Oyuncakariyorum.com: Uzman görüşleriyle oyuncak satan bir e-ticaret girişimi
E-Ticaret

Oyuncakariyorum.com: Uzman görüşleriyle oyuncak satan bir e-ticaret girişimi

Anneler başta e-ticaret sektörü olmak üzere birçok farklı kategoride yer alarak, girişimciler arasına katılmaya devam ediyor. Çocukların ve ailelerinin ihtiyaçlarına yönelik ürün satışlarında başarılı olan anne girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Oyuncakariyorum.com uzman görüşleriyle yaş ve marka gibi farklı kategorilerde oyuncak satışı gerçekleştiriyor.

Esra Tuğcu Elibollar tarafından kurulan Oyuncakariyorum.com, oyuncak kategorisinde e-ticaret yapan klasik bir e-ticaret sitesi. Geçen yıl Nisan ayında kurulan girişim, Ümraniye'deki ofisten satışlarını gerçekleştiriyor. Girişimin kurucusu yanında oyuncak seçimine destek olan ve oyun etkinliği kılavuzunu hazırlayan Dr. Bengisu Koyuncu ve Yasemin Duçe adında iki uzman da bulunuyor.

İthalat yapıyor

Sitede bulunan ürünler beş farklı kategoride satılıyor. Bu kategorilerden 'el yapımı ve organik oyuncak' bölümünde Oyuncakariyorum.com'un kendi ithal ettiği oyuncaklar yer alıyor. 'Pebble' marka olan bu oyuncaklar doğal ve el yapımı olmasıyla dikkat çekiyor. Parantez içinde bir bilgi vermek gerekirse, Oyuncakariyorum.com iki yeni oyuncak markasını daha ithal etmeyi planlıyor.

Hazır bir e-ticaret paketi kullanan Oyuncakariyorum.com'un tasarımını sade olarak yorumlayabiliriz. Kullanıcılar kolaylıkla aradıkları oyuncak kategorisine ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar uzman görüşlerine siteden ulaşabiliyor.

Paket ortalaması 65 TL

Gelelim Oyuncakariyorum.com'un rakamlarına. Hemen hemen bir yıldan beri e-ticaret sektöründe olan Oyuncakariyorum.com'dan aylık 50 paket kargoya veriliyor. Sepetlerin ortalama büyüklüğüyse 65 TL civarında. Ziyaretçi rakamlarına baktığımızdaysa sayfa gösterimi bazında aylık 30 bin - 50 bin aralığında rakamları görüyoruz.

Yolun başında olarak tanımlayabileceğimiz Oyuncakariyorum.com'un gelecekteki hedefleri büyük. Site kurucusu Esra Tuğcu Elibollar'dan aldığımız bilgilere göre Oyuncakariyorum.com, 'oyuncak' denildiğinde ilk akla gelen e-ticaret sitesi olmak istiyor. Esra Tuğcu Elibollar Oyuncakariyorum.com'dan şu sözlerle bahsediyor: "Dikey e-ticaret pazarında oyuncağa odaklanmış bir site olarak okul öncesi dönem için oyuncakta lider e-ticaret sitesi olmak istiyoruz. Sitemizde gerçek hayatla ilgili olmayan karakter oyuncaklarını, çocuğu şiddete yönelten oyuncakları (ışın kılıcı gibi) satmıyoruz.  Fazla idealist olduğumu düşünenler çok. Ancak kızım için satın almayacağım oyuncakları satmama prensibiyle hareket ediyorum."

Oyuncakariyorum.com her ne kadar bir yıllık bir girişim olsa da hem ürün hem de servis olarak yeni yeni dirilen bir girişim. Bunu sitenin kullanım rakamlarından görmek mümkün. Ancak girişimcinin bir anne olarak hareket etmesi sitenin servisleri ve ürünleri konusunda müşterileri anlayabildiğini düşünüyoruz. Bu yüzden Oyuncakariyorum.com'un elinde hızla büyüme potansiyeli bulunuyor.

Yorumlar (20)
 1. Aylık 30–50K aralığında ziyaretçi çeken bir site nasıl oluyor da Alexa (TR) 29K??

  1. Onur Ömer Kirici Onur Ömer Kirici

   Bencede bahsettiği rakamlar ciddi rakamlar ve alexa o rakamlara karşılık değil.

  2. Çağdaş Çağdaş

   Cevabının önünde saygıyla eğiliyorum Bilgen..

  3. Mustafa Mustafa

   günlük ziyaretçi sayıları 700-1000 arasında olması gerekiyor.. günde 50K alan bir site olmasına imkan yok!

  4. Aynen, bir sallamasyon durum mevcut ortada. Benim kişisel web sitem aylık 20-25 bin ve alexada gün itibariyle ülke sırası olarak 3530.

  5. aylık 50 bin ziyaretci yazmıyor , sayfa gösterimi yazıyor

  6. Ahmet Can Şit Ahmet Can Şit

   Girişim kurucusundan öğrendiğim bilgilere göre sitenin aylık sayfa gösterimi 30 bin 50 bin arasında. Tekil kullanıcı değil, sayfa gösteriminden bahsediliyor. Bu farkın altını çizmek istiyorum.

  7. Genel olarak rakamlara takıldığımızı görünce yazayım dedim:

   Alexa toolbar vb bir ürün kullanmayan annelerin ziyaretçi kitlesini oluşturduğunu düşünürsek site sıralamada tam da olması gereken yerde diyebiliriz. Benzer trafiklere sahip birden fazla bildiğim site de benzer sıralamalardadır.

   Günlük 500 tekil arasında 5 tane toolbar kullanan varsa, fakat bir diğer webmaster sitesinde günlük 50 tekilden 20'si toolbar kullanıyorsa elbette alexa 50 tekilli sitenin daha iyi konumda olduğunu raporlayacaktır.

   Başarılar dilerim..

 2. Bu rakamlarda bi yanlislik olabilir mi? Hem alexa acisindan hemde aylik 50 paket bu trafige az degilmi?

 3. Ülkemizde oyuncak üreten firmalar yok mu? İthalat da neyin nesi anlayamıyorum bu konuyu. Birde uzman bu kişiler. Sen yerli üreticiden almazsan oyuncağını birileride gider ebay ve alibaba'dan alır. Sende 30-50 k ziyaretçi çeken bir yerde (ki bu rakam bence yanlış bir istatistik)ayda 50 paket ürün satarsın.

  Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı...

 4. külliyen yalan, yada alexa yalan söylüyor :)

 5. Bu mudur yani haber Webrazzi? Neye göre girişimlere yer veriyosunuz gerçekten anlamak imkansız.

 6. Webrazzi için satış sitesi olsun çamurdan olsun. Hemen yayınlarlar. Farklı bir siteyse ama kriterlerimiz var diyerek madde madde kural yazarlar. Gerçekten hiç samimi değil. Ayrıca yoruncu arkadaşlar o rakamların ziyaretçi değil sayfa gösterimi olduğunu anlamamakta ısrar ediyorlar.

 7. Eskiden webrazzi haberlerinin kendini tekrarladığını söylerdik ve rahatsız olurduk, şimdi yorumların saçmalığından rahatsız oluyoruz. Haberi dogru düzgün okumadan heyecanla yapılan yorumları anlayabiliyorum ama alexa çalışma sistemi hakkında zerre kadar bilgiye sahip olmadan yapılan eleştiriler gerçekten komik. Alexa'yı ne sanıyorsunuz, siteye her giren kullanıcıyı saydığını mı? Her sayfa gösterimini önemsediğini mi? Aynı sayıda ziyaretci alan siteleri peşpeşe sıraladığını mı?

  Benzer modelde bir eTicaret sitesinde ilk yıl rakamlarına göre sayfa gösterimlerimiz haberdeki ile çok yakındı, alexa sıralamasında da backlinkler yükselmeden önce yaklaşık olarak aynı sıradaydık. Hatta aylık satış rakamlarımız bile çok yakındı. Verilen bilgilerde herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorum, yaşadım, biliyorum. Eğer sitenizde Alexa için bazı hazırlıklar(!) yaparsanız, gerekli gereksiz tüm sitelere kayıt olup backlink alırsanız tabiki daha az ziyaretci ile öne çıkabilirsiniz ama kuralına göre ilerlediğinizde alexa sıralamanız bu kadar olacaktır.

  Ayrıca bu tarz haberlerin yapılmasını da çok dogru buluyorum. Sürekli "Google x şirketini satın almış", "facebook , y sitesine çok pis fark atmış", "xFoni kurucusu şimdide yPANYA sitesini kurdu" gibi haberler zaten birçok kaynaktan ulaşabileceğimiz, biraz da reklam hissi uyandıran haberler olduğu için bu tarz bir girişim haberinin yayınlanması çok daha güzel. Okuyanlar bu haberden yola çıkarak kendi fikrinin nereye gelebileceğini, 30K sayfa gösterimiyle anca ayda 50 paket satabileceğini ögrenmiş oluyor. Yoksa bir eTicaret sitesi kurar günde 100 ziyaretci alıp "neden hiç satış olmuyor" diye şaşkın şaşkın kontrol paneldeki sipariş sayfasınız izlersiniz.

 8. Girişimcileri öncelikle tebrik ediyorum. Piyasada 50 tane aynı işi yapan sitelerin arasına 51. Yi eklememişler. Ortaliğın firsat sitelerinden gecilmedigi bir donemde, farkli bir ihtiyaci karsilamak icin girmisler. Eksikleri olabilir, ama benim aklimda yer etti. Yarin obur gun bir cocuga hediye almak istedigimde ilk goz atacagim site olacak.

  Basarilar diliyorum,

 9. sözde oyuncak arıyorum ama ben aradığım ( kutu koladan robot yapılan bişey vardı ) marka veya ürünü bulamıyorsam site adı değişsin

 10. Öncelikle ilk yorumumu burada her yerli girişimi öldüresiye eleştiren zihniyete sonuna kadar karşı durmuş biri olarak kesinlikle kötü bir niyetle yazmadığımı belirteyim. Ben o yorumu yaparken ziyaretçi diye okuduğumu sanıyorum. Yazı güncellendi mi sonradan yoksa ben mi yanlış okumuştum tam emin değilim. Girişimi karalamak gibi bir düşüncem asla olmadı olmaz da. Bir kere bu topraklardan şu zor koşullarda çıkan her girişim takdire şayandır. Alexa 15K'ya inmiş bu arada :)

  1. Oyuncakarıyorum.com Oyuncakarıyorum.com

   Merhabalar,

   Öncelikle milyon dolarlık bir yatırım olmadığımızı bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum. Webrazzi'ye bizim gibi küçük sermayeli girişimleri de duyurarak desteklediği için ayrıca teşekkür ediyorum.

   Sitemizin trafiği ile ilgili yorumlara cevaben Alexa'nın sıralama sistematiği hakkında çok net bilgi sahibi değilim. Ancak sitemizle ilgili verilen istatistik sayfa gösterimi üzerinden verilmiştir. Sitemizde ebeveynler için faydalı içerikler de paylaştığımız için sayfa gösterimlerimiz tekil ziyaretçi sayılarımıza göre çok daha yüksek. Büyük reklam bütçeleri, ünlülerin desteği vs. olmadan yaklaşık bir yıllık bir girişimimizin henüz emekleme aşamasında olduğunu tahmin etmek sanırım Webrazzi takipçileri için güç olmayacaktır.

   Oyuncak sektörüne yönelik olarak da kısaca şunları paylaşmama izin verin lütfen. Dünyada oyuncak üretiminin %90'ı Çin'de gerçekleşiyor. Avrupa'da oyuncak üretimi konusunda bizden fersah fersah ileride olan ülkeler (Almanya gibi) üretimlerini Çin'e kaydırmış durumda.Ülkemizde de maalesef çok az üretici var. Sitemizde Türkiye'de üretilen ürünler de satıyoruz elbette; Gugda, Tethy's markaları gibi.Sektörü yakından tanımak isterseniz 4-7 Ekim'de düzenlenecek olan Toyzeria oyuncak fuarına bekleriz.(www.toyzeria.com) Biz Salon9'da E215 nolu stand'da olacağız. Saygılarımla,

   1. Başarılarınızın daim olmasını dileriz. Yolunuz açık olsun.

 11. Ahmet Derdin Ahmet Derdin

  Bu haber tamamen viral bir reklam arkadaşlar. Tamamen reklam kokuyor. Bir anne blogu var eticaret sitesi açmış hemde çocuğu var ah ne kadar duygusal değilmi ? anne çocuğuna çok önem verdiği için tabi ki diğer annelere satacağı ürün güvenilir ve iyi olur anne ya ondan :) Oltaya atlayan arkadaşlar geçmiş olsun