Bulut bilişimde Amazon’a yeni rakip: Google Compute Engine
Arama
Teknoloji

Bulut bilişimde Amazon’a yeni rakip: Google Compute Engine

google-compute-engine

google-compute-engineBilinenin aksine Amazon’un sadece bir e-ticaret platformu olmadığını, teknolojik çözümleriyle bulut bilişim ve yazılım geliştirme dünyalarında ne kadar önemli işlere imza attığını daha önce kaleme almıştık. Kuşkusuz aynı tanım Google için de geçerli. Google da her ne kadar kendisini hep bir “Arama Motoru” olarak tanımlasa da çok önemli yeniliklerin altında imzası bulunan, çok geniş yelpazede teknolojik çözümler üreten bir şirket.

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran I/O etkinliğinde Google’ın duyurduğu yeniliklerden biri de Google Compute Engine oldu. Google’dan Urs Hölzle yaptığı açıklamada şirketlere ve bağımsız geliştiricilere bulut üzerinde barındırma hizmeti sağlayacak olan serviste, rakiplerine göre aynı data için yüzde 50 daha düşük bir fiyatlandırmaya gideceklerini açıkladı. Ayrıca Hölzle Google’ın gelişmiş altyapısı ve ölçeklendirilebilirlik alanındaki başarılarına da dikkat çekti. Google Cloud Platform bünyesinde tanıtımı yapılan Google Compute Engine’a ek olarak Google’ın Google App Engine ve Google Cloud Storage gibi çözümleri de bulunuyordu.

google-compute-engine

Google’ın üzerinde 1 milyonun üzerinde uygulama bulunan, bir başka bulut bilişim çözümü olan App Engine‘sinde farklı olarak Google Compute Engine’de belirlenen API’larla (ve programlama dilleriyle) çalışmak zorunda değilsiniz. Bu noktada GCE’yi Amazon EC2‘sine rakip gösterebiliriz. Kısaca nasıl Dropbox’da bulut üzerinde veri saklıyorsak, Google Compute Engine’da da bulut üzerinde uygulamalarımızı barındırıp çalışmalarını sağlıyor olacağız. Kısıtlı bir sürümle yayın hayatına başlayan GCE hakkındaki fiyatlandırma gibi detayları resmi sayfası üzerinden edinebilirsiniz.

Kişisel olarak Amazon’u oldukça başarılı bulsam da Google’ın bu adımının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Google 10 yılı aşkın süredir web dünyasının belki de en “başı datayla dertte” şirketi. Bu durum da Google’ı kendi çözümlerini üretmeye (hatta zaman zaman bunu paylaşmaya, örneğin Mapreduce) itti. Dolayısıyla bulut bilişim ve veri yönetimi gibi konularda ciddi bir tecrübe ve potansiyele sahip olan Google, Amazon’u hiç rahat bırakmayacak gibi. Tabii bulut bilişimde söz sahibi şirketler Google ve Amazon’la sınırlı değil. Microsoft’un da önemli adımları var, ama o da başka bir yazının konusu olsun.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. O D dedi ki:

  Gereğinden çok fazla bilgisayarları olduğunu biliyorduk zaten, amaç rakip arama motorları piyasaya girmekten caydırmak. Bir yandan iş bağlantıları olduğuna göre (bilgisayar şirketleriyle), bol bol datacenter kurmamak ayıp olurdu..

 2. erdal gökhan dedi ki:

  birkaç gün önce amazon bulut çökünce instagram ve diğerleri çalışamaz hale geldi. amazon’un tekelini kırmak adına hem google hem de diğer oyuncular ellerinden geleni yapmalılar.

 3. ahenkat dedi ki:

  Geçen gün Amerika’da bir fırtına sebebiyle Instagram, Flipboard, Pinterest filan çökmüştü. Bu gibi durumlarda daha az zarara sebep olan bir şirketin gelmesi iyi. Ayrıca %50 ucuzlama gayet iyi. Google gayet iddialı geliyor bence.

 4. isa koç dedi ki:

  Anlaşılan Google, Amazona kafayı takmış. Önce Kindle şimdide Amazon Bulutu hedef almış.

 5. Hasan dedi ki:

  Görüldüğü kadarı ile geçen haftaki kseintiler , piyasada gerçek bir bulut sisteminin olmadığını gösteriyor.
  Amerikadaki fırtına vs durumlarda siteler çalışamaz hale geliyor.
  Google da benzer bir işlem yapıyor olacak.
  veriler sadece Abd den geliyor olacak.
  dolayısı ile tamamen işi şu andaki bulut yapısına teslim etmek ilerdeki hava olaylarında sıkıntı olabilir.
  Ayrıca
  http://intodns.com/google.com baktığımızda sadece belli IP bloğuna tüm DNS yi konumlandırmak olası bir problemde çok büyük sıkıntılar oluşturabilir.

  http://intodns.com/amazon.com
  Bu konuda bence riski daha az görünüyor.

Bir Yorum Yazın