Türkiye video oyun pazarının hacmi 500 milyon dolara yaklaşıyor [İnfografik]
Oyun

Türkiye video oyun pazarının hacmi 500 milyon dolara yaklaşıyor [İnfografik]

Türkiye dijital sektörlerin hemen hemen hepsine büyümeye devam ediyor. Video oyun sektöründe bölge ülkeleri arasında lokomotif görevi üstlenen Türkiye iddialara göre 2012 yılında yarım milyar dolarlık hacim yaratacak.

Uluslararası araştırma şirketlerinden biri olan Newzoo'nun gerçekleştirdiği araştırmaya, Türkiye'deki video oyun sektörüne yönelik istatistikler barındırıyor. Bu bilgilere göre Türkiye'de 21.8 milyon aktif video oyunsever bulunuyor. Oyunsever kitlenin yaklaşık 11.4 milyonu, video oyunlar için kesenin ağzını açıyor yani para ödüyor.

Araştırmada en kritik verilen bilgilerden bir Türkiye video oyun pazarının hacmi. İddaya göre Türkiye'de 2012 yılında toplamda 400-500 milyon dolar aralığında bir hacim yaratılacak. Bu noktada bir bilgi eklemek istiyoruz. Bu hacmin içerisinde oyun konsolları ve çevre birimleri gibi ürünler bulunmuyor. Araştırma sadece video oyun ve oyun içi satış hacmini kapsıyor.

Para harcanan platformlara baktığımızdaysa konsol oyunları başı çekiyor. Harcanan toplam paranın yüzde 24'ünü konsol oyunları oluşturuyor. İkinci sırada yüzde 21 oranla MMO oyunları geliyor. Üçüncü sıradaysa PC ve Mac oyunları geliyor. PC ve Mac kategorisi video oyun sektöründeki toplam hacmin yüzde 15'inde yer alıyor. Listenin son sırasındaysa sosyal ağ oyunları yer alıyor. Ekonomik hacim bazında sosyal ağ oyunlarının video oyun pazarından aldığı payın yüzde 9 olduğunu görüyoruz.

Araştırmada Türkiye'deki kullanıcıların video oyunlarında harcadığı zaman bilgisi de bulunuyor. Türkiye'deki kullanıcılar video oyunlar karşısında bir günde 39 milyon saat vakit geçiriyor. En fazla vakitse yüzde 23 oranla sosyal ağ oyunlarıyla geçiriliyor. İkinci sıradaysa yüzde 22 oranla PC ve Mac kullanıcı bulunuyor.

En fazla vakit sosyal ağ oyunlarında geçiriliyor olabilir. Ancak sosyal ağ kullanıcıları oyunlara para vermeyi sevmiyor. Görünen o ki, sosyal ağ oyunlarının iş modeli Türkiye'deki kullanıcı profili için tam olarak işlemiyor.

Türkiye video oyun sektörü için hazırlanmış infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Yüz milyarıncı kez söylüyorum , "mecidiyeköy dutluktu dedem arsa alsaydı şimdi zengindik" dedirtmemek için adımlarınızdan bir kaç dijitalleştirin hem siz hem tornunuz için :) .

  Arkadaşlar ben bunu söylüyorum ama denedim denemesem söylemiycem , 2009 senesinde muhasebecilik mesleğimi attım kenara toplamda 20,000$ lık bir girişim (e-ticaret) yaptım hayatımda kendi adıma söylüyorum resmen basamak atladım , maddi veya manevi FARKETMEZ ama denedim ve gördüm , denemeden göremiyorsunuz bazı şeyleri , bata çıka , eğile büküle öğreniyorsunuz , DÜŞMEDEN kalkmayı öğrenmek zor.

  Bakın ben bu tip yorumlar yapıyorum arkadan biri çıkıyor yorumum altına çok paraaa lazım diyor , ARKADAŞ ben 5,000 TL ile başladım , bir dijital fotoğraf makinesi , bir beyaz ahşap tabaka ( foto çekimi için) , home ofis, ufak bir şahıs firması, kırtasiyeden boş etiketler markamı bastım üzerine , zarf aldım boş onada marka logosu vs ,excel de fatura basım şablonu yaptım ... azcık da PR ile siparişleri almaya başladım ilk faturalarımı kestim .8 Ay sonra bir kaç yatırımcı ile görüştüm bundan sonrası zaten sana ve projene kalıyor.

  Önemli olan zaten yatırımcılar ile görüşebilmen yada gücün var ise pozitif ve sürdürülebilir ivme kazanabilmen , sen işini zaten biraz ölçekle gerisi geliyor çorap söküğü gibi, düşünceyi ölçekleyemessin o sadece sanal bir şey olur , pratik de var olan her şeyi ölçekleyebilirsiniz.

  Ben şimdi yine 5,000 lik ufak bir projeye başlıyorum , önemli olan cesaret ve iş yapma beceriniz . Tedarikçi olarak anlaştım bile bu işler böyle arkadaşlar bugün 100 TL kazanırsınız yarın 1,000 TL kazanırsınız yada bugün 100 TL kazandırın iş size bir çok kapıyıda beraberinde açar .

  Siz 6 ayda ben son model arabaya binicem , patron olucam şu bu derseniz işiniz zor, söyleyeyim .

  Genellemeleri sevmem ama şuna inanıyorum sözlerimin gittiği bir yer ve birileri mutlaka var , bunun farkındayım ve bunun için söylemekteyim.

  Sevgiler

  Hakan Y.

 2. Turkogames Turkogames

  Merhaba

  biz de turkogames.com olarak mobil oyun pazarına şu an için tamamen amatör olarak geliştirdiğimiz oyunlar ile giriş yaptık.. ilerleyen dönemlerde neler olur bilemiyoruz ama bu sektörde ilerlemek istiyoruz.

  1. siteniz ve oyunlarınız güzel, ama siteye reklam koymanız komik olmuş, yine de başarılar diliyorum...

   1. Turkogames Turkogames

    teşekkürler, sadece flash oyunlar bölümüne reklam ekledik :)

  2. papatya falı, hep seviyor çıkıyor ama :)

   1. Turkogames Turkogames

    sizin şansınız sanırım

 3. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Ufak bir düzeltme yapayım. En çok para harcanan platform konsol değil. Çünkü Pc/mac oyunlarını boxed ve download olarak kiye ayırmışlar. Toplamda %27 ediyor.

 4. Ibrahim Ibrahim

  Mrb,

  sorum vardi peki en cok oyun oynanan sayfalarin ismi ne?

  Tesekkürler

  ibrahim g