Toppuk.com: Kullanıcıların kendi ayakkabılarını tasarlayabildiği yeni bir ayakkabı dikeyi
E-Ticaret

Toppuk.com: Kullanıcıların kendi ayakkabılarını tasarlayabildiği yeni bir ayakkabı dikeyi

 • Gelecek yılların en büyük trendlerinden biri olması beklenen 'özgürlük konsepti' e-ticaret sektöründe kendini göstermeye başladı.

Gelecek yılların en büyük trendlerinden biri olması beklenen 'özgürlük konsepti' e-ticaret sektöründe kendini göstermeye başladı. E-ticaret siteleri artık kullanıcılarına belli ürünler yerine kendi tasarladıkları ürünlerin satışını gerçekleştirmeye başlıyor. Kullanıcılarına tasarım hakkı veren e-ticaret sitelerinden biri olan Toppuk.com'da, kullanıcılar satın alacakları ayakkabının tasarımını yapabiliyor.

Payende Ceren Çizmeci ve Ezgi Kocabaş tarafından kurulan Toppuk.com, kadın ayakkabıları dikeyinde klasik bir e-ticaret sitesi. Sitede kullanıcılara sunulan belli ayakkabı modelleri bulunuyor. Ancak işin dikkat çekici kısmı, kullanıcıların kendi ayakkabısını tasarlayabiliyor olması.

19 milyondan fazla tasarım alternatifi var

Flash ile geliştirilmiş bir modül sayesinde kullanılan 'Ayakkabını Tasarla' bölümünde, ayakkabı stilinden, rengine kadar beş farklı seçenek bulunuyor. Toppuk.com ekibinin paylaştığı bilgilere göre 'Ayakkabını Tasarla' bölümünde 8 model, 85 renk ve 30 aksesuar seçeneğiyle toplamda 19 milyondan fazla tasarım alternatifi sunuluyor. Kullanıcılar, 3 boyutlu olarak tasarladıkları ayakkabıların neredeyse tüm ayrıntılarına karar verebiliyor. Özellikle renklendirme seçeneğindeki ayrıntıları başarılı bulduğumuzu paylaşalım.

Kullanıcıların tasarladıkları ayakkabıları paylaşabilmesi için Toppuk.com'a üye olması gerekiyor. 'Koleksiyonlarım' seçiminde ulaşılabilen tasarlanan ayakkabıları paylaşmak Facebook'tan mümkün. Ancak tasarlanan ayakkabıların Facebook üzerinden paylaşılmasının 'aması' var. Çünkü tasarladığımız bir ayakkabıyı Facebook arkadaşlarımızla paylaşmak istediğimizde, Toppuk.com'un ana sayfasına yönlendirilen bir linkle karşılaştık. Bu problemin ortadan kaldırılmasının Toppuk.com'un sosyal ağlardaki etkileşimini arttıracağını düşünüyoruz.

5-10 gün içerisinde teslim ediliyor

Toppuk.com gibi kullanıcıların kendi ürünlerini tasarladıkları e-ticaret sitelerinde işin operasyonel boyutu önem kazanan kalemlerden biri. 40 kişilik ekibe sahip olan Toppuk.com, kullanıcıların tasarladıkları ayakkabıları 5-10 gün içerisinde teslim ediyor. Küçük bir not paylaşmak gerekirse, kullanıcıların tasarladığı ayakkabıların fiyatları ortalama 280 TL civarında.

Toppuk.com gibi kullanıcıların kendi tasarımlarını satın alabileceği e-ticaret sitelerinin gelecekteki trendlerden biri olacağını düşünüyoruz. Özellikle işin hem ürün kalitesinde hem de site arayüzünde başarılı olan şirketlerin yıldızı parlayacaktır. Ürün kalitesini her ne kadar bilemesek de site arayüzü ve kullanımı olarak Toppuk.com'un belli bir kullanıcı kitlesini yakalayabileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar (22)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  Bu tarz "girişim"leri görünce aklıma hep aynı Ekşi Sözlük başlığı geliyor: "sessiz harfi çiftledim marka oldu" :)

  1. Evet benim de aklıma hemen o başlık geldi :))

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Sitenin tasarımı oldukça başarılı olmuş. Ayakkabı pazarına farklı bir boyut getirdiği ortada. başarılar diliyorum.

 3. Webden alışverişte uygunluk değil de özgünlük tercih ediliyor olmalı. İnsanlar alışveriş yaparken 'size özel' ya da 'bundan sadece 1 tane var' gibi söylemlerin etkisinde kalıyor gerçekten.

 4. Akillica bir girisim. Basarilar dilerim kendilerine. Yalniz fiyatlari biraz düsürmeleri yararlarina olur. Nihayetinde "Designer" (louis vitton ,.. ) ayakkabi almiyorsunuz.

  1. Nihayetinde 'sadece kendine özel' bir ayakkabı yaptırıyor. Kendi isteği doğrultusunda özel ayakkabı için özel ustalar çalıştırıyor.

 5. Mert Bulan Mert Bulan

  " ‘Ayakkabını Tasarla’ bölümünde 8 model, 85 renk ve 30 aksesuar seçeneğiyle toplamda 19 milyondan fazla tasarım alternatifi sunuluyor." deniliyor. Şimdi ya benim matematiğimde bir yanlış var ya da bu adamlar harbi sallamış. Bu bildiğimiz kombinasyon işlemi;

  8 model x 85 renk x 30 aksesuar = 20.400

  bu da demek oluyor ki en fazla 20 bin 400 tane farklı model olabilir. Nasıl oluyor da 19 milyondan fazla tasarım alternatifi sunabiliyor bu site? Yanlış olan bir şeyler var bence.

  1. Bertan Tufan Bertan Tufan

   Acaba ayakkabı modeli sayısını da katmış olabilirler mi çarpıma?

  2. Bertan Tufan Bertan Tufan

   Zaten 8 adet model varmış içinde. Anca girebildim tasarla bölümüne, ağır görünüyor biraz. Hesapta normal olmayan durum var gibi görünüyor.

  3. Senin matemaginde yanlış var.

   Senin mantıgında 30 aksesuardan biri seçilmeli ama 4 ayrı aksesuarı aynı anda kullanabiliyorsun ve buda aralarında başka bir kombinasyon yaratır. ve 4 ayrı aksesuarında herhangi birine 85 renkten herhangi bir rengi ayrı ayrı verebileceğinden buda farklı bir kombinasyon yaratır.

   1. Matematiğinde değilde mantığında hata var :)

  4. Çağrı Çağrı

   la lafın gelişi demiş işte anla la :D

  5. kombinasyon hesabı böyle yapılmaz birader senin 4 işlem iyi anladık çarpma yapabiliyosun

  6. Kesinlikle ortada kendilerinin farklı olduğunu gösterecek bir durumları olmadıkları için bu tarz abartılara kaçıyorlar. Fakat ne yazık ki bu ilk dakikada gol yemiş gibi olduklarının farkında değiller.

   19 Milyondan fazla tasarım yerine kendi ayakkabını tasarla olsaydı ilk müşterileri ben olurdum fakar şimdi benin nazarımda uydurukçu olarak kalıcak

  7. Anil Yeni Anil Yeni

   Siteyi incelersen, bir kaç parametre daha var, ayakkabı birkaç bölümden oluşuyor, o bölümlere farklı renk verebiliyorsun, bir kaç aksesuvar birden takabiliyorsun.

   Tekrar hesapla bakalım.

  8. Okan Bettaş Okan Bettaş

   sayıları birbiriyle çarpmaktansa olasılık hesabı yapmanız daha iyi olur. saygılarımla

 6. Murat Suna Murat Suna

  Süper olmuş. Bunun koltuk versiyonu çok uzun zamandır hayalim. Gece rüyalarıma girer.

  1. yabancılar epey güzel örnekler yapmış konu ile ilgili eğer link bulabilirsem buradan paylaşabilirim.

 7. Ahmet Uygur Ahmet Uygur

  Acilen kodlari duzeltmeliler, Safari bile islem yapamaz hale geldi.

 8. Domainom Domainom

  İsim seçimi olarak maalesef kolaya kaçılmış ve topuk.com typo'su ile yola çıkılmış. Tam da bununla ilgili, domainom.com'da yapılan bir röportajda kullanılan ifade şu şekilde:

  "Bunun yanında iki harfin tekrar ettiği domainler de çok sorunlu olabiliyor. Örneğin, Etohhum diyeceksin ama tohum iki h ile yazılıyor, tohum gibi diyorsun ama iki h var diye belirtiyorsun. Bu sıkıntılı bir durum ve bence böyle domainlerden uzak durulması gerekiyor. Firrla var mesela, iki r ile yazılıyor diyorsun. Çok zor, e-postanı söyleyemezsin, sürekli hata olur. Mesela biz bunu pabbuc’da da yaşıyoruz, pabuç diyoruz ama bak iki b ile diyoruz, gerçek pabuç değil diyoruz, bunlar sorun oluyor hep."

  http://www.domainom.com/20111015/etohum-kurucusu-burak-buyukdemir-domain-markadir-roportaj

 9. acil olarak kodlamayı düzeltmeliler, site eğer 10dk açık kalırsa browser çalışmaz duruma gelecek!

 10. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Shoes of Prey'nin klonudur bu site...

  ya da benzeri custom tasarım sitelerin...

  Bence bu sitenin tutmasının onundeki engel, fiyatların yüksek olması. Bu fiyattaki ayakkabıları A segment alır ki, A segmentin e-commerce'deki penetrasyonu nedir bu konuda bir bilgim yok.

  Ama "shoes of Prey" bir case study'dir. Umarım başarılı olurlar.

  Bu arada acaba haftada kaç adet siparişe kadar üretim yapabiliyorlar...