ilan.com.tr: İsmiyle iddialı bir ilan sitesi
Arama
Girişim

ilan.com.tr: İsmiyle iddialı bir ilan sitesi

Hiç şüphe yok ki ‘ilan vermek ve incelemek’ internetin en seri eylemlerinden biri. Türkiye’de yatay ve dikey çeşitli ilan siteleri var olsa da  ilan.com.tr ismiyle müstesna bir oyuncu olarak sektöre yeni bir kan getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda hizmete giren ilan.com.tr, İlan A.Ş.’nin yatırımı olarak 1 yıllık bir çalışmanın ardından hizmete girmiş.  Emlak, otomobil, alışveriş ve kariyer olmak üzere dört ana kategoride binlerce ilan yayınlıyor. İlanları dışardan çekmiyor, kullanıcıların ücretsiz olarak ilan vermesini yani organik olarak büyümeyi bekliyor.

Ana kategorileri otomobil.ilan.com.tr gibi alt alan adlarına taşıyan girişimin kurucusu Şerif Varlı, kategori kırılımlarını da özel alt alan adları olduğundan da bahsediyor. Hatta 81 il ve 957 ilçe de bu sınıflandırmadan nasibini alıyor. Sitede şu an için 20 bin kategori ve 60 bin konum kaydı bulunuyor.

Gelir modeli ilan primi, reklam, dükkanlar

ilan.com.tr’de de ücret karşılığında ilanınızı yukarılara çıkarma şansınız var. İlan+ özelliğinden 1 TL karşılığında faydalanabiliyorsunuz. Reklam yayının yanısıra ilan.com.tr dükkanlardan da gelir elde ediyor. Kullanıcılar kendi alan adıyla veya yine alt alan adıyla dükkan açıp ilanlarını listeleyebiliyor.

Dükkanlarda kendi alan adınızı kullanma, özelleştirilmiş tasarım, sınırsız ilan ekleme ve ilanlarınızın diğer ilanlardan öncelikli çıkması gibi ek faydalar var. Firmanızın logosu da ilanlarda yayınlanıyor.

ilan.com.tr arama motorundaki alan adı avantajıyla günlük ortalama 30 bin, aylık 900 bin tekil ziyaretçi trafiğine ulaşmış. Her gün siteye ortalama 500’ün üzerinde ilan giriliyormuş. Dükkan sayısı ise 100’e ulaşmış.

Seri ilan konusunda ilan.com.tr’nin büyük rakiplerle karşı karşıya olduğu malum ama ismiyle ve basit arama motoru haliyle ayakta kalmayı ve yükselmeyi başaracağını düşünüyorum. Arayüz ve altyapı iyileştirmeleriyle potansiyelini daha da yukarılara çıkarması işten bile değil.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (55)
 1. Anaç Dizayn dedi ki:

  Gittigidiyor modelinin google ana sayfa tasarımına uyarlanmış hali gibi gözüküyor. Ziyaret ettiğimde kaliteli bir deneyim hissetmedim malesef. En basitindan 750 tl yazacakken 750 bin tl yazımış onaylı ilanlar var. Başarılar dileyelim.

  1. Mert Öztekin dedi ki:

   Arama yaptığında soldaki liste filtre gibi çalışmıyor.

   1. seo dedi ki:

    20.000 kategori ile ilgilenmek biraz zaman alıcak.
    yorumlarınız için teşekkürler.

  2. ilan.com.tr dedi ki:

   Bahesttiğiniz ilanı düzelltik, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederiz.

 2. halil dedi ki:

  isim oldukça kısa ve site yapısı ile oldukça başarılı bir siteye benziyor. Şu hali ile direk aklıma yandex geldi. güzel çalışma..

 3. Osman dedi ki:

  Hmm bir düşüniyim. Sahibinden.com olabilir mi acaba.

 4. webmaster dedi ki:

  okuduğuma göre zaten sadeliği önplanda tutan bir site. gittigidiyor, sahibinden kadar karışık bir yapısı yok. il ilçe otomobil alışveriş kategorilerinde google ve diğer arama motorları için oldukça profesyonel site mimarisi var. google a kolaylıkla indexlenir

 5. cagirgelsin.com dedi ki:

  Fırsat vermek lazım bence.
  İstatistikleri iyi görünüyor.

 6. Osman K. dedi ki:

  Henüz site tam olarak hazır değil galiba 🙂

  Aşağıdaki linkte sol taraftaki kategorileri linklerinin hepsi “404” hatası veriyor.

  http://ilan.com.tr/yer/bursa-mustafakemalpasa-tatkavakli/

  1. seo dedi ki:

   link yapısında şu an düzenlemeler mevcut.
   teşekkürler

 7. MrAuTHoR dedi ki:

  Adı dışında kayda değer hiç bir yanı yok.Google’ın sadeliğinin her alanda iş yapacağına inanıyorlar sanırım.İlan sitelerinde anasayfaya sadece arama özelliğinin ve kategorilerinin koyulmasının pek bir mantığı ve getirisi yok.Kaldı ki arama özelliğini denemek için “iş ilanı” yazıp arattım karşıma alakasız bir şekilde “topaş şahın 91 model temiz araba satış ilanı” çıktı.Sanki profesyonel,bu işe gönül veren yada bu işten para kazanmayı bekleyen bir ekip tarafından değilde kodlama dilini öğrenmiş,can sıkıntısından bu siteyi yapmış bir yada iki kişinin uğraşı sonucunda ortaya çıkan vasat bir site gibi.

  1. webmaster dedi ki:

   arama motoru bence kelime bazlı değil. karakter bazlı çalışıyo. google kadar akıllı bir bir ekibin olması demek ilan.com.tr nin google kadar büyük olması demek. daha 1 ay olmuş adamların siteyi açması. iş ilanı aramasına gelince “topaş şahın 91 model temiz araba satış ilanı” en sona dikkati çekerim “ış ilanı” yazıyor 😉 bence gayet akıllı sistem mevcut. sadece karakter bazlı değil kelime bazlı arama yaptırılması gerekiyor.

   1. Okan dedi ki:

    text like ‘%iş ilanı%’ ile yapilmis sql cumlecigi bildigin bu. ne akilli olmasi ne zekasi yapmayin Allah askina. Kendi haberine boyle yorum yapmaz adam milleti saf mi zannediyorsunuz?

   2. MrAuTHoR dedi ki:

    @Webmaster arkadaşım,@Okan arkadaşımızında dediği gibi bunun neresi akıllı bir sistem.Bende bir Web Tasarımcıyım,nickine bakarak seninde öyle olduğunu düşünüyorum ve yine @Okan arkadaşımızın dediği gibi like %text% şeklinde yapılmış bir arama özelliği.Anasayfana sadece arama özelliği koyuyorsan sitenin en iyi özelliği arama özelliği olması gerek.Akıllı bir arama sistemi olması gerek.Yani son dönemde en çok aranan kelimelerin kaydının tutulup,kelime tamamlama özelliğinin olması gerek.İş ilanı diye arattığımızda “satış”ın “ış”ını alarak sonuç gösteren bir sistemin aramasından hayır gelmez.Kaldı ki tek sorun arama da değil.”Topaş şahın” nedir?Eğer ciddi bir şekilde yürütülen bir operasyonsa bu,ilanı ekleyenle iletişime geçilir,ilanınızı düzeltin yada biz düzeltelim denilir.Ayrıca facebook sayfalarına baktım 1 yılın üzerinde bir zamandır var.Haberde de zaten “1 yıllık bir çalışmanın ardından hizmete girmiş” yazıyor.Ben 4 ayda bu sistemden çok daha ayrıntılı bir ilan sitesini sıfırdan tek başıma yazdım.İsim güzel,fakat diğer başarılı ilan sitelerinin incelenip,mevcut sistemin görsellik,kullanışlılık ve özellik bakımından geliştirilmesi durumunda gelecek vaad eden bir site.

   3. webmaster dedi ki:

    @MrAuTHoR arkadaşım söylediğin sorunlar ilan.com.tr için çok büyük sorun teşkil edicek cinsten olduğunu sanmıyorum. Adamlar senin gibi oturup ayrıntılı sistem yazıcam diye uğraşmamış olabilir. ama site:ilan.com.tr yazdığımda google’a oluşturulmuş olan sistemi sende incele. şu ana kadar sitelerde ben bu yapıya rastlamadım. ben neden bu kadar sinirini bozduğunu çözmüş değilim hala. ilan.com.tr birşey mi yaptı sana 🙂

   4. MrAuTHoR dedi ki:

    @Webmaster arkadaşım,bu site benim sinirimi neden bozsun ki … Webrazzi’ye konu olduğuna göre herkes burada sıra dışı bir site bekliyor.Sıradan bir şey olduğunu gördüğünde de ona göre yorum yapıyor.Bu siteye bakarak söyleyebilirim ki Webrazzi benim yaptığım 10 sitemden 9’unu haber yapması lazım.Bana göre burada tek sıradışı,kayda değer ve haber niteliği taşıyan şey sitenin ismi.site:ilan.com.tr yazdığında Google’a oluşturulmuş sistemden kastını anlamadım =) Adamlar kategorileri SubDomain olarak gösteriyorlar.Bu başarılı bir sistem ama Türkiye’de olmayan bir şey değil.Örnek: site:sahibinden.com,site:gittigidiyor.com bunlar direk aklıma gelenler.Arkadaşlar güzel bir çaba harcamışlar,binlerce kategori yapmışlar falan filan.Fakat sırf artılara bakıp “süper site,harika site” dersekte bir arpa boyu yol alamazlar.Mesela “”iş ilanı” diye arattığımızda saçma sapan şeyler çıkıyor” dedik,düzeltmişler,”iş ilanı” diye aradığımızda iş ilanları çıkıyor.Eksikleri söylüyoruz.Yapıcı eleştiri yapıyoruz.Kaldı ki ben ikinci yorumumun sonunda kendimce yapılması gerekenleri söyleyip gelecek vaad eden bir site olduğunu söyledim.Bende senin bu siteyi neden bu kadar savunduğunu ve büyüttüğünü çözmüş değilim hala.ilan.com.tr bir şey mi yaptı senin için 🙂

   5. Okan UĞUR dedi ki:

    site:poipaylas.com yaz google a bak bakalım nasıl bir yapı cikiyor? bence sacmaliyorsun gozunde gereksiz buyutuyorsun webmaster arkadasim. senin ilan.com.tr aileisnden oldugunu da cok iyi biliyorum ya neyse 🙂

  2. ilan.com.tr dedi ki:

   iş ilanı arama sonucunu düzelttik, tavsiyeleriniz için teşekkürler. Diğer arama kelimeleri içinde yakında düzenlememizi geliştiricez.

   1. Nurettin Bacanak dedi ki:

    Herbir arama ifadesi için tek tek düzenleme yapacaksanız valla Allah kolaylık versin size.

 8. Murat Mert dedi ki:

  İkinciel, Sahibinden, Gittigidiyor ve bu alandaki rakiplerini inceleyince benzer hatalar hepsinde var örn. sahibinden.com da iş ilanı yazınca da benzer sonuçlar çıkıyor ayrıca 750 bin tl lik şeklinde kullanıcı hataları her yıl efsane ilanlar diye ödüllendiriliyor. Sanırım kullanıcıya ve içeriğe hiç müdahale etmeden webrazzinin bahsettiği gibi organik büyümeyi hedefliyorlar ne diyelim yolları açık olsun…

  1. cevat dedi ki:

   Müdahale etmek şarttır bence yoksa sistem çöp olur. Seçenekler ince elenip sık dokunulmalı ve en işlev hale getirilmeli.

 9. Aytac dedi ki:

  Tutar, cünkü “bedava” ve domain ismi müsait. Gerisi cok amatörce. Arkasinda uzun süre ve detayli düsünülmüs bir proje yok. Briefinglerini bu sekilde hayal ediyorum: “ilan.com.tr domainini aldim. Hadi bedava ilan ekletelim ve tasarimini google ve sahibinde gibi yapalim. Logo nasil olsun? Amaaan yaz gitsin. Ama renkli olsun google gibi…” zaten fazlasini beklemek gereksiz bence. Cünkü dünya capinda yenilikci ve gercek kreativite ile bize “wow!” dedirtecek web projesi sunabilen kac insan varki?

  Hadi hayirlisi…

 10. wime77 dedi ki:

  hiç denemişlermi bu siteyi yapanlar ?

  No listings found. Buraya to add new one.

  Google’ın motorunu alsalardı daha iyiydi.

  1. ilan.com.tr dedi ki:

   Bahsettiğiniz hatayı düzelltik. Size çok teşekkür ederiz.

 11. wime77 dedi ki:

  MErak ediyorum webrazzzi bu haberler için ücret alıyormusun ?

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Hayır Webrazzi içeriğine reklam alınmıyor.

  2. Hakan dedi ki:

   banada öyle geliyor bu siteye gelene kadar başka çok daha kaliteli siteler var. Bazı haberleri reklam kokuyor

 12. Mehmet dedi ki:

  Öncelikle sadeliği tartışılır.Anasayfanın sade olmasının çekici bir özelliği yok. Başka sitelerde olan ilan modelinin bir başka versiyonu denilebilir. Ayrıca siteye trafiği nasıl çekecekler merak ediyorum.

  1. Özel Şoför dedi ki:

   Bir ara gitti gidiyor sitesinin ortaya attığı, internette uzun uzun konuşulan bir video vardı. Sevgilisinden intikam alan genç kızın kendi çektiği gibi gösterilen bu videoya benzer bir gürültü koparılabilir.

 13. cem dedi ki:

  yaw abi millet bıktı bu kijiji.com modelinden sıyrılın biraz allah aşkına .. bu nedir yok ii yok güzel yani webrazzi neyini övüyor 2 aylık sitenin en kötü site alıyor artık bu traz trafikleri 🙂 zaman kaybı

 14. NR dedi ki:

  Kedi köpek mamasıyla emlak aynı sitede olmamalı. Eninde sonunda emlak işi kendine özel sitelere kaymak zorunda.

 15. Cavid dedi ki:

  Ara butonu fazlasıyla Yandex tarzından esinlenilmiş, onun dışında şık görünüyor, başarılar.

 16. Rıza Mahlas dedi ki:

  Siteyi yerden yere vuran tüm Webrazzi okuyucularını kınıyorum. Hepinize bir soluklanın, rahatlayın, kendinize gelin önerisinde bulunuyorum. Sevgiler.

 17. Alp dedi ki:

  Alışılmış ilan sitelerinden farklı olmuş , tüm kategorilere oynaması ismiyle de ilgili sanırım , otomobil bakan kullanıcının ilgisi bir anda alışverişe veya emlaga kayabilir . İlan sayısının 100binleri geçmesi lazım , bu noktadan sonra tekrar yorumlamak lazım , başarılı Diger siteler de 1 ayda varolmadi, sektöre rekabet gelmesi kullanıcı acısından hem çeşitlilik sağlayacaktır hem de reklam veren profesyonellere bir alternatif olacaktır.

 18. Mehmet dedi ki:

  Öncelikle sadelik kesinlikle olmamış. Bu tip sitelerde tasarım konusunda standartı çok fazla bozmamak gerekiyor diye düşünüyorum. Farklılığı yaratmak için şapkadan tavşan çıkartma çabaları çok gereksiz.

  Kategorileri bir tur gezdim, sahibinden.com’un kırılımlarıyla tamamen aynı. Alt özellikler dahil hepsi sahibinden.com üzerinden yapılmış. Sektörün en iyisi olması bu dikkatli feyz(!) alma işlemini açıklamaya bence kesinlikle yeterli değil. Tez vakitte bu hatalardan dönmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 19. Ahmet Tekin dedi ki:

  Bence isim, tasarım çok başarılı.
  Türkiye’de ilan sektörüne yeni bir kan olarak görüyorum.

  Applikasyonlarınıda zamanla geliştirirse çok daha iyi konumlara geliceğine inanıyorum.

  1. Saim Dayım dedi ki:

   Bizimde zamanında soy ismi ilan olan bir arkadaş vardı, acaba adsoyad.com.tr kontenjanından ilan.com.tr yi alabilirmiyiz diye düşünmüştüm. hey gidi günler.

 20. Elif dedi ki:

  İlan sayıları arttıkça bence piyasadaki bilinirliği gün geçtikçe artacaktır.
  Bu durumdan Emlakçılar ve Galericiler memnun olmalılar portföylerini pazarlayacak yeni kanallar oluşuyor.

  Tebrikler ilan.com.tr

 21. Murat dedi ki:

  Hiç test edilmedenmi yayına alınmış bu site. Daha anasayfada arama yapıyorum istanbul yazdım gelen sonuçlar “listings” başlığı altında listeleniyor.

  Üyelik kısmı ise evlere şenlik.

  – The “Kullanıcı Adı” field must contain at least 3 characters.
  – The “Şifre” field must contain at least 3 characters.
  – The “Şifre Tekrar” field must contain at least 3 characters.
  – The “E-Posta Adresi” field must contain at least 3 characters.
  – You must fill out one of the phones
  – Güvenlik Kodunu yanlış girdiniz.
  – You need accept the “Üyelik Sözleşmesi”. Tümü
  – Doldurmadığım bölümleri belirginleştir

  1. ilan.com.tr dedi ki:

   Bahsettiğiniz sorunlar çözülmüştür. İlginize teşekkür ederiz.

 22. fatih türk dedi ki:

  ilan.com.tr’nin CEO’suna ithafen.

  Gerçekten başarılı bir girişim olmuş. Burada dönen ilginç yorumlara aldanmayın. Burada herkes sizin alan adınıza sahip istiyordu sanırım. Ama belli ki siz daha hızlı çıktınız.

  Önemli bir girişim. Başarılar

 23. Mahmut dedi ki:

  Sitedeki bugların %30’unu şu yazı sayesinde fixlediniz 🙂 1 yıldır hatalı sayfaları hiç mi görmediniz ? Yoksa bu yazıyı mı beklediniz ?

 24. kadir dedi ki:

  hayirli olsun ama http://www.satilik.net. bence isim olarak daha saglam ….ve daha basarili….ama böyle güzel sitelerin haberini yapmiyorsunuz….

  1. ahmet dedi ki:

   parayı veren düdüğü çalar arkadaşım

  2. haşim dedi ki:

   istersen 2 sitenin alexa değerlerini karşılaştır ondan sonra bu yorumu yaz arkadaşım

 25. Webbilisim.net dedi ki:

  tasarım hoş ama rekabet için ne kadar popiler olur orasını bilemem

  1. linkler dedi ki:

   yazıda verdiğiniz linkler neden http://century21lykia.com/ bu siteye gidiyor? kötü niyetli biri tarafından mı değiştirildi yoksa yanlışlıkla mı oldu?

   site sahiplerine not: bol kepçeden atmayın tutamıyoruz 🙂
   https://www.google.com/adplanner/#siteSearch?uid=domain%253A%2520ilan.com.tr&geo=TR&lp=false günlük 10k ne ara 30k oldu acaba?

   1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Yazıda kendi domaininiz altında listeleme yapabildiğinize örnek olarak belirttiğiniz site verilmiştir. Bir sızma veya yanlışlık yok.

    Sitenin günlük trafiği 30 k demiyorum girişimcisi bu şekilde belirtmiş. Ancak google adplanner tahminlerinin hiçbir zaman tam olarak tutmadığı özellikle yeni açılmış sitelerde yanlış skorlar verebiliyor. Bu yüzden adplannerı aynı sektörden iki siteyi karşılaştırmakta kullanmak daha anlamlı olabilir. Tabii tüm sayfalarında google reklam çözümleri kullanıyorsa.

 26. Trabzon Emlak dedi ki:

  İsim güzel, yazılım fena değil… Lakin burası Türkiye:) İnşallah başarılı olurlar.

 27. Tuğra Bey dedi ki:

  Yazılım ve kodlama açısından ortada bir emek var. Saygı duyuyorum. Ancak ismin gücü, adwords reklamları ve sahibinden.com benzerliği sayesinde en fazla gideceği yer sahibinden, emlakjet, hürriyet, milliyeten sonra en iyi 5 emlak ilan sitesinden biri olur. Emlak diyorum zira otomobil, alışveriş, kariyer ve güvenli e-ticaret anlamında yerlerde geziyorlar. Ben grafik tasarımcısını merak ettim. Google, Facebook ile kendisini kıyaslayıp sade olmaya çalışmak bence gerçekleri gözardı etmektir. Bir tasarım bu kadar berbat olabilir. Tavsiyem tasarımcınızı hemen gönderin. Adam akıllı bir tasarım ve doğru reklamla yazılımın hakkını alabilirsiniz.

 28. Serkan dedi ki:

  Seoyu nasıl yaptıklarının kanıtları var wp siteler hack yoluyla tanıtım yazısı ekliyorlar.Şikayet var adlı sitede de aynı şekilde belirtilmiş facebook sayfasına yorum attıgım için beni engellediler ama bu onların yaptıklarını açıga çıkarmada engelleyemez.Herkes bu firmanın ne olduğunu anlasın

 29. mceran dedi ki:

  Sistem hazır script, template hazırlanmış. Script’in 175$ fiyatı bulunuyor. Profesyonel tasarıma gerek görülmemiş. ama isimden iş yapar. Sadece o kadar.

  http://general.demoflynax.com/turkey/
  http://www.flynax.com/prices.html

 30. axoii dedi ki:

  İlan.com.tr ile ilgili sikayetvar.com okunursa zaten ne dolandırıcı olduğunu herkes anlayabilir piyasa emlakçılara ışıklı tabela yapıcağız diyerek sözler verip 100TL den 2000TL ye kadar paralar toplayıp vur kaç yapmış bir site.Sitenin sahipleri zaten emlakçı.Yani özel bir yazılım ekibi olan start up firması değildir.century21lykia.com adresinden bakabilirsiniz gerçek sahipleri Century21 Lykia dır.Mağdur arkadaşlar bu firmaya ulaşabilirler benim yaptığım gibi.

 31. Rakip ilan sitesi olarak başarılarının devamını diliyoruz…

Bir Yorum Yazın