Mobil sayesinde daha çok mu çalışıyoruz? [İnfografik]
Mobil

Mobil sayesinde daha çok mu çalışıyoruz? [İnfografik]

Mobil teknoloji hızla gelişiyor ve artık çalışanlar bu sayede istedikleri zaman, istedikleri yerden çalışma fırsatı buluyorlar. Çalışanların bu hususta ne kadar mutlu olup olmadığı elbette tartışılır ama işin bir de çok daha önemli olan verimlilik boyutu var. Mobilden çalışmak daha mı iyi, daha mı kötü, mobil iletişim yüzünden daha da modern köleler haline mi geliyoruz, yoksa çalışanlar açısından işlerini yapma kolaylığı ve esnekliği mi sağlıyor?

Good Technology tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalılar iş dışı saatlerinde telefonlara ve e-postalara verdikleri yanıtlara, iş saati dışında dahi ciddi mesai harcıyorlar. Ofis sınırları dışında yapılan tüm bu çalışmalarda harcanan zaman ise aylık ortalama 30 saat civarında.

Araştırma ile ilgili infografiği haberimizin devamında inceleyebilirsiniz ancak bazı çarpıcı verileri sizle paylaşmak istiyoruz:

 • Çalışanların yüzde 68'i sabah 8'den önce iş e-posta adresini kontrol ediyor.
 • Çalışanlar ilk e-posta kontrollerini ortalama saat 07.09'da yapıyor.
 • Çalışanların yüzde 50'si e-posta'larını henüz daha yataklarındayken kontrol ediyor.
 • Çalışanların yüzde 69'u, e-posta'larını kontrol etmeden uyumuyor.
 • Çalışanların yüzde 57'si ailelerine ayırdığı vakitlerde bile iş e-posta'larını kontrol ediyor.
 • Çalışanların yüzde 38'i yemek masasında da olsa iş e-posta'larını kontrol ediyor.

 

 

 

 

Yorumlar (3)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Evet kesinlikle katılıyorum.İşe servisle giderken maillerini herkes okuyordur.Aynı zamanda istanbul trafiğinde dönerken mailler için bulunulmaz bir zaman aralığı oluyor.Bu da çalışma saatlerini artırdığını düşünüyorum

 2. Türkiye'de de durum hemen hemen aynı...mobil iletişimin kölesi olmuşuz resmen...

 3. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Mobil iletisimin kolesi oldugumuzu dusunmuyorum. mobil calisma daha verimli ve sakin bir calisma alani yaratiyor. ve isinizden vede sektorunuzden uzak kalmanizi buyuk olcude engelliyor. mobil islemlerin artmasi ile kisi ve sirketlerin karliligi onemli olcude arttigina inaniyorum. calisan karliligini sadece aldigi ucret olarak degerlendirmek yanlis olur. isinden uzak kalmayarak daha fazla deneyim kazaniyor. buda cogu zaman alinan maastan daha onemli bir durum olabiliyor.