iPhone 5 ön siparişleri tükendi, Apple hisseleri zirve yaptı [Güncelleme]
Mobil

iPhone 5 ön siparişleri tükendi, Apple hisseleri zirve yaptı [Güncelleme]

Apple, iPhone 5 konusundaki eleştirilere bir kez daha satış rakamlarıyla yanıt veriyor. iPhone 5 ön siparişleri tükendi ve şirket hisseleri 700 dolar seviyesine, yani şimdiye kadarki en yüksek değerine erişti.

Apple hisseleri tüm eleştirilere rağmen yükselirken, şirket sözcüsü Nat Kerris, iPhone 5 için başdöndürücü bir talep aldıklarını söylüyor. Ne kadar iPhone sipariş edildiği paylaşılmadığı için bir kıyaslama yapamıyoruz ama siparişlerin teslimat süresi 1-3 hafta arasına uzatılmış gözüküyor.

Apple'ın yeni iPhone'daki radikal adımı hiç şüphesiz 4 inçlik yeni ekran boyutu oldu. Bir inovasyon olarak değerlendiremeyeceğimiz bu yenilik, özellikle iPhone 4S sahipleri için sadece daha güçlü, daha ince, daha hafif bir cihaza geçiş yapmaktan fazla bir anlam taşımıyor. Ancak tüketici talebi, Apple sevdasından mıdır bilinmez ön siparişlere de 'geleneksel' ilgisini göstermiş gibi duruyor.

Ön sipariş talebiyle 697 dolara yaklaşan ve şu an 691 dolar seviyesinde seyreden (ön sipariş öncesinden yüksek bir değer) Apple hisselerinin cuma günü nasıl değişeceği merak konusu. Zira 21 Eylül iPhone 5'in mağazalara ineceği tarih. Apple hisslerini bir gece önceden, mağazaların önündeki kuyrukların uzunluğuyla tahmin etmek mümkün olacak ve işler yolunda giderse Apple'ın piyasa değeri 700 milyar dolara bir adım daha yaklaşmış olacak.

GÜNCELLEME: Apple'dan açıklama geldi. iPhone 5'in ilk 24 saatteki sipariş sayısı 2 milyon. iPhone 4S'in aynı süredeki sipariş sayısı 1 milyondu.

Yorumlar (10)
 1. Cuhadar Cuhadar

  Özet : Bilinçsiz tüketici bilinçli üretici + pazarlamacıyı zengin ediyor.

 2. Ve Yeni İphone Balonu Piyasaya Sürüldü

 3. Bende o 2 milyonun içindeyim anlamıyorum bu eleştiren arkadaşları sizene arkadaşım ? Bunun neresi bilinçsiz tüketim.

  Para benim harcıyorum ve memnunum.Benim muhasebemi siz mi tutacaksınız ?

  1. Elestirinin nesini anlamiyorsunuz? Elestiri bir kavramdir. Neticede herkes ayni fikirde ayni zikirde olmak durumunda degil. Kimse sizin muhasebenizin derdinde degil. Burasi bir web girisimleri ve internet marketing konularinin islendigi sosyal web sitesi.

   Sonuc olarak sizde bahsi gecen 2 milyon kisiden biri iseniz yazilan eletirilere karsilik olarak, neden o 2 milyon kisi icerisinden biri oldugunuzu, neyin sizi cezbettigini, diger rakiplerine gore ne gibi ustunluklerin bu cihazda farkedildigini aciklarsaniz bizlerede yardimci olmus olursunuz.

   Saygilar

   1. adam haklı paranla hava mı atıyosun bende 4s kullanıcısı olarak apple n yeni kandırmaca ürnünü almayacam gereksiz bir telefon

  2. Steven Jobs Steven Jobs

   Para benim diyerek ne kadar aptal biri olduğunu kanıtlamış oldun.

  3. Profil resminden az kalsın "para benim" yerine "Steve benim" demenden korktuk..

 4. Bence alanlar arkasındaki elmadan dolayı arıyorlar. Zira gösteriş yapmak için iphone birebir :) Adeta bir marka haline gelmiş.

  1. bence saçma düşünüyorsun artık iphone un gösteriş yapılacak bir telefonluktan çıktı şöy dışarı çık bak zengin fakir herkesin elinde bir iphone görürsün :D 3310 kullansan daha az vardır ya :D

 5. Özgür Gündüz Özgür Gündüz

  Böyle olacağı en nihayetinde belliydi,aslında tanıtımdan sonra pekte iç açıcı olmaz diye düşünüyordum fakat iPhone yine ismiyle bir adım önde gibi