Akıllı telefonları ne için kullanıyoruz? [Araştırma]
Mobil

Akıllı telefonları ne için kullanıyoruz? [Araştırma]

Türkiye'de akıllı telefonların kullanımı hakkında henüz geniş çaplı bir araştırmaya rastlamadık. İngiltere merkezli mobil operatör O2 ise bu konuda güzel bir araştırma yayınladı ve akıllı telefonların nasıl kullanıldığını gözler önüne serdi.

Martin Cooper'ın ilk mobil telefon konuşması yaptığı Motorola DynaTAC'ten çok ileri işlevlere sahip akıllı telefonlarımız artık bir işleve sahip. Hatta küçük bir bilgisayar niteliğinde, dolayısıyla konuşmaktan farklı bir çok işe yarıyor. O2'nin araştırması da bunu doğruluyor ve telefonda konuşma eylemine ayrılan süresin akıllı telefonlar söz konusu olduğunda 5. sırada olduğunu gösteriyor.

O2'nin araştırmasına göre akıllı telefon sahipleri telefonlarıyla hergün 2 saatten fazla ilgileniyor. Bu 128 dakikanın 25 dakikasını internette gezinmeye, 17 dakikasını sosyal ağlara, 13 dakikasını oyun oynamaya, 16 dakikasını müzik dinlemeye ayırıyor. Telefonda konuşma süresi (arama yapmaya) ise 12 dakikada kalıyor.

Akıllı telefon  sahiplerinin günde 11 dakikasını e-postaya, yaklaşık 10'ar dakika mesajlaşmaya ve TV/film izlemeye ayırıyor. Kalan 9 dakikasını kitap okumaya, 3.5 dakikasını fotoğraf çekmeye harcıyor.

Akıllı telefonların kullanım amacı/şekli sorgulandığı ise araması yapmak, fotoğraf çekme eylemine yenik düşüyor. Araştırmaya katılanların 74'ü telefonunu fotoğraf çekmek için kullandığını söylerken, arama yapanların oranı yüzde 71'de kalıyor.

Aşağıdaki cevapların genel anlamda Türkiye'deki akıllı telefon kullanımıyla benzerlik taşıyacağı kesin. Ancak ülkemizde şaşırtıcı bir kaç sonucun çıkması işten bile değil. :)

 

Yorumlar (4)
  1. akıllı telefonla pc'nin tüm işlevlerini gerçekleştiriyoruz.daha ne olsun...

    1. Isa Koç Isa Koç

      Aynen bilgisayarımdan uzak olduğum her an oradan işlemlere devam ediyorum. Örneğin blog sayfamda yazı yazmak için evde saatlerimi harcıyorum. Artık telefonuma Wordpress uygulamasını attım, zaten istanbulda evden işe, işten eve yolculuk ortalama 1 saat sürdüğünü düşünürsek, oturacak bir yer bulduğumda bol bol yazı yazıyorum. Bide tweet atmak için en uygun zaman oluyor, bir yandan da ntvsporda sabah, sabah sabah spor akşam da yine çift forvet dinleye dinleye o sıkıcı yolculuk, eğlenceli bile oluyor.

  2. artislik yapmak için.

  3. bu makaleyi hiç okumadım sadece başlığa cevap vermek yazıyorum. ilk başta akıllı telefon benim için değil üretenler içindir çünkü otelefonda benim hakkımda her türlü biligiyi elde edelibilirler:)