Mac OS X 10.8 'Mountain Lion' yayınlandı
İşletim Sistemi

Mac OS X 10.8 'Mountain Lion' yayınlandı

2012 finansal yılının üçüncü çeyrek toplantısında bugün piyasaya sürüleceği açıklanan Apple'ın yeni işletim sistemi Mountain Lion, Mac App Store'daki yerini aldı. Yaklaşık bir saat önce Mac App Store'a giren yeni işletim sistem 19.99 dolarlık fiyata sahip.  Yeni nesil MacBook Air ve Pro sahipleriyse yeni sürümü ücretsiz indirebilecek.

Şubat ayında ilk olarak duyurulan yeni işletim sistemi 200'den fazla yeni özelliğe sahip. Mountain Lion'a gelen yeni özelliklere baktığımızda AirPlay, Notlar ve Reminders uygulamaları dikkat çektiğini görüyoruz. Eklenen yeni özelliklerin Apple'ın mobil işletim sistemi olan iOS'larla uyumlu olarak çalışması öne çıkan özelliklerden. Mountain Lion'ın ilk incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 4 GB boyutunda olan yeni işletim sistemini uyumlu Mac bilgisayarlarınıza buradan indirebilirsiniz. Ancak kısa süre de olsa yığılma olacağından indirme işlemi biraz daha zaman alabilir.

Mountain Lion'ı indirmeden önce bilgisayarınızı yedeklemeyi unutmayın. Yeni işletim sistemini bilgisayarımıza yükler yüklemez, yeni bir yazıyla incelemelerimizi sizlerle paylaşıyor olacağız.

Apple'ın yeni işletim sistemi için Şubat ayında yayınladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

  Çıkar çıkmaz satın aldım, kurdum. Birkaç saat oldu şimdiye kadar herhangi bir bug, çökme, kapanma vs. ile karşılaşmadım. İyi iş Apple, Steve sizinle gurur duyuyor.

 2. Safak O. Safak O.

  PhotoShop, Illustrator benzeri programlarda ve fontlarda sikinti yasayan var mi acaba?

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Bunu sormak için biraz erken sanırım. Daha birkaç saat oldu çıkalı.

   1. Safak O. Safak O.

    Bir problem yasamadim ben, bir risk alip kurdum. Ilk izlenimim Lion`dan basarili ve daha hizli.

 3. Beklenen an geldi :)

 4. Tolga Ergin Tolga Ergin

  Kullandığım bir kaç programda uyumsuzluk vardı.

  Kullanmak zorunda olduğunuz alternatifi olmayan applicationlar varsa tavsiyem biraz beklemeniz yada alternatif applicationlar bulmanız.

  Applicationların Mountain Lion'da çalışıp çalışmadığını aşağıdan kontrol edebilirsiniz: http://roaringapps.com/apps:table

 5. hem MacBook Pro ma hemde iMac ime kurdum. ikisindede lion dan daha stabil çalıştığını söyleyebilirim. Tabiri caiz ise akıyor :) kurun kullanın. Yedek almadım.Sadece satın aldım ve install dedim.Lion daki haliye herşeyim yerli yerinde duruyor. İşe devam ediyorum ama artık daha zevkli :)