı ile kendini ispatlamaya devam ediyor. Başarılar demek düşer bize de..

 18. Codemake dedi ki:

  Rekabet güzel bir şey hatta pazarı bir birine yakın oranda paylaşsınlar hatta 8 -10 tane daha yandex çıksın Google pazara hakim olduğunda iyi kazıklıyor! Rekabet bize yarar menfaatinizi düşünün yandexin geleceğini değil.

 19. 320VOLT dedi ki:

  yandex için güzel bir gelişme azda olsa işlerine yarayacaktır fakat firefox ve chrome tarayıcıları ile rekabet edecek duruma gelebilir mi onu merak ediyorum 🙂

 20. mhmtsoydam dedi ki:

  Pek başarıya ulaşabilecek bir proje olarak görmüyorum. Google’ın altyapısı kullanılsa da pek bir zararı olmaz ama sonuçta güncellemelerle ilgili sorunlar mutlaka olur. Yandex’i iyi bulmuyorum ama tarayıcı çıkartacaklarında daha iyi bir şeyler beklerdim.

 21. Burak Önder dedi ki:

  Her alanda google’a rakip geliyor..

 22. eren dedi ki:

  yahu bu tartışmalar soğuk savaşı sendromu gibi:)mümkünse open source ürünlerini kulanın arkadaşlar… internetimizi kimseye kaptırmayalım!

 23. Android Forum dedi ki:

  Güzel bir tarayıcıya benziyor.

 24. Ersin dedi ki:

  İnceleyelim bakalım neler var neler yok 🙂

 25. wat dedi ki:

  Linux’a çıkarsınlar belki kullanırım. Bir de rus olacaksınız yandex.

 26. kaan dedi ki:

  Chromedan daha hızlı bence.Bu arada google türkiyeye çok az yatırım yaptı bunu en iyi şekilde androidde görüyoruz.

  1. tuğrul dedi ki:

   bence de Chrome’dan daha hızlı. Ergonomi olarak Chrome dan kesinlikle ileride. Chrome extension larını birebir Yandex Browser’da kullanabilmek de cabası.

   Eğer geliştirirlerse kesinlikle Chrome’ı geride bırakabilir.

 27. E-Yazar dedi ki:

  Google alt yapısıyla çıkartılmış bir browserdan ne beklenebilir ki? Kendi alt yapısını kuramayan insanların yönettiği bir arama motorundan hayır beklemem ben.

Bir Yorum Yazın