Maçkolik İnternet Hizmetleri'nin çoğunluk hissesi Perform'a satıldı [Güncellendi]
Yatırım

Maçkolik İnternet Hizmetleri'nin çoğunluk hissesi Perform'a satıldı [Güncellendi]

Türkiye'nin önde gelen spor sitelerinden Mackolik.com ve Sahadan.com'un da aralarında bulunduğu 10 spor sitesini bünyesinde barındıran Maçkolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.'nin yüzde 51'lik hissesi, dijital ortamda spor içeriği ve pazarlaması konusunda dünya lideri olan Perform Group plc tarafından satın alındı. Satın almayla Mackolik.com'un toplam değerlemesi 80 milyon TL olarak belirlendi.

Perform Group plc yüzde 51 hisse karşılığında 40.8 milyon TL nakit ödeme yaptı. Firmanın Maçkolik İnternet Hizmetleri'nin kalan yüzde 49'luk hissesini de Mart 2016'da alacağı belirtildi.

Perform Group, IPO'su sırasında dünyanın büyüyen pazarlarına gireceği hedefini paylaşmıştı. Türkiye de Avrupa'nın en hızlı büyüyen internet pazarlarının başında yer alıyor.

Mart 2016'da gerçekleşecek yüzde 49'luk satın alma karşılığında ödenecek meblağ, Mackolik.com'un 2014 ve 2015 Aralık sonu itibarıyla gerçekleşen vergi ve amortizasyon öncesi kazancının 10 katı üzerinden hsaplanacak, 2014 rakamının yüzde 25, 2015 rakamınınsa yüzde 75 ağırlığı olacak. Yekun tutarın 215 milyon TL'yi (güncel kurla) geçmeyeceği de anlaşmada yer alıyor.

Maçkolik ve Sahadan'ın istatistikleri

Perform'un Mackolikle ilgili verdiği bilgiler de dikkat çekici. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 2 spor sitesi olarak gösterilen mackolik.com ve sahadan.com'un aylık tekil ziyaretçi trafiği sırasıyla 7.8 milyon ve 8.5 milyon olarak geçiyor. 2011'de bu rakamlar 5.7 milyon ve 6.9 milyon olarak geçiyor ki bu yüzde 37 ve yüzde 23'lük büyümelere denk düşüyor.

Aralık 2011 itibariyle Mackolik'in reklam ve abonelik gelirleri de 6.6 milyon TL olmuş. Operasyonel karı da 2.4 milyon TL.

Türkiye'de öne çıkıyor

Perfrom Mackolik'e dair verdiği bilgilerin yanısıra Turkey'in Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunu da dikkat çekiyor ve ülkemizde yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı ve 21 milyon 3G abonesi olduğunu ekliyor. Türkiye'nin online reklam harcamalarının da 2011-2016 arasında yıllık yüzde 27 oranında büyüyeceği belirtiliyor. Avrupa'nın en yüksek nüfusa sahip 2. ülkesi olduğumuz ve nüfusun yüzde 51'inin 30 yaş altında olduğu da satın almayı etkileyen faktörler arasında görülüyor.

Perform bu satın almayla yerel bir lideri satın almakla 2012 ve sonrasında kazançlarını arttırmayı hedefliyor. Tabii bunda kendi profesyonel kadrosunun da önemli olacağını vurguluyor.

2 kurucu ve 3 yatırımcı

Maçkolik'in 2 kurucusu (Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar) ve 3 yatırımcısı (Namık Kural, Şefik Sertel, Cahit Güvensoy) bulunuyordu. Erdem Yurdanur'dan aldığımız bilgiye göre üç yatırımcı anlaşmayla  hisselerinin tamamını sattılar, Yurdanur ve Onar yüzde 47’ye sahip olarak devam ediyor. Perform yüzde 51’e sahip olurken, Odin Financial Advisors'ın elinde yüzde 2 bulunuyor.

Güncelleme: Satış sürecinde Mackolik.com tarafını Çalışkan & Kızılyel avukatlık bürosunun temsil ettiğini öğrendik.

Yorumlar (13)
 1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

  Benim bildiğim Türkiye'deki içerik bazlı bir firma için şu ana kadarki en büyük satın alma haberi.

  Erdem, Tarkan ve tüm ekibe tebrikler.

  1. Yusuf Ali Yusuf Ali

   Yıllık 6.6M ciro , 2.4M Kar. 80M değerleme için ne diyorsunuz?

   1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Şu anki durumu değil de gidebileceği noktaya göre değerleme yapılmıştır diye tahmin ediyorum. Finansçılar, yatırımcılar genelde geleceği satın alırlar, bugünü değil. O nedenle kar'a göre veya ciroya göre değerleme çok doğru değil. Satın alanın planlarını bilmiyorum ama global niyetleri varsa ve bunu gerçekleştirmek için mackolik.com da kritik bir mihenk taşı ise bu rakam ileride çok daha da yukarı çıkacaktır.

 2. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

  Haberin doğruluğu konusunda açıklama yapılmamasına rağmen beni en çok şaşırtan şatışlardan birisi oldu. Bence değerlendirme maçkolik'in gerçek değerinin yanından bile geçemeyecek kadar düşük olmuş. Yine de hayırlı olması dileğiyle. Bu sektörde de hareketli günler yaklaşıyor anlaşılan...

  1. Haberi Twitter'dan Erdem Yurdanur duyurdu.

 3. Şayet 80 milyon TL üzerinden bir değerleme olmuşsa yeterince hakkını bulamamış diye düşünüyorum

 4. tüm iştirakleriyle mi satıldı, değerleme sadece mackolik.com için mi?

 5. Gorkem G Gorkem G

  Perform tarafından da doğrulandı.

  Büyük bir satın alma gerçekten.

  Tebrikler.

  http://www.performgroup.co.uk/article/id/2825687

 6. Erdem bey sektördeki nadir değerli insanlardan, Şirket iç yapısını tabi ki tam bilemiyoruz ama sanki değerlemesi çok daha yüksek olmalıydı diye düşüyorum.

  Tüm maçkolik ekibi için hayırlı olsun

 7. Çok ucuza gitmiş gerçekten.

 8. Çağrı Çağrı

  Erdem ve tarkan abilerimizi tebrik ediyorum 10 yılı aşkın süredir çalışıyorsunuz emeğinizin karşılığı bu demek.

 9. Ozan Akman Ozan Akman

  Türkiye'nin bu pazarda böylesine satışlara dahil olması gerçekten sevindirici, emek ve doğru çalışmanın karşılığı. Şimdiden hayırlı uğurlu olması dileğiyle.

 10. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Rakamlar sasirtici. ebitta'nin 10 kati da yuksek bir carpan olmus. mackolik'in ltd.sti olmasi da vergi doguracak. A.S.'ye cevirmeden bir yatirim almalari sasirtti beni. Neden boyle bir yol sectiler merak ettim ama elbette vergi uzmanlarinin vardir bir bildikleri.