Türkiye E-ticareti geçen yıl 2. çeyreğe göre yüzde 40 büyüdü
E-Ticaret

Türkiye E-ticareti geçen yıl 2. çeyreğe göre yüzde 40 büyüdü

Türkiye'deki e-ticaret sektörü beklentilerin doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) yayınladığı 2012 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına göre yıl sonundaki hedeflere hızla yaklaşılıyor.

BKM'nin yayınladığı verilere göre Türkiye'de 2012 yılı ikinci çeyrekte 7.3 milyar TL'lik e-ticaret hacmi yaratıldı. Yaklaşık 36 milyon adet işlem yapılan dönemde, 2011 yılı aynı döneme göre yüzde 40.5'lik büyüme sağlandı. 2012 yılı birinci çeyreğe göreyse yaklaşık 450 milyon TL'lik büyüme söz konusu.

2012 yılının birinci çeyrekte e-ticaret sektöründe yaratılan hacim 6.9 milyar TL civarındaydı. Söz konusu dönemde gerçekleşen işlem adedinin 37 milyon 434 bin olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Kıyaslama açısından geçen sene ikinci çeyrekte yayınlanan rakamları da bir hatırlayalım. E-ticaret sektöründe 2011 yılı ikinci çeyrekte 5 milyar 522 milyon TL'lik hacim yaratılmıştı. Söz konusu dönemdeki işlem adedininse yaklaşık 30 milyon olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Bu verilerden yola çıkarak, işlem başına düşen tutarı da paylaşalım. İkinci çeyrekte internetten yapılan işlem başı tutarlara baktığımızdaysa 194 TL'lik bir rakam görüyoruz. Geçen sene aynı dönemde 183 TL olarak gerçekleşen işlem başı tutarı, 2012 yılı birinci çeyrekteyse 184 TL'ydi. Geçen sene aynı döneme göre yaklaşık 10 TL'lik bir artışın olduğunu söylemek mümkün.

Aylık bazda baktığımızdaysa yaz aylarında beklenen düşüşün Haziran ayında azda olsa başladığını söyleyebiliriz. 2012 yılı Mayıs ayında yaklaşık 13 milyon 370 bin adet işlem gerçekleşirken, toplamda 2 milyar 600 milyon TL'lik hacim yaratılmış. Ancak Haziran ayına geldiğimizdeyse 11 milyon 874 bin işlemle 2 milyar 474 TL'lik hacim yaratıldığını görüyoruz. Yani yaklaşık 1.5 milyon adet işlemde 125 milyon TL'lik gerileme söz konusu.

E-ticaretle uğraşanların yaz aylarında genel bir düşüşten bahsetmelerine rağmen BKM rakamları son 3 yılda büyümenin yaz aylarında da devam ettiği yönünde istatistikler paylaşıyor. BKM'nin istatistiklerine göre asıl düşüş, yılın son çeyreğinde gerçekleşiyor.

Öte yandan Türkiye'deki e-ticaret sektörü 2012'de hedeflediği yüzde yüz büyümenin gerçekleşmesi için her şey yolunda gidiyor. Bunu dönemsel bazda geçen seneki rakamlarla karşılaştırarak görmek mümkün.

Yorumlar (6)
 1. Rakamların,Sanal Postan geçen tutarlar olduğunun altını çizmek lazım.

  Soner bey,Webrazzi eticaret etkinliğinde bu sene hangisi gerçek eticaret (internet perakendeciliği) rakamıdır bunun ayrımını yapacaklarını söylemişti.

  Gerçek rakamların çıkmasının önünde bir başka engel de eticaret firmalarının bankalar tarafında merchant idlerinin tam olarak tasnif edilememiş olması.

  Birçok eticaret sitesi bankalar tarafında eticaret sitesi olarak görünmemekte maalesef.

  Bu sene gerçek rakamları (internet perakendeciliği) öğreneceğiz inşallah.

 2. Elif Gül Elif Gül

  Şahsi fikrim bu rakamların gerçek eticaret denildiğinde anlaşılan klasik kategorilerdeki( ayakkbı, çanta vb.) eticareti yansıtmadığı. Ocak döneminden bu yana klasik eticaret sitelerinde cirolarda düşme yaşanırken burdaki rakamlar %40'lık artışlardan bahsediyor.

  1. Evet haklısınız. E-ticaret ciroları düşerken bu kadar abartılı rakamlar ciddi şişirme gibi geldi bana.

 3. birde yukardaki yorumlara ek olarak bu sene acunun programında çıkan site veya geçen ay kapanan pazarlı site gibi tonla para kaldıranlar oldu

 4. Şirketlerin cirolarının düşmesi hacmin büyümediğini göstermez. Yeni yatırımlarla birlikte müşterilerin ilgi alanları dikey projelerle yayıldı.

 5. Mustafa Mustafa

  Terminoloji doğru kullanılsa daha iyi olur. "E-ticaret" denildiğinde internetten yapılan satışlar anlaşılıyor.