Yandex ikinci çeyrekte gelirlerini yüzde 50 artırdı
Arama
Finans

Yandex ikinci çeyrekte gelirlerini yüzde 50 artırdı

Dünyada ve bilhassa Türkiye’de açtığı servislerle dikkat çeken Yandex, 2012 yılı ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Yandex, önceki çeyreklerde finansal olarak büyümeye devam ettiğini bir kez daha kanıtladı.

Yandex resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre şirket, 2012 yılı ikinci çeyrekte 207 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam geçen sene birinci çeyrekte yaklaşık 140 milyon dolar, 2012 yılı birinci çeyrekteyse 200 milyon dolar civarındaydı. Yandex böylece gelir bazında geçen sene aynı döneme göre yüzde 50 büyümüş oluyor.

Yandex’in gelirlerini arttırması 2012 ikinci çeyrekte şirket kârlılığına da olumlu olarak yansımış durumda. 2012 yılı ikinci çeyrekte 60.4 milyon dolar net kâr elde ederek geçen sene aynı döneme göre yüzde 76 artış kaydetti. Şirketin kârlılığı 2012 yılı birinci çeyrekte 42 milyon dolar civarında olduğunu hatırlatalım.

Gelelim şirketin en büyük gelir kaynağı olan arama kalemine. Yandex’in toplam gelirlerinin yüzde 89‘una eşit olan metin tabanlı reklam gelirleri 2012 yılı ikinci çeyrekte yaklaşık 187 milyon dolar gelir sağladı. Geçen sene aynı dönemde şirketin metin tabanlı reklam gelirleri yaklaşık 124 milyon dolar civarındaydı. Yani yüzde 50 oranında bir artışın olduğunu söylemek mümkün. 2012 yılı birinci çeyrekte Yandex’in metin tabanlı reklam gelirlerinin 177  milyon dolar civarında olduğunu da hatırlatalım.

Öte yandan 2012 yılı ikinci çeyrekte Yandex üzerinden yapılan arama sorgulamalarında da yüzde 30‘luk artış söz konusu. Reklam 193 binden fazla reklam verene ulaşan şirket, bu kategoride 2011 yılı ikinci çeyreğe göre yüzde 34 artış kaydetmiş durumda.

Yandex’in 2012 yılı ikinci çeyrekte kaydettiği bilançodaki büyüme şirketin borsadaki yatırımcılarını memnun etmiş görünmüyor. Şirketin Nadsaq Endeksi’nde işlem gören hisseleri seans öncesinde yaklaşık yüzde 4 değer kazanırken, seansın başlamasıyla beraber yaklaşık yüzde 3 değer kaybetti. Yandex’in borsa performansını haberi güncelleyerek paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. Cem dedi ki:

  “…187 milyon dolar gelir sağladı. Geçen sene aynı dönemde şirketin metin tabanlı reklam gelirleri yaklaşık 124 milyon dolar civarındaydı. Yani yüzde 50 oranında bir artışın olduğunu söylemek mümkün….” burası biraz çılgınca olmuş. O rakamlardan 50% biraz fantastik matematik yöntemleri içeriyor olmalı.

  1. Engin E. dedi ki:

   Matematiğine hayran kaldım. Hesap makinesi %50.80 buldu.

   1. Ahmet Öncel dedi ki:

    Engin E. : 1 – Cem : 0

  2. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   @Cem: Basit bir hesapla 124 milyon $’ın %50’si 62 milyon $ yapar. 124 + 62 = 186 milyon $ yapar. Yani hesapta bir fantastiklik yanlışlık yok.

   Bence sen matematik derslerinde fantastik şeylerle uğraşmışsın belli oluyor 🙂

  3. Zahid dedi ki:

   Basit bir kesir işlemiyle bile %50’nin üzerine olduğu bulunabiliyor.

   Habere dönersek Yandex iyi işler başaracak. Mali durumuyla doğru orantılı gider umarım.

  4. Cem dedi ki:

   124/2 = 62 >> 124 milyon doların %50’si.
   124 + 62 = 186 milyon dolar.

   Ana para üzerine %50’lik bir ekleme olmuş.Çılgınca olan kısmı nedir, gayet basit matematiksel hesap…

  5. Mert dedi ki:

   Dokunmayın küçük enişteye 🙂

 2. Cavid dedi ki:

  Ülkemizde de oldukça başarılı bir şekilde ilerliyorlar.

 3. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Türkiye’de metin tabanlı reklamlar yayınlanmaya başlamadı. Başladığında bu rakam daha da artacaktır.

 4. Mert Ak dedi ki:

  Yandex’in arama ve diğer uygulamalarındaki yazılımlar ve görsellik çok etkileyici görünüyor, gerçekten çok kaliteli bir izlenimi var.

 5. O D dedi ki:

  Türkiye nekadar para vermiş reklama… ona göre ben de arama motoru yapabilirim… 🙂

 6. isa koç dedi ki:

  Yandex’i sevdim, beğendim, mail ve metrica dahil birçok hizmetini kullanmaya başladım.

  Tek kıl tarafı toolbar’ı. Bir program kuruyorsun ask toolbarı gibi virüs olup yapışıyor, hemen biryerlerden zıplayıp onu bunu kuruyor bazı dalavereler çevirerek. Siliyorsun bakıyorsun bir hafta sonra zıp diye çıkıyor. Bu inadından vazgeçsin.

  1. eren dedi ki:

   kesinlikle toolbar inadından vazgeçmeli artık…

 7. kenan dedi ki:

  zenginin malı züğürdün çenesini, seninki benden kara misali… 🙂 türkiye de böyle hizmetler çıkmaz veya çıkartmazlar biz anca yabancıların hesabını yaparrrrr dururuzzz. acı ama gerçek bu malesef. gönül isterki tamamen yerli sermaye ile bir sistem kurulsa adam gibi iş yapsa da onun konusunu tartışsak ama nerde…

Bir Yorum Yazın