Google+ nasıl bu kadar hızlı büyüyor?
Arama
Sosyal Ağlar

Google+ nasıl bu kadar hızlı büyüyor?

Google+ çok hızlı, neredeyse tüm tahminlerden daha hızlı büyüyor. comScore’un son rakamlarına göre Google+ 8 aylık bir dönem içerisinde ziyaretçi sayısını tam yüzde 66 oranında artırdı. Bu orana göre Kasım 2011 ile Haziran 2012 arasındaki dönemde Google+’ı ziyaret eden tekil ziyaretçi sayısı 110,7 milyona ulaştı.

Sadece ABD’ye bakıldığında artış çok daha etkileyici. Verge’ün yayınladığı rakamlara göre Google+ aynı dönemde ABD’deki ziyaretçilerini yüzde 82 oranında artırarak 27,7 milyona ulaştı.

İşlevselliği açısından sıklıkla eleştirilse de bu büyüme hızı Google adına son derece sevindirici. Sevindirici olmasına sevindirici ama bu rakamlar gerçekten Google+’ın pazardaki konumuna ne derece etki ediyor?

Görünen o ki en azından şu an için çok fazla değil… Her şeyden önce bu trafik artışında Google’ın çabalarının büyük etkisi olduğunu unutmamak gerekli. Arama ve Gmail gibi ürünlerini Google+’a trafik yönlendirmek için agresif bir şekilde kullanan Google, sosyal ağ sitesinin trafik artışını sürdürebilmek için bu çabalarını da kesintisiz sürdürmek zorunda. Eğer bu desteğini çekerse durum da tersi şekilde değişebilir.

Diğer yandan Google’ın yerel işletme bilgilerini içeren ürününü Google+ Yerel’in içine taşımış olması, G+’a önemli bir arama trafiği sağlıyor. Bu gibi bazı özel düzenlemeler Google+’ın daha fazla kullanılmasına ve daha da önemlisi bir kullanım alışkanlığı oluşmasına katkı sağlayabilir ama bu biraz daha uzun vadeli sonuç verecek bir çalışma gibi görünüyor.

Facebook’un uzun zamandır üzerinde uğraştığı ama bir türlü etkili hale getiremediği mobil stratejisi şu anda sosyal ağlar için en büyük potansiyel. Google da bu durumun farkında ve Google+’ta fark yaratmak için kullanmayı planladığı asıl kozu mobil…

Google yakın zamanda piyasaya sürdüğü mobil uygulamaları ile Google+’ı halen büyük oranda bakir olan mobil cihazlardaki sosyal alanda güçlendirmenin peşinde. Bu alanda ekran boyutu ve dokunmatik kullanım özellikleri konusunda kullanıcı beklentilerini daha iyi anlayabilen firmanın fark yapacağı ortada. Her ne kadar Facebook daha uzun zamandır gözünü buraya dikmiş olsa da, şu an için Google sanki bir adım daha önde gibi. Eğer Google bu alanda varlığını güçlendirebilirse işte o zaman yüzde 66’lık artış daha da anlamlı hale gelmiş olacak…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Ahmet Ongun dedi ki:

  Gmail kullanıcılarını zorla üye yaptı kendine

  1. HKagan dedi ki:

   Bunun zorlama/mecburi üyelik ile alakasının olduğunu düşünmüyorum… Adamın zaten kendi servisi, isteyen kullanıyor-istemeyen kullanmıyor.. Başka bir marka/ağ adı altında olsa, dediğiniz doğru.

   GMail’in (Google’ın) tüm servislerinin tüm platformlarda (mobil/masaüstü vs.) birbiri ile entegrasyonu çok başarılı…

   3-5 farklı hesap yerine, herşey bir hesap altında birleştiriyorsun.

  2. Ömer Çıtak dedi ki:

   Gmail de zaten google’ın bir alt birimi olduğundan gayet mantıklı bence. Hiç yapılmamışı yaptı Google. Google’ın sadece bir hizmetine üye olarak yüb hizmetlerini kullanabiliyorsun. Ayrıca YouTube ile de anlaşmış. Otomatikmen YouTube üye olmuş sayılıyosun. Ve gmail’e giriş yaptığında youtube’da giriş yapmış sayılıyorsun.

   1. Ahmet Öncel dedi ki:

    “Ayrıca YouTube ile de anlaşmış”. Parantez icinde Youtube zaten Google’in.

   2. Ece dedi ki:

    Almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık.

 2. Mehmet dedi ki:

  Ne olursa olsun bu Google+’ın hala çorak topraklardan farksız olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

 3. Emrah dedi ki:

  Youtube zaten google’nin 🙂 Google başarılı bu konuda umarız daha sıklıkla kullanılmaya başlanır..

 4. Hakan Öztürk dedi ki:

  Google Plus hala başarsız görünüyor.

 5. MEHMET dedi ki:

  Hıhı tabi. Herkes google+’ta bir benim arkadaşlarım yok. Bırak Allah’ını seversen 😀

 6. Özgün Genç dedi ki:

  Önemlli olan arkadaşlarınızın google+’ta olması değil, google+’ın büyüyor olması. Kendi yolunu buluyor ve sosyal medya pazarında yer parselliyor.

  Adamlar barajı kurmuş bekliyorlar. Hem FB’un google’ın yerini almaması için savunma duvarı görevi yapıyor, hem de Facebook tökezlediği anda bütün sular hooop google’a akacak.

 7. ahenkat dedi ki:

  Google+’a üye olan kişilerin zorla üye olduklarını düşünmüyorum. Gmail kullanıcıları 455 milyona ulaştı. Google+ ise 250 milyon. Google+ büyüyor çünkü kullanıcı memnuniyetinde diğer ağlara göre daha iyi. Kulllanıcıların neler istediği ve neye ihtiyaç duydukları gayet iyi ölçülüyor ve hemen çözüm bulunmaya çalışılıyor. Kullanılardan gelen feedbackler çok iyi değerlendiriliyor. Dolayısıyla karşıya kullanıcısı mutlu bir ağ çıkıyor. Kullanıcısı az konusunda ise gördüğünüz üzere giderek artıyor. Yine de az diyorsanız bir sene içinde farklı sitelerde Google+ ile giriş yap gibi şeyler olmadan 250 milyon gayet iyi bir rakam. Şunu da unutmamak gerekir bence Google+’da ilkokul arkadaşını bulmaya insanlar zorlanmıyorlar Facebook gibi. İstediğin kişiyle çevrene ekle.

  “Özgün Genç
  30 Temmuz 2012, 12:45

  Önemlli olan arkadaşlarınızın google+’ta olması değil, google+’ın büyüyor olması. Kendi yolunu buluyor ve sosyal medya pazarında yer parselliyor.

  Adamlar barajı kurmuş bekliyorlar. Hem FB’un google’ın yerini almaması için savunma duvarı görevi yapıyor, hem de Facebook tökezlediği anda bütün sular hooop google’a akacak.” dediği gibi önemli olan Google’ın kullanıcılarına daha kaliteli bir deneyim sağlaması, kişileri bir kimlik altında kolayca toplamak ve yine daha iyi bir Google. Bu proje kesinlikle başarı, bir yıl önceden bu kadar iyi olacağını tahmin edemezdim herhalde.

 8. Cihan Ünür dedi ki:

  Google’ın Project Glass isimli ürünü piyasaya çıktığında G+ tarafına ciddi bir katkı yapacaktır. Çünkü cihaz en önemli işlevlerini(görüntülü konuşma,fotoğraf paylaşımı) Google+ üzerinden yapacak ve G+’la tam uyumlu çalışacak.

  1. ahmet işcan dedi ki:

   kesinlikle katılıyorum, project glass ile birçok şeyi değiştirecek. google kullanıcıyı ön planda tuttuğundan nereye elini atsa iyi bir deneyim sağlayarak vazgeçilmez hale geliyor. Bkz: arama, gmail, android vb..

 9. Cavid dedi ki:

  En başta Google Plus çok ağır bir site, Google + ve Twitter gibi sosyal ağların Facebook hızına ulaşabilmesi için 40 fırın ekmek yemeleri gerek, Facebook mühendisleri hız ve süreklilik konusunda çok ama çok başarılı

 10. codemake dedi ki:

  Facebook reklam acisindan berbat durumda. Google reklam konusunda iyi deneyime sahip sahsen ben google adwords kullanicisi olarak g+’in buyumesini isterim. ne olursa olsun tumun geli modeli reklam bu konuda iyi olan pastada payini buyutur.

 11. isa koç dedi ki:

  Yahu hangi google hizmetine girersen gir tepede çıkıyo kırmızı renkle 1-2-3 falan bildiriminiz var diye. Sonra ben blogger kullanıcısıyım. Profilimi google plustan ayırıyorum, o ise her bloggerı açtığımda bana gel blogger profilini google plusa taşı taşı taşı diye sürekli uyarı veriyor. Bende mecburen tekrar taşıyorum. Bidaha hatırlatma falan yazısıda çıkmıyor. Virüs gibi birşey.

 12. Google kendine ait tüm üyeliklerini Google+’ya yönlendirmeye başladı bence normal bir ilerleme benim için en azından.

Bir Yorum Yazın