Klarna: Türkiye ödeme sistemleri pazarına girmek için analize başladı

Klarna: Türkiye ödeme sistemleri pazarına girmek için analize başladı

Atomico ve Skype’ın kurucusu Niklas Zennström, İstanbul ofislerinin tanıtımı için Türkiye’ye gelmiş ve bazı girişimlerini Türkiye'ye pazarına sunmak için analiz çalışmalarına başlamıştı. Dün tanıttığımız Fon da bunlardan biriydi.

Şimdi paylaşacağımız Klarna da Atomico'nun Türkiye'ye getirmek istediği girişimler arasında yer alıyor. Klarna bir sipariş sonrası ödeme sistemi. Yani kullanıcılar internet üzerinden aldıkları ürünlerin ücretlerini, ürün ellerine ulaştıktan sonra gerçekleştiriyor.

250 farklı kriter değerlendiriliyor

Klarna hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak için Klarna Almanya Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barbaros Özbugutu ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Barbaros Özbugutu, Klarna'yı şu şekilde anlatıyor: "Klarna'nın odak noktasında tüketici güvencesi bulunuyor. İnternetten yapılan alışverişlerin en büyük sorunlarından biri güvensizlik. Kullanıcılar bu güvensizlikten dolayı her zaman büyük şirketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor."

Klarna alışveriş yapacak olan kullanıcıları isim, adres, doğum tarihi ve kredi değerlendirmesine göre analiz ediyor. Bu analiz sonucunda Klarna e-ticaret sitesine onay vererek ürünün tüketiciye yollanmasını sağlıyor. Kullanıcının ürünü onaylamasından sonra Klarna'ya kredi kartı veya havale ile para transferi yapılıyor.

Kullanıcılara taksitli ödeme seçeneği sunuyor

Ödeme sürecinde kullanıcıların daha doğru bir analizini yapmak için Avrupa'da kredi bürolarıyla çalıştıklarını ifade eden Barbaros Özbugutu, öncelikle alışveriş yapan kullanıcıların var olup olmadığını sorguladıklarını söylüyoruz. Özbugutu, "Şu anda 50 milyon işlemlik veri tabanımız var. Yaklaşık 250 farklı kriteri değerlendirerek alışverişin gerçekleşmesini sağlıyoruz" şeklinde konuyor.

Öte yandan Klarna'nın kullanıcılara taksitli ödeme modeli bulunduğu bilgisini de verelim.

Bankacılık lisansı var

Almanya Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barbaros Özbugutu

Klarna'nın e-ticaret şirketleri tarafındaki özelliklerinden bahsedelim. Şirketin aldığı komisyon oranları ülkelere göre farklılık gösteriyor. Örnek vermek gerekirse Almanya'daki e-ticaret şirketlerinden yüzde 4-7 oranında bir komisyon alınıyor. E-ticaret şirketlerine gerçekleşen ödemeler anlaşmaya bağlı olarak iki hafta içinde gerçekleşiyor.

Şu anda yedi Avrupa ülkesinde kullanılan Klarna, bankacılık lisansını elinde bulunduruyor. Ancak bu lisansın Türkiye'de geçerli olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

Türkiye pazarını analiz ediyoruz

Gelelim işin Türkiye'yi ilgilendiren kısmına. Barbaros Özbugutu'dan aldığımız bilgilere göre Klarna ekibi şu anda Türkiye pazarını analiz ediyor. Barbaros Özbugutu konuyla ilgili şu açıklamaları yapıyor: "Türkiye'deki sektörde öne çıkan isimlerle Klarna ile tanıştırıp, geribildirimler alıyoruz. Daha tam olarak karar verilmiş değil. Klarna'yı bir dünya markası yapmak istiyoruz. Bu yüzden önemli pazarlarda yer almak istiyoruz. Şu anda Türkiye pazarına gireceğimiz net olarak belli değil. "

General Atlantic ve DST'den 155 milyon dolar yatırım aldı

Parantez içinde bir bilgi vermek gerekirse, dün Yemeksepetine 44 milyon dolarlık yatırım yapan General Atlantic, Klarna'ya da yatırım yapmış olduğunu görüyoruz. 2011 yılı Aralık ayında gerçekleşen yatırım bilgilerine baktığımızda 155 milyon dolar rakamını görüyoruz. Ancak General Atlantic bu yatırımda yalnız değildi. Şirket Facebook'un da yatırımcısı olan Digital Sky Technologies ile birlikte Klarna yatırımını gerçekleştirmişti.

Klarna, Türkiye ödeme sistemleri pazarına girmek için analiz sürecine devam ediyor. Yani kısa vadeli bir dönemde Klarna'nın Türkiye pazarına girmesi mümkün görünmüyor. Ancak kendine has özellikleri olan Klarna'nın Türkiye pazarına girmesi durumunda hem e-ticaret hem de ödeme sistemleri pazarlarına bir hareket katacağı kesin. Klarna'nın Türkiye’deki adımlarını yakından takip edip, sizlerle paylaşıyor olacağız.

Klarna hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.