Dünya Silikon Vadisi’nden ibaret değil [Leweb London]
Arama
Etkinlikler

Dünya Silikon Vadisi’nden ibaret değil [Leweb London]

Leweb London etkiliğinde rekabet potansiyeli olan iki konuk yatırımcılarıyla birlikte sahne aldı. Oturumun yöneticisi de Techcrunch ve Crunchfund’un kurucusu Michael Arrington hararetli dakikalar yaşanması kaçınılmazdı.

Uber.com kurucularından Travis Kalanick ve Uber’in yatırımcısı Menlo Ventures’dan Shervin Pishevar ile sahnedeydi. Hailo.com kurucularından Jay Bregman ise Hailo’nun yatırımcısı Accel Partners’den Adam Valkin oturuma katıldı.

Detaylara geçmeden Uber’i özel araç çağırma hizmeti sunduğunu, Hailo’nun ise taksi çağırma hizmeti olduğunu ve Arrington’ın Crunchfund ile Uber’e yatırım yaptığını paylaşalım.

Konuklar Arrington’ın sorularıyla biraz gergin dakikalar geçirirken, taksi çağırma işinin sadece Londra’da milyar dolarlık bir iş olduğunu öğrendik. Adam Valkin konusunda tecrübeli kişilere yatırım yaptıklarını söylerken, Shervin Pishevar oturum öncesinde kafasına Uber logosunu çizdirerek Uber’e ne kadar tutkulu olduğunu gösterdi.

Travis, Arrington’ın sıkıştırmalarıyla Hailo ile tam bir rakip olmadıklarını ama kafa kafaya rekabetin nasıl olacağını merak ettiğini söyledi. Daha özel bir sürüş deneyiminin tartışıldığı oturumda Bregman taksilerin az olması gibi bir noktaya takılmadıklarını paylaştı ve kendilerinin bu noktada verimlilik sağladıklarını ifade etti.

Travis Kalanick’in Arrington’a verdiği bir cevap oturumun en dikkat çekici noktasıydı diyebiliriz. Zira Kalanick yeni COO olarak Booking.com’un eski CEO’su Kees Koolen’ı atadıklarını açıkladığında, Arrington “Neden Avrupalı bir COO seçtiniz?” diye sordu ve “Dünya Silikon Vadisi’nden ibaret değil” şeklinde cevapla karşılaştı. Koolen’in tecrübesine değinen Kalanick, Avrupa’da büyüyeceklerini de ekledi.

Hailo’nun 20 milyon dolar, Uber’in ise 45 milyon dolar civarında yatırımı bulunuyor. Şu an için araç/taksi çağırma ve paylaşımlı araç hizmetlerinin özellikle Avrupa’da ciddi bir rekabete giriştiğini söyleyebiliriz. Hangi hizmetin kullanıcı deneyimi açısından öne çıkacağını ise zamana bırakmış durumdayız. 🙂

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Lorrem dedi ki:

  benzer bir taksi cagirma servisi var mi Turkiye’de ?

  1. Ali Bulut dedi ki:

   Şuan benimde aklıma geldi Türkiye de var mı acaba ?

 2. Ayhan Kocak dedi ki:

  Taksiyolla diye bir iPhone uygulamasi var. Ama test edemedim, kayit icin türk telefon numarasi gerekiyor.

  1. Alper yavaş dedi ki:

   valla ben hep bindiğim taksicilerle bunun üzerine konuşuyordum 6-7 ay önce bu tarz bişi benzeri bişi duraklara yönelik bir uygulama için ama kimisi bi açıdan iyi dedi kimisi kötü dedi benim fikrim biraz dağa farklıydı tabi bende sonradan düşmedim üzerine ama yapılabilir yaptırılabilir bişiler aslında ilgilenenler araştırsın ;))

 3. Tutku Sepeti dedi ki:

  Bizde kaçak taksi çağırma servisi mevcut. Henüz kaçak taksiler internette değil ama buda uzun sürmez 🙂

  1. Alper yavaş dedi ki:

   😀 😀 Türk girişimcilerin farkı işte farkımız Herşeyde hep iyi en iyi ve en farklı olmak 😉 iyiyiz biz iyi :))

Bir Yorum Yazın