Türkçe YouTube geldi, sıra YouTube.com.tr'de mi? [Güncellendi]
Video

Türkçe YouTube geldi, sıra YouTube.com.tr'de mi? [Güncellendi]

YouTube, geçen hafta yayınladığı bir duyuruyla YouTube'a altyazı ve tercüme aracı geldiğini açıklamıştı. Yapılan duyuruda hangi dillerin bu kapsamda değerlendirileceği bilinmiyordu.

Ancak bugün YouTube'a giren kullanıcılar, Türkçe bir YouTube ile karşılaştı. Otomatik olarak yapılan dil ayarını manuel olarak da gerçekleştirmek mümkün. YouTube sayfasının en altında bulunan 'Dil' seçeneğinden yapılan ayar ile kullanıcıların Türkçe YouTube'a ulaşması mümkün.

Google Türkiye'nin blogunda paylaştığı yazıya göre YouTube'a sadece Türkçe dil desteği gelmekle kalmayacak. Yapılan açılamada Türkiye'deki içerik sağlayıcıların YouTube üzerinden kazanç elde edebilmeleri için çalışmaların sürdüğü de belirtiliyor.

Google Translate'ten elde edilen verilerle gerçekleştirilen Türkçe dil desteğini yaklaşık bir saatten beri kullanıyoruz. Şu ana kadar eksik veya yanlış bir çeviriyle karşılaşmış değiliz.

Youtube.com.tr geliyor mu?

Bu arada önemli bir duyumumuzu paylaşamak istiyoruz. YouTube sadece Türkçeleşmiyor. Aynı zamanda Türkiye uzantısı olan 'com.tr'yi de açmak için geri sayımda bulşunuyor. Türkiye İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren'in attığı bir Tweet'e göre YouTube.com.tr birkaç saat içerisinde aktif olacak.

YouTube bu adımlarla beraber Türkiye'de yerelleşmek adına önemli adımlar attığını söylemek mümkün. Kısaca artık YouTube Türkiye kavramından bahsetmek gerekiyor diye düşünüyoruz. Youtube.com.tr'nin aktif hale gelmesi durumunda bu yazıyı güncelleyerek bilgilerimizi paylaşıyor olacağız.

Güncelleme: YouTube.com.tr için sayılı saatlerin kaldığını yazıda belirtmiştik. Saat 12.30 itibariyle YouTube.com.tr aktif hale getirildi. Yerelleşme adına önemli adımlar atan bir YouTube artık yayında.

Yorumlar (16)
 1. Serkan Serkan

  Youtube üzerinden adsense reklamlarının yayınlanabilecek olması güzel bir gelişme, fakat spam videolarında türeyeceği bir gerçek, umarım Youtube buna karşı önlem alır.

 2. Mobilya Mobilya

  çok geri bile kaldılar bunu yapmak için

  1. Karikatürcü Karikatürcü

   Bunlar Yandex'in etkiler. İyikide varsın Yandex.

 3. Özgür Özgür

  "yapılabilinecek" nedir yahu?

 4. Yusuf Yusuf

  Türkçeleşmesinden ziyade adsense'in Türkiye'de de kullanılabilir olması önemli.

 5. Coder Coder

  kapatılmadan bir ay önce gerçekten gereksiz bir gelişme.

 6. Mert Ak Mert Ak

  Adsense reklamları yotube videolarında da gösterilecek demiş bazı arkadaşlar. Adsense'ten gelir elde edenlerin gelirlerini arttıracak bir gelişme bu değil mi? Çünkü reklamlar daha çok kişiye ulaşacak, daha çok gösterilecek. Ne dersiniz?

  1. Yusuf Yusuf

   Merakla geçen ayki kazançların onaylanıp onaylanmayacağını bekliyoruz. Eğer onaylanırsa ciddi pazalar kazandıracak bir alan.

 7. Omactivities Omactivities

  hmm.. adsense reklamları gönderdigimiz videoların içinde veya başında mı gozukecek? tam anlayamadım :(

 8. Daha dün youtube ne zaman türkçe olacak diye düşünürken bugün türkçe olması beni şaşırttı.

 9. E-Ticaret E-Ticaret

  Geç kalınmış bir uygulama. Her ne kadar yasaklanması buna sebep olsa da devletin yaptığı bir uygulama bir topluma, bir halka 2. sınıf üye muamelesi yapılmasını haklı kılmaz!

 10. Ahmet Ahmet

  Yanlış hatırlamıyorsam 2 ay önce Türkçe desteği aktifti. Fakat nedense 2 gün aktif kaldı. Umarım bu seferde böyle olmaz.

 11. Muhammed Muhammed

  oh be sonunda şunu görebildik ya kaç yıldır bu anı bekliyorum youtube bu kıyağından dolayı teşekkür ederiz milyonlarca takipçisi var türkiyede fakat yıllardır ingilzice kullanıyorlardır buna sevindim ;)

 12. Halil Halil

  işte yandex etkisi

 13. Metin Metin

  Bu haberi muhakkak yandex çalışanları okumuştur ve yorumlardan da faydalanacaklardır. Onlara buradan şöyle sesleniyorum: Eğer siz de bunun gibi bir şey yapacaksanız çocuklar için reklam filmlerinin olduğu bir site yapın. Ben tıklayıp bir reklam açınca kendi kendine bir sonrakine geçsin.

 14. Youtube Youtube

  Google ne yazıkki Türkiyeye gerekli önemi vermiyor ve ancak rakipleri çıktığında buna özen gösteriyor.