Tabletler kâğıt kullanımını azaltıyor mu? [Araştırma]
Tablet

Tabletler kâğıt kullanımını azaltıyor mu? [Araştırma]

Gartner tarafında yapılan bir araştırmadan çıkan sonuca göre, tablet bilgisayarların yayılması basılı yayınların sonunı getirmiyor. Ancak önemli bir başka sonuç, tablet bilgisayarların kâğıt kullanımını azaltması.

Araştırmaya katılanların yüzde 50'den fazlası hala kitap, dergi ya da gazete gibi yayın organlarını tabletten ziyade kâğıt üzerinde okumayı tercih ettiğini gösteriyor.

Gartner'ın araştırmada edindiği bulgular 2011 yılının sonunda ve ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya'da 500 tüketici üzerinden yapılmış. Gün boyunca PC, mobil cihaz ve tablet bilgisayar kullanımları gözlenen katılımcılar, en çok e-postaları ile ilgileniyor.

Katılımcıların yüzde 81'i tablet üzerinden e-posta'larını kontrol ettiğini söylüyor. Sonrasında ise yüzde 69'luk oran ile haber okuma en popüler aktivite. Yüzde 62'lik bir kısım sosyal ağlarda vakit geçirirken, yüzde 60'lık kesim ise tabletlerinde oyun oynuyor.

Tabletler yayınların iş modellerini bir hayli değiştirdi. Bildiğiniz üzere kimi dergiler artık ücretsiz olarak tablet bilgisayarlarda yer almaya başladı. Böylece okunma sayısı ve tirajlar yükseliyor, bu da reklam gelirlerinin doğru oranda artmasını sağlayarak dergilerin daha hızlı büyümesini sağlıyor. Aynı şekilde, tablet bilgisayarlar üzerinden dergi ya da gazete aboneliklerinin yapılması da çok daha hızlı ve kolay.

Sizce tablet bilgisayarların ya da diğer e-kitap okuyucuların hayatımıza girmesi ile birlikte basılı yayıncılığın kaderi değişmeye başladı mı? Bugüne dek artık basılmayacağı açıklanan mecralar, yeni bir devrin başlangıcı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (2)
  1. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

    tabletler çıkalı henüz 3 yıl oldu, aktif kullanımı ve gelişimi 1 yıllık bir süre, eskiye oranla insanlar yeni teknolojilere daha hızlı entegre oluyorlar, tabletlerin çıkışı ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle yazılı basın tamamen kalkacak bunun için 50yıl veriyorum ben hatta öyle ki bu edebiyat, yazın türlerini de etkileyecek az gelişmiş ve bizim gibi kitap okuma düzeyi yerlerde sürünen kültürlerde bu değişim çok daha hızlı olacak, roman türü underground bir kültür olacak, video seyretme oranlarına bakıldığında gelişecek olan sektörün ve türün özellikle "kısa film" olduğunu gözlemleyebiliriz, edebiyat ta bunun üzerinden dönecek, video anlatımlar önem kazanacak. aslında bunun için ileriye bakarak yorum yapmaktan ziyada sanayi devriminin tüm sonuçlarına bakmak yeterli olur. Bu kaçınılmaz bir sonuç ve engellenemez, kötü bir şeyde değil olması gereken.

  2. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

    bu olay abartılıyor. tabletler sadece laptopların yerini aldı ama haber portalları ve web sitelerinden insanlar yıllardır haber okuyorlardı. şimdi aynısını tabletten yaptıkları zaman kağıt kullanımı mı azaldı. Eposta kaç yıldır kullanılıyor zaten sanki tabletten önce epostalar çıktı mı alınıyordu. Tabi gelişen teknoloji ve ince tablet biraz kağıta daha yakın. kullanımı daha kolay bu bir artı.