ilan.com.tr: İsmiyle iddialı bir ilan sitesi
Girişim

ilan.com.tr: İsmiyle iddialı bir ilan sitesi

Hiç şüphe yok ki 'ilan vermek ve incelemek' internetin en seri eylemlerinden biri. Türkiye'de yatay ve dikey çeşitli ilan siteleri var olsa da  ilan.com.tr ismiyle müstesna bir oyuncu olarak sektöre yeni bir kan getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda hizmete giren ilan.com.tr, İlan A.Ş.’nin yatırımı olarak 1 yıllık bir çalışmanın ardından hizmete girmiş.  Emlak, otomobil, alışveriş ve kariyer olmak üzere dört ana kategoride binlerce ilan yayınlıyor. İlanları dışardan çekmiyor, kullanıcıların ücretsiz olarak ilan vermesini yani organik olarak büyümeyi bekliyor.

Ana kategorileri otomobil.ilan.com.tr gibi alt alan adlarına taşıyan girişimin kurucusu Şerif Varlı, kategori kırılımlarını da özel alt alan adları olduğundan da bahsediyor. Hatta 81 il ve 957 ilçe de bu sınıflandırmadan nasibini alıyor. Sitede şu an için 20 bin kategori ve 60 bin konum kaydı bulunuyor.

Gelir modeli ilan primi, reklam, dükkanlar

ilan.com.tr'de de ücret karşılığında ilanınızı yukarılara çıkarma şansınız var. İlan+ özelliğinden 1 TL karşılığında faydalanabiliyorsunuz. Reklam yayının yanısıra ilan.com.tr dükkanlardan da gelir elde ediyor. Kullanıcılar kendi alan adıyla veya yine alt alan adıyla dükkan açıp ilanlarını listeleyebiliyor.

Dükkanlarda kendi alan adınızı kullanma, özelleştirilmiş tasarım, sınırsız ilan ekleme ve ilanlarınızın diğer ilanlardan öncelikli çıkması gibi ek faydalar var. Firmanızın logosu da ilanlarda yayınlanıyor.

ilan.com.tr arama motorundaki alan adı avantajıyla günlük ortalama 30 bin, aylık 900 bin tekil ziyaretçi trafiğine ulaşmış. Her gün siteye ortalama 500’ün üzerinde ilan giriliyormuş. Dükkan sayısı ise 100'e ulaşmış.

Seri ilan konusunda ilan.com.tr'nin büyük rakiplerle karşı karşıya olduğu malum ama ismiyle ve basit arama motoru haliyle ayakta kalmayı ve yükselmeyi başaracağını düşünüyorum. Arayüz ve altyapı iyileştirmeleriyle potansiyelini daha da yukarılara çıkarması işten bile değil.

Yorumlar (55)
 1. Yusuf Murat Erendil Yusuf Murat Erendil

  Kime rakip olacak şimdi bu site ?

 2. Anaç Dizayn Anaç Dizayn

  Gittigidiyor modelinin google ana sayfa tasarımına uyarlanmış hali gibi gözüküyor. Ziyaret ettiğimde kaliteli bir deneyim hissetmedim malesef. En basitindan 750 tl yazacakken 750 bin tl yazımış onaylı ilanlar var. Başarılar dileyelim.

  1. Arama yaptığında soldaki liste filtre gibi çalışmıyor.

   1. 20.000 kategori ile ilgilenmek biraz zaman alıcak.

    yorumlarınız için teşekkürler.

  2. Ilan.com.tr Ilan.com.tr

   Bahesttiğiniz ilanı düzelltik, tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederiz.

 3. isim oldukça kısa ve site yapısı ile oldukça başarılı bir siteye benziyor. Şu hali ile direk aklıma yandex geldi. güzel çalışma..

 4. Hmm bir düşüniyim. Sahibinden.com olabilir mi acaba.

 5. Webmaster Webmaster

  okuduğuma göre zaten sadeliği önplanda tutan bir site. gittigidiyor, sahibinden kadar karışık bir yapısı yok. il ilçe otomobil alışveriş kategorilerinde google ve diğer arama motorları için oldukça profesyonel site mimarisi var. google a kolaylıkla indexlenir

 6. Cagirgelsin.com Cagirgelsin.com

  Fırsat vermek lazım bence.

  İstatistikleri iyi görünüyor.

 7. Osman K. Osman K.

  Henüz site tam olarak hazır değil galiba :)

  Aşağıdaki linkte sol taraftaki kategorileri linklerinin hepsi "404" hatası veriyor.

  http://ilan.com.tr/yer/bursa-mustafakemalpasa-tatkavakli/

  1. link yapısında şu an düzenlemeler mevcut.

   teşekkürler

 8. Mrauthor Mrauthor

  Adı dışında kayda değer hiç bir yanı yok.Google'ın sadeliğinin her alanda iş yapacağına inanıyorlar sanırım.İlan sitelerinde anasayfaya sadece arama özelliğinin ve kategorilerinin koyulmasının pek bir mantığı ve getirisi yok.Kaldı ki arama özelliğini denemek için "iş ilanı" yazıp arattım karşıma alakasız bir şekilde "topaş şahın 91 model temiz araba satış ilanı" çıktı.Sanki profesyonel,bu işe gönül veren yada bu işten para kazanmayı bekleyen bir ekip tarafından değilde kodlama dilini öğrenmiş,can sıkıntısından bu siteyi yapmış bir yada iki kişinin uğraşı sonucunda ortaya çıkan vasat bir site gibi.

  1. Webmaster Webmaster

   arama motoru bence kelime bazlı değil. karakter bazlı çalışıyo. google kadar akıllı bir bir ekibin olması demek ilan.com.tr nin google kadar büyük olması demek. daha 1 ay olmuş adamların siteyi açması. iş ilanı aramasına gelince "topaş şahın 91 model temiz araba satış ilanı" en sona dikkati çekerim "ış ilanı" yazıyor ;) bence gayet akıllı sistem mevcut. sadece karakter bazlı değil kelime bazlı arama yaptırılması gerekiyor.

   1. text like '%iş ilanı%' ile yapilmis sql cumlecigi bildigin bu. ne akilli olmasi ne zekasi yapmayin Allah askina. Kendi haberine boyle yorum yapmaz adam milleti saf mi zannediyorsunuz?

   2. Mrauthor Mrauthor

    @Webmaster arkadaşım,@Okan arkadaşımızında dediği gibi bunun neresi akıllı bir sistem.Bende bir Web Tasarımcıyım,nickine bakarak seninde öyle olduğunu düşünüyorum ve yine @Okan arkadaşımızın dediği gibi like %text% şeklinde yapılmış bir arama özelliği.Anasayfana sadece arama özelliği koyuyorsan sitenin en iyi özelliği arama özelliği olması gerek.Akıllı bir arama sistemi olması gerek.Yani son dönemde en çok aranan kelimelerin kaydının tutulup,kelime tamamlama özelliğinin olması gerek.İş ilanı diye arattığımızda "satış"ın "ış"ını alarak sonuç gösteren bir sistemin aramasından hayır gelmez.Kaldı ki tek sorun arama da değil."Topaş şahın" nedir?Eğer ciddi bir şekilde yürütülen bir operasyonsa bu,ilanı ekleyenle iletişime geçilir,ilanınızı düzeltin yada biz düzeltelim denilir.Ayrıca facebook sayfalarına baktım 1 yılın üzerinde bir zamandır var.Haberde de zaten "1 yıllık bir çalışmanın ardından hizmete girmiş" yazıyor.Ben 4 ayda bu sistemden çok daha ayrıntılı bir ilan sitesini sıfırdan tek başıma yazdım.İsim güzel,fakat diğer başarılı ilan sitelerinin incelenip,mevcut sistemin görsellik,kullanışlılık ve özellik bakımından geliştirilmesi durumunda gelecek vaad eden bir site.

   3. Webmaster Webmaster

    @MrAuTHoR arkadaşım söylediğin sorunlar ilan.com.tr için çok büyük sorun teşkil edicek cinsten olduğunu sanmıyorum. Adamlar senin gibi oturup ayrıntılı sistem yazıcam diye uğraşmamış olabilir. ama site:ilan.com.tr yazdığımda google'a oluşturulmuş olan sistemi sende incele. şu ana kadar sitelerde ben bu yapıya rastlamadım. ben neden bu kadar sinirini bozduğunu çözmüş değilim hala. ilan.com.tr birşey mi yaptı sana :)

   4. Mrauthor Mrauthor

    @Webmaster arkadaşım,bu site benim sinirimi neden bozsun ki ... Webrazzi'ye konu olduğuna göre herkes burada sıra dışı bir site bekliyor.Sıradan bir şey olduğunu gördüğünde de ona göre yorum yapıyor.Bu siteye bakarak söyleyebilirim ki Webrazzi benim yaptığım 10 sitemden 9'unu haber yapması lazım.Bana göre burada tek sıradışı,kayda değer ve haber niteliği taşıyan şey sitenin ismi.site:ilan.com.tr yazdığında Google'a oluşturulmuş sistemden kastını anlamadım =) Adamlar kategorileri SubDomain olarak gösteriyorlar.Bu başarılı bir sistem ama Türkiye'de olmayan bir şey değil.Örnek: site:sahibinden.com,site:gittigidiyor.com bunlar direk aklıma gelenler.Arkadaşlar güzel bir çaba harcamışlar,binlerce kategori yapmışlar falan filan.Fakat sırf artılara bakıp "süper site,harika site" dersekte bir arpa boyu yol alamazlar.Mesela ""iş ilanı" diye arattığımızda saçma sapan şeyler çıkıyor" dedik,düzeltmişler,"iş ilanı" diye aradığımızda iş ilanları çıkıyor.Eksikleri söylüyoruz.Yapıcı eleştiri yapıyoruz.Kaldı ki ben ikinci yorumumun sonunda kendimce yapılması gerekenleri söyleyip gelecek vaad eden bir site olduğunu söyledim.Bende senin bu siteyi neden bu kadar savunduğunu ve büyüttüğünü çözmüş değilim hala.ilan.com.tr bir şey mi yaptı senin için :)

   5. Okan Uğur Okan Uğur

    site:poipaylas.com yaz google a bak bakalım nasıl bir yapı cikiyor? bence sacmaliyorsun gozunde gereksiz buyutuyorsun webmaster arkadasim. senin ilan.com.tr aileisnden oldugunu da cok iyi biliyorum ya neyse :)

  2. Ilan.com.tr Ilan.com.tr

   iş ilanı arama sonucunu düzelttik, tavsiyeleriniz için teşekkürler. Diğer arama kelimeleri içinde yakında düzenlememizi geliştiricez.

   1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

    Herbir arama ifadesi için tek tek düzenleme yapacaksanız valla Allah kolaylık versin size.

 9. Murat Mert Murat Mert

  İkinciel, Sahibinden, Gittigidiyor ve bu alandaki rakiplerini inceleyince benzer hatalar hepsinde var örn. sahibinden.com da iş ilanı yazınca da benzer sonuçlar çıkıyor ayrıca 750 bin tl lik şeklinde kullanıcı hataları her yıl efsane ilanlar diye ödüllendiriliyor. Sanırım kullanıcıya ve içeriğe hiç müdahale etmeden webrazzinin bahsettiği gibi organik büyümeyi hedefliyorlar ne diyelim yolları açık olsun...

  1. Müdahale etmek şarttır bence yoksa sistem çöp olur. Seçenekler ince elenip sık dokunulmalı ve en işlev hale getirilmeli.

 10. Tutar, cünkü "bedava" ve domain ismi müsait. Gerisi cok amatörce. Arkasinda uzun süre ve detayli düsünülmüs bir proje yok. Briefinglerini bu sekilde hayal ediyorum: "ilan.com.tr domainini aldim. Hadi bedava ilan ekletelim ve tasarimini google ve sahibinde gibi yapalim. Logo nasil olsun? Amaaan yaz gitsin. Ama renkli olsun google gibi..." zaten fazlasini beklemek gereksiz bence. Cünkü dünya capinda yenilikci ve gercek kreativite ile bize "wow!" dedirtecek web projesi sunabilen kac insan varki?

  Hadi hayirlisi...

 11. hiç denemişlermi bu siteyi yapanlar ?

  No listings found. Buraya to add new one.

  Google'ın motorunu alsalardı daha iyiydi.

  1. Ilan.com.tr Ilan.com.tr

   Bahsettiğiniz hatayı düzelltik. Size çok teşekkür ederiz.

 12. MErak ediyorum webrazzzi bu haberler için ücret alıyormusun ?

  1. Hayır Webrazzi içeriğine reklam alınmıyor.

  2. banada öyle geliyor bu siteye gelene kadar başka çok daha kaliteli siteler var. Bazı haberleri reklam kokuyor

 13. Öncelikle sadeliği tartışılır.Anasayfanın sade olmasının çekici bir özelliği yok. Başka sitelerde olan ilan modelinin bir başka versiyonu denilebilir. Ayrıca siteye trafiği nasıl çekecekler merak ediyorum.

  1. Özel Şoför Özel Şoför

   Bir ara gitti gidiyor sitesinin ortaya attığı, internette uzun uzun konuşulan bir video vardı. Sevgilisinden intikam alan genç kızın kendi çektiği gibi gösterilen bu videoya benzer bir gürültü koparılabilir.

 14. yaw abi millet bıktı bu kijiji.com modelinden sıyrılın biraz allah aşkına .. bu nedir yok ii yok güzel yani webrazzi neyini övüyor 2 aylık sitenin en kötü site alıyor artık bu traz trafikleri :) zaman kaybı

 15. Kedi köpek mamasıyla emlak aynı sitede olmamalı. Eninde sonunda emlak işi kendine özel sitelere kaymak zorunda.

 16. Ara butonu fazlasıyla Yandex tarzından esinlenilmiş, onun dışında şık görünüyor, başarılar.

 17. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Siteyi yerden yere vuran tüm Webrazzi okuyucularını kınıyorum. Hepinize bir soluklanın, rahatlayın, kendinize gelin önerisinde bulunuyorum. Sevgiler.

 18. Alışılmış ilan sitelerinden farklı olmuş , tüm kategorilere oynaması ismiyle de ilgili sanırım , otomobil bakan kullanıcının ilgisi bir anda alışverişe veya emlaga kayabilir . İlan sayısının 100binleri geçmesi lazım , bu noktadan sonra tekrar yorumlamak lazım , başarılı Diger siteler de 1 ayda varolmadi, sektöre rekabet gelmesi kullanıcı acısından hem çeşitlilik sağlayacaktır hem de reklam veren profesyonellere bir alternatif olacaktır.

 19. Öncelikle sadelik kesinlikle olmamış. Bu tip sitelerde tasarım konusunda standartı çok fazla bozmamak gerekiyor diye düşünüyorum. Farklılığı yaratmak için şapkadan tavşan çıkartma çabaları çok gereksiz.

  Kategorileri bir tur gezdim, sahibinden.com'un kırılımlarıyla tamamen aynı. Alt özellikler dahil hepsi sahibinden.com üzerinden yapılmış. Sektörün en iyisi olması bu dikkatli feyz(!) alma işlemini açıklamaya bence kesinlikle yeterli değil. Tez vakitte bu hatalardan dönmeleri gerektiğini düşünüyorum.

 20. Ahmet Tekin Ahmet Tekin

  Bence isim, tasarım çok başarılı.

  Türkiye'de ilan sektörüne yeni bir kan olarak görüyorum.

  Applikasyonlarınıda zamanla geliştirirse çok daha iyi konumlara geliceğine inanıyorum.

  1. Saim Dayım Saim Dayım

   Bizimde zamanında soy ismi ilan olan bir arkadaş vardı, acaba adsoyad.com.tr kontenjanından ilan.com.tr yi alabilirmiyiz diye düşünmüştüm. hey gidi günler.

 21. İlan sayıları arttıkça bence piyasadaki bilinirliği gün geçtikçe artacaktır.

  Bu durumdan Emlakçılar ve Galericiler memnun olmalılar portföylerini pazarlayacak yeni kanallar oluşuyor.

  Tebrikler ilan.com.tr

 22. Hiç test edilmedenmi yayına alınmış bu site. Daha anasayfada arama yapıyorum istanbul yazdım gelen sonuçlar "listings" başlığı altında listeleniyor.

  Üyelik kısmı ise evlere şenlik.

  - The "Kullanıcı Adı" field must contain at least 3 characters.

  - The "Şifre" field must contain at least 3 characters.

  - The "Şifre Tekrar" field must contain at least 3 characters.

  - The "E-Posta Adresi" field must contain at least 3 characters.

  - You must fill out one of the phones

  - Güvenlik Kodunu yanlış girdiniz.

  - You need accept the "Üyelik Sözleşmesi". Tümü

  - Doldurmadığım bölümleri belirginleştir

  1. Ilan.com.tr Ilan.com.tr

   Bahsettiğiniz sorunlar çözülmüştür. İlginize teşekkür ederiz.

 23. Fatih Türk Fatih Türk

  ilan.com.tr'nin CEO'suna ithafen.

  Gerçekten başarılı bir girişim olmuş. Burada dönen ilginç yorumlara aldanmayın. Burada herkes sizin alan adınıza sahip istiyordu sanırım. Ama belli ki siz daha hızlı çıktınız.

  Önemli bir girişim. Başarılar

 24. Sitedeki bugların %30'unu şu yazı sayesinde fixlediniz :) 1 yıldır hatalı sayfaları hiç mi görmediniz ? Yoksa bu yazıyı mı beklediniz ?

 25. hayirli olsun ama http://www.satilik.net. bence isim olarak daha saglam ....ve daha basarili....ama böyle güzel sitelerin haberini yapmiyorsunuz....

  1. parayı veren düdüğü çalar arkadaşım

  2. istersen 2 sitenin alexa değerlerini karşılaştır ondan sonra bu yorumu yaz arkadaşım

 26. Webbilisim.net Webbilisim.net

  tasarım hoş ama rekabet için ne kadar popiler olur orasını bilemem

  1. yazıda verdiğiniz linkler neden http://century21lykia.com/ bu siteye gidiyor? kötü niyetli biri tarafından mı değiştirildi yoksa yanlışlıkla mı oldu?

   site sahiplerine not: bol kepçeden atmayın tutamıyoruz :)

   https://www.google.com/adplanner/#siteSearch?uid=domain%253A%2520ilan.com.tr&geo=TR&lp=false günlük 10k ne ara 30k oldu acaba?

   1. Yazıda kendi domaininiz altında listeleme yapabildiğinize örnek olarak belirttiğiniz site verilmiştir. Bir sızma veya yanlışlık yok.

    Sitenin günlük trafiği 30 k demiyorum girişimcisi bu şekilde belirtmiş. Ancak google adplanner tahminlerinin hiçbir zaman tam olarak tutmadığı özellikle yeni açılmış sitelerde yanlış skorlar verebiliyor. Bu yüzden adplannerı aynı sektörden iki siteyi karşılaştırmakta kullanmak daha anlamlı olabilir. Tabii tüm sayfalarında google reklam çözümleri kullanıyorsa.

 27. Trabzon Emlak Trabzon Emlak

  İsim güzel, yazılım fena değil... Lakin burası Türkiye:) İnşallah başarılı olurlar.

 28. Tuğra Bey Tuğra Bey

  Yazılım ve kodlama açısından ortada bir emek var. Saygı duyuyorum. Ancak ismin gücü, adwords reklamları ve sahibinden.com benzerliği sayesinde en fazla gideceği yer sahibinden, emlakjet, hürriyet, milliyeten sonra en iyi 5 emlak ilan sitesinden biri olur. Emlak diyorum zira otomobil, alışveriş, kariyer ve güvenli e-ticaret anlamında yerlerde geziyorlar. Ben grafik tasarımcısını merak ettim. Google, Facebook ile kendisini kıyaslayıp sade olmaya çalışmak bence gerçekleri gözardı etmektir. Bir tasarım bu kadar berbat olabilir. Tavsiyem tasarımcınızı hemen gönderin. Adam akıllı bir tasarım ve doğru reklamla yazılımın hakkını alabilirsiniz.

 29. Serkan Serkan

  Seoyu nasıl yaptıklarının kanıtları var wp siteler hack yoluyla tanıtım yazısı ekliyorlar.Şikayet var adlı sitede de aynı şekilde belirtilmiş facebook sayfasına yorum attıgım için beni engellediler ama bu onların yaptıklarını açıga çıkarmada engelleyemez.Herkes bu firmanın ne olduğunu anlasın

 30. Mceran Mceran

  Sistem hazır script, template hazırlanmış. Script'in 175$ fiyatı bulunuyor. Profesyonel tasarıma gerek görülmemiş. ama isimden iş yapar. Sadece o kadar.

  http://general.demoflynax.com/turkey/

  http://www.flynax.com/prices.html

 31. İlan.com.tr ile ilgili sikayetvar.com okunursa zaten ne dolandırıcı olduğunu herkes anlayabilir piyasa emlakçılara ışıklı tabela yapıcağız diyerek sözler verip 100TL den 2000TL ye kadar paralar toplayıp vur kaç yapmış bir site.Sitenin sahipleri zaten emlakçı.Yani özel bir yazılım ekibi olan start up firması değildir.century21lykia.com adresinden bakabilirsiniz gerçek sahipleri Century21 Lykia dır.Mağdur arkadaşlar bu firmaya ulaşabilirler benim yaptığım gibi.

 32. Sahibimolurmusun.com Sahibimolurmusun.com

  Rakip ilan sitesi olarak başarılarının devamını diliyoruz...