iPhone 5 piyasaya çıkmasının hemen ardından kırıldı
Mobil

iPhone 5 piyasaya çıkmasının hemen ardından kırıldı

Yeni Apple cihazlarının piyasaya sürülmesinden sonra klasikleşen kırılma hadisesi iPhone 5'te de devam etti. Cuma günü satışa çıkan iPhone 5'e "jailbreak" yapıldı.

iPhone kullanıcılarının yakın tanıdığı hacker Grant Paul tarafından yapılan jailbreak işlemiyle beraber Cydia Store kullanılmaya başlandı. Cydia jailbreak işletim sistemini kullanan iPhone 5 sahipleri uygulama mağazasındaki içeriklere ücretsiz olarak ulaşabiliyor.

Hacker Grant Paul'un paylaştığı jailbreakli iPhone 5 fotoğrafının ilk olarak sahte olduğu iddia edildi. İddialara Twitter adresinden yanıt veren hacker, daha fazla fotoğraf yayınlayarak jailbreak işleminin doğruluğunu kanıtladı.

 Kırılan iPhone 5'lerde Cydia çalışıyor ancak iOS 6 işletim sistemine sahip olan iPhone 4, iPhone 4S, iPad 2, yeni iPad ve 5. jenerasyon iPod Touchları desteklemiyor. Bahsi geçen cihaz sahiplerinin biraz daha beklemesi gerekecek gibi görünüyor.

Jailbreak'i iPhone 5'ine yükleyen kullanıcılar da kırılma işleminin doğruluğunu teyit etti.

Yorumlar (6)
 1. Cenk İşler Cenk İşler

  Madem iPhone kullanacaksınız neden jailbreak yapıyorsunuz. Madem jailbreak yapacaksınız neden android telefonlar kullanmıyorsunuz. En azından android telefonlarda ücretsiz uygulamalara google play üzerinden ulaşarak gerekirse jailbreak yapmadan da rahatlıkla telefonu kullanabilirsiniz.

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   evet, iphone demek ücretli demek, android demek ücretsiz demek. ücret öderim derseniz iphone, ödemem derseniz android li telefonlar... işletim sisteminin özellikleri, donanım özellikleri vb. hiçbirşeyin önemi yok. güzel çıkarım...

   1. Hakan Usta Hakan Usta

    Güzel cevap mert :D

  2. Mert Ak Mert Ak

   Böyle bir ayırım yapılamaz. Android telefon kullanıyorum (htc desire hd). Bir çok ücretsiz uygulama, oyun kurdum ama bir çok ücretli uygulama, oyun da kurdum. Her zaman ücretsizler yeterli olmuyor. Hele de iyi oyunlar artık çoğunlukla ücretli veya ücretsiz ama sonra oyun içerisinde satın almalar yaptırıyor.

  3. Cluppeer Cluppeer

   oturun saçmalayın ios olsun androiid olsun uygulamalar yine ücretli androidin jailbreaki de root atma oluyo.. alıyosunuz cihazı nasıl çalıştığını bilmiyosunuz.. almayın ağa siz almayın.. sana yaramaz :D

 2. Muhammed Muhammed

  Ahmet Can Bey,

  Hakikaten jailbreak hakkında çok yetersiz ve yanlış bir bilgilendirme olmuş. Diğer yorumcu arkadaşlar da buna katılarak devam etmişler.

  Halbuki jailbreak, App Store alternatifi veya App Store'dakilerin kırık versiyonları demek değil. Jailbreak, tamamen meşru ve yasal bir şekilde, cihaz üzerindeki birtakım yazılımsal kontrollerin kaldırılması demek. Apple cihaza kendi denetimi dışından geçmiş bir yazılımın yüklenmesini engelliyor, biliyorsunuz. İşte jailbreak, bu engelin kaldırılması demek.

  Bu özgürlüğü yazılım korsanlığı için kullananlar olabilir. Buna rağmen, jailbreak illegal bir şey değildir. Yazılım korsanlığı illegaldir. Kaldı ki jailbreak yapmadan da yazılım korsanlığı yapabilir, App Store'daki uygulamaları ücretsiz kullanabilirsiniz. (Kötünün reklamı olmasın diye yöntemi söylemiyorum.)

  Yazıda bahsi geçen programcı da gerçekten çok faydalı sistemsel araçlar yazmış kaliteli ve verimli biridir. Örneğin Zephyr adlı tweak'i, iPhone'un home butonuna ihtiyacı ortadan kaldıran, muhteşem bir yazılımdır. Ve tüm bunlar, sadece jailbreak sayesinde hayat bulmaktadır.

  Jailbreak yapacağınıza Android'e geçin diyen arkadaşımıza, şu haberi http://lifehacker.com/5916593/forget-android-the-iphone-is-a-better-phone-for-hacking-tweaking-and-customization) tavsiye etmem yeterlidir. Netice odur ki, jailbreak yapılmış iPhone'dan, diğer OS'lara göre daha çok keyif almaktadır.

  Yine eleştirmek istediğim yanlış bir şey de jailbreak'in cihazı güvensizliğe iteceği yorumduru. Halbuki jailbreak, bilinçli bir şekilde uygulandığında, iOS'u olduğundan daha güvenli hâle getirir. Bugün, yeni iOS sürümü çıkmayan ama ciddi güvenlik açığı içeren iPhone 3G yazılımı için, güvenliği düşünüyorsanız mecburen jailbreak yapmanız gerekir. Jailbreak programları genel olarak ahlaklı ve iyi niyetli programcılar tarafından yazıldığı için cihazınızı riske atmazsınız. Bu programcılar, jailbreak'i tamamladıktan sonra kullandıkları açığı da kendileri yama yaparlar. Böylelikle, jailbreak yapılmamış telefonlar, size göre daha büyük risk altında olur. Ta ki Apple, yeni bir iOS sürümü çıkarsın.

  Apple, jailbreak dünyasından ciddi ölçüde beslenmektedir. Çünkü iOS'un bu kadar güvenli olmasının nedeni, karşısındaki jailbreak gücüdür. Ve Amerikadaki DMCA yasasındaki bir istisnaya göre jailbreak, kullanıcının hakkıdır. Bu nedenle Apple, jailbreak programcılarına veya yapanlara dava açamaz. Sadece ve sadece, jailbreak yapmışsanız ve cihazı bu şekilde dükkana götürmüşseniz, garanti kapsamından sizi çıkarabilir. Siz de akıllı olup, cihazı sıfırlayarak gidersiniz, şartları zorlamazsınız.

  iOS 6 ile ilgili jailbreak'in detaylarını bu işlere kafa yoran yerli kaynak iPhonePerest'ten okuyabilirsiniz http://iphoneperest.org/2012/09/ios-6nin-jailbreak-yolculugu-basliyor).