Acer: Microsoft, Apple’ın yöntemleri ile başarılı olamaz
Mobil

Acer: Microsoft, Apple’ın yöntemleri ile başarılı olamaz

Microsoft’un ses getiren tableti Surface karışık yorumlar almaya devam ediyor. Bir kesim Surface’i çok olumlu tepkilerle karşılarken, diğer bir grup ise Microsoft’un tablet stratejisinin uzun vadede başarılı olmasına şüphe ile yaklaşıyor. Şimdiye kadar ağırlıklı olarak kullanıcılar ve basın bu konuyu gündeme taşımıştı ama sonunda büyük firmalardan biri de sessizliğini bozdu.

Dünyanın en büyük dördüncü PC üreticisi Acer’ın başkan yardımcısı Oliver Ahren, Microsoft’un tablet stratejisinde Apple’ın yöntemini izlemesinin uzun vadede sorular doğuracağını ve Microsoft’un bu şekilde başarılı olmasının şüpheli olduğunu söyledi. Ahren bunun yerine Microsoft’un en iyi bildiği işi, yani yazılım geliştirmeyi sürdürmesi gerektiğini savundu.

Ahren, Microsoft’u bugünlere getiren stratejisini Apple’ın kendi yöntemleri ile yakaladığı başarı yüzünden değiştirmesinin neden doğru bir hamle olmadığını şu sözleri ile açıkladı: “Microsoft dünya çapında 2 düzinenin üzerinde üretici ile yakın ilişkilere sahip, oysaki Apple tek başına hareket ediyor ve büyük oranda kendi istediği her şeyi gerçekleştirebiliyor. Microsoft PC sisteminin bir parçası. Önemli ve tamamlayınca bir parça ama yine de sadece bir parça.”

Aslında Microsoft’un kendi tabletini üretme projesinin bugüne kadar yakın çalıştığı pek çok üreticiden tepki alması bekleniyordu, dolayısıyla Acer’ın bu çıkışı sürpriz değil. Asıl önemli olan Microsoft’un Apple ile Apple’ın yöntemi ile mücadele etmeye çalışırken, kendi iş ortaklarının hem ilk tepkilerini, hem de uzun vadede ortaya çıkabilecek sıkıntılarını giderip gideremeyeceği.

Yorumlar (6)
 1. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  MS son zamanlarda sadece kopya proje ve uygulamalar ve gereksiz rekabetler ile gündeme gelmeye başladı. Daha özgün işlerle görmek isteriz kendileri. TV alanı boş bak güzel akıllı tv yapacak Google, Apple, MS devlerinden birisi bu işten çok ekmek yer.

  1. Göktuğ Göktuğ

   Akıllı telefon olarak tarif edilen cihazların kullanım ömürleri 1-2 yıl olarak planlanarak üretiliyor. Dolayısıyla kolay kolay doyuma ulaşmayan bir pazar haline geliyor.

   Fakat TV'lerde durum telefona göre daha farklı şekilde işliyor. Bir TV'yi en az 5 yıl kullanmak üzere alıyorsunuz. Sorunu yoksa kullanmaya devam ediyorsunuz. Evinde 40" veya daha büyük LED/LCD televizyonu olan "yeni bir televizyon almalıyım, bak bunda SmartTV varmış, 3D özelliği varmış" diye bakmıyor olaya.

   Çoğu kişi klasik 5 kanal hariç başka kanal yokmuş gibi kullanıyor televizyonu. O kanallarda daha doğru dürüst HD yayın yapmıyor... (TRT1 ile karşılaştırın) Kalkıpta TV'de "3D" yayın görmek sanırım önümüzdeki 10 yıl içinde pek mümkün değil.

   Eminim ki bu firmalardan her birinin "TV" hayali var ve bununla ilgili çalışmaları devam ediyordur ama Türkiye'de kullanmak için biraz daha bekleyeceğiz bence.

 2. Microsoftu tebrik ederim, dogru ve emin adimlar atiyor

  1. Nereye atıyor yahu? Browser pazarını Google'a, işletim sistemi pazarını Apple'a kaptırıyor. Apple'ın hakimiyetindeki tablet pazarına onlardan 3 sene sonra girdi. Kalesini savunamıyor.

 3. Google Kazançları Kitabı Indir Google Kazançları Kitabı Indir

  Microsoft un bu şekilde başarılı olmasına ihtimal vermiyorum. Bing ile yazılımcı ayağını göstermeye çalıştılar ama google a yaklaşamadılar bile. Şimdi fiziksel işlerde başarılı olmaya çalışıyorlar. Herşeyden önce bir şeye odaklanmaları doğru olacaktır bence.

 4. Semih Sefer Semih Sefer

  Acer'ın söylediklerine kısmen katılıyorum. Dünyada dengeler değişiyor firmalar buna ayak uydurmak zorunda bana göre Microsoft, Adroid işin püf noktasını göz ardı ediyorlar. Apple, donanım yazılım uyumunu azami seviye tutuyor. Microsoft ve Adroid ise donanım, yazılım ve ergonomiden uzaklar daha çok donanımı ön plana çıkarıyorlar. 2. ise kullanım kolaylığı ve görsellik, işlevsellik. Nokia'nın parlak olduğu zamanlarda bence kullanımı basit işlevsel olduğu için tutuluyordu. Bu yüzden eğer. donanım yazılım uyumu halen kara düzen gidecekse Microsoft'un kendi tabletini yapması daha iyi yok Microsoft da donanımsal olarak seç beğen tablet çıkaracak ise Acer doğru, varolan müşterilerini kaybeder