Findirim: Facebook'ta indirimli e-ticaret mağazası
E-Ticaret

Findirim: Facebook'ta indirimli e-ticaret mağazası

Findirim tamamen Facebook üzerinde modellenen yeni bir sosyal e-ticaret girişimi. Adından da anlaşılacağı gibi indirimli ürün satışına odaklanmış durumda ve bunu kitlelere yayacak bir potansiyele sahip.

Öncelikle Findirim'in gerçekten akıcı bir arayüzle kullanıcı deneyimi açısından başarılı olduğunu paylaşayım. Uygulama üzerinde geleneksel e-ticaret satın işlemlerini gayet hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ödeme de dahil olmak üzere her şeyi Facebook üzerinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sosyal tarafta ise doğal olarak Facebook'un nimetlerinden faydalanılıyor. Facebook'un 'social graph' ile duyurduğu 'iste (want)' düğmesi Findirim'deki ürün sayfalarında yer alıyor ve Facebook içindeki kulaktan kulağa pazarlama aracı olarak hizmet veriyor.

3 aylık kapalı test sürecinin ardından açılan Findirim, Cepkod'dan tanıyabileceğiniz Mustafa Alpay ve 91 Yazılım'ın ortak projesi. Sosyal alışveriş konseptini yeniden hareketlendirebilir mi zaman içinde göreceğiz ama kullanıcı tarafında iyi bir iş sunulduğunu söyleyebilirim.

Bildiğiniz gibi Facebook'un e-ticarete kucak açması' f-ticaret' olarak anıldığından beri ciddi (sürdürülebilir) başarı yakalayan girişimlere henüz rastlamış değiliz. Bu anlamda Findirim'in satın alması nispeten kolay ve hediyelik ürünlerle yola çıkması da mantıklı görünüyor.

Yorumlar (13)
 1. Çuhadar Çuhadar

  Hızlı stabil ve anlaşılır olmasının yanında hangi tür ürünlerin listelendiğini anlamak zor. Ne tür ürün üzerine ticaret yapılıyor. En azından kategoriler olsa idi daha iyi olurdu. Örneğin nostaljik tren ile tişört aynı sayfada olması ya ürün azlığından ya da kategori olmamasından. Eğerki yeterince ürün tedarikçisi var ise ( ki olacaktır ) ürünleri kategorilere ayırması gerekir.

  1. Mustafa Alpay Mustafa Alpay

   Ürün sayımız artınca kategori sistemimiz aktif olacaktır. Teşekkürler.

   1. Uygulamanız ne zamandır çalışmıyor F-commerce başarısız olduğu için mi kapattınız?

 2. Gizem Koç Gizem Koç

  Çok başarılı bir uygulama, öncelikle tebrik ederim. Bizde sosyal e-ticaret alanında bir girişim içerisindeyiz. Sürekli sorguladığımız soruyu burada da dile getirmek isterim.

  Alışveriş sitelerine genelde iş yerinde giriliyor. Facebook ise bir çok iş yerinde yasaklı. Sadece Facebook ile giriş olması bir taraftan sosyal e-ticaret'i desteklerken bir taraftan büyük bir müşteri kitlesini sildiğini düşünüyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

  1. Eray Deniz Eray Deniz

   Kesinlikle katılıyorum.İşyerlerinde facebook yasak ! İnsanlar da %90 işyerlerinden alışveriş yaptıklarına göre f-ticaret ile iş yapmak zor ..

  2. cogu is yerinde e-ticaret siteleride yasak. Bi problem olacagini dusunmuyorum...

 3. Çağrı Çağrı

  Mustafa ve ekibine başarılar.

 4. Vonamar Vonamar

  Şimdiye kadar yapılmış en iddialı Türk f-ticaret girişimi diyebiliriz. Umarım bu proje başarılı olur ve f-ticaret diye birşey yoktur diyenleri utandırır.

 5. Farklı ve güzel bir çalışma olmuş. Başarılar mustafa

 6. Nihat İpekçi Nihat İpekçi

  Bu tip çalışmalarda yazılım bakımında çok ciddi entegrasyon sorunları yaşanır. Ama findirim, sinek kaydı traş gibi akıyor. Deneme bir alışveriş yapayım çok başarılı buldum.

  Ürün çeşitliliği artırıldığında zaman çok başarılı bir proje olacağa benziyor.

 7. Çuhadar Çuhadar

  Bir iki şey daha sorayım cevabınız için teşekkürler. Ödemeleri iki şekilde yaptığınız görünüyor. Paypal, Banka kartı vs gibi ödeme şekilleri de gelecekmidir. BKMexpress diye bir hizmet var onu kullanmayı düşünüyormusunuz. Novelo gibi yerlerde banka kartı da kullanılabiliyor. Bir çok kullanıcı için bu da ayrı bir gereklilik olabilir. Bir de günün çoğunu facebookta geçiren yüzbinlerce insan olması nedeni ile iyi bir düşünce. Saadet zinciri gibi bir reklam stratejisi geliştirilebilir paylaş kazan türü bir uygulama ile birleştirilirse tutacağına inanıyorum.

 8. Proje güzel fakat, fiyatlar pekte indirim gibi değil, ciddi pahalı ürünler.

 9. Ben bu facedeki e-tcaret durumunu anlamadım.Gittigidiyordaki dükkan gibi mi açılıyor nasıl kullanılıyor?