Facebook’ta zombi avı: Sahte hesaplar siliniyor
Sosyal Ağlar

Facebook’ta zombi avı: Sahte hesaplar siliniyor

Bugünlerde Facebook sayfalarınızın hayran sayılarında bir düşüş ile karşılaşabilirsiniz. Panik yapmaya gerek yok, bu bir hata değil; temizlik. Facebook Ağustos ayında duyurduğu site üzerindeki geliştirmeler çerçevesinde sahte hesapları toplu olarak silmeye başladı.

Facebook üzerinde sahte hesap konusu önemli ve giderek artan bir sorun. Son yapılan açıklamaya göre site üzerindeki hesapların yüzde 8,7’si yani yaklaşık 83 milyonu sahte. Türkiye’de ise bu oranın daha fazla olduğu söyleniyor.

Facebook’un başlattığı zombi avı sonucunda pek çok sayfa hayran ve paylaşımların beğenilerinde düşüş görmeye başladı bile, ama bu aslında iyi bir şey…

Çünkü sahte hesapların önemli bir kısmı farklı niyetlerle kullanılıyor. 83 milyon sahte hesabının 14 milyonun zararlı veya istenmeyen içerikler üretmek amacıyla oluşturulduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu hesapların bir sayfayı beğenmiş olmaları sevinilecek değil, endişe edilecek bir durum.

Ayrıca markaların Facebook sayfaları üzerinden gerçek veya potansiyel müşterileri ile kurmaya çalıştıkları etkileşim kanalı bir anlamda sahte hesaplar nedeniyle zorlaşıyor. Beğenen sayılarında yapılan ölçümlemeler aslında önemli sapmalara neden oluyor. Facebook’un da istediği tüm bu sorun, kargaşa ve endişeleri ortadan kaldırmak.

Yaprak dökümünden pek çok Facebook sayfası etkilendi ama en çok göze çarpan doğal olarak daha fazla hayran sayısına sahip olanlar. Appdata’nın rakamlarına göre Zynga’nın Texas HoldEm Poker’i zombi avının ardından 96 bin hayran kaybetti. Farmville 45 bin, Lady Gaga 31 bin, Shakira ve Rihanna ise 22 biner hayran kaybeden isimler.

Fakat bu duruma çok üzüleceklerini sanmıyorum çünkü hepsinin hala on milyonlarca hayranı bulunuyor :)

Yorumlar (6)
 1. Cemal Sevindik Cemal Sevindik

  Toplam 3 milyon kişinin beğendiği sayfalarımızda yaklaşık 60 bin kadar bir kayıp yaşadık. Ancak bu kayıbın ardından, sayfalarımızda yaptığımız paylaşımlar yine aynı oranda beğeni - yorum sayısı alıyor. Bu nedenle giden kullanıcılar sadece beğenilme sayısını şişiriyormuş.

 2. Pek önüne geçebilceklerini sanmıyorum :)

 3. Cuhadar Cuhadar

  benim bir arkadaşım 30 kadar g mail hesabı açıp sırf çanak okey midir nedir ondan oynamak için facebooka kaydolmuştu. O zaman telefonla doğrulama da yoktu. Birinde para bitince diğerine onda bitiyor diğerine.

  liste yapıp kullanıcı adı ve şifre yazmış önlerine. 1 i doğru 30 sahte sayılır bu hesbaın aslında

 4. Tanıdığım bir abi zynga poker de chipleri bitmesin diye 20 mail alıp farklı farklı 20 facebook hesabı açmıştı, her gün bütün hesaplarla giriş yapıp ,1.000 günlük bonus chipi kazanıyordu ondan sonra ayda 1 kere bütün hesaplardaki chipleri birleştiriyordu 600.000 ediyordu :)

  Bence hesaplar silinirken arkadaş sayısı, en son aktivasyon tarihi ve site içinde neler yaptığı dikkate alınmalı.

 5. facebok kim olduğunu bilmek istiyor artık... ona gore sana ilaç verecek:) bunun tekno adı semantik

 6. bu hesapları oluşturan insanları neden zombi olarak hitap ediyorsunuz?