Ehil.com: Sizin için işinin ehli uzmanları bulan platform
Girişim

Ehil.com: Sizin için işinin ehli uzmanları bulan platform

Hepimiz farklı ihtiyaçlar için işin uzmanlarından yardım alma ihtiyacı duyabiliyoruz. Evdeki elektrik arızasından, temizlik işlerine, özel eğitim ihtiyaçlarından farklı organizasyon gereksinimlerine kadar geniş bir yelpaze içerisinde aldığımız bu hizmetlerle ilgili ilk sorun genellikle beklenmedik anda ortaya çıkan bu ihtiyacı en uygun şekilde karşılayabilecek uzmanı nereden bulacağımız oluyor.

Bulduğumuz uzmanların ise ne kadar güvenilir veya işinin ustası olduğunu ise çoğunlukla ancak tecrübe ettikten sonra değerlendirme imkanımız oluyor. Tüm bu sorunlara tek bir çatı altında yanıt vermek için kurulmuş olan Ehil.com çok farklı ihtiyaçlar karşısında işinin ehli uzmanları pratik bir şekilde bulmanızı amaçlıyor.

2011’in sonlarında kurulan Burak Keskik ve Cenk Duran tarafından 500 bin TL öz sermaye il kurulan Ehil.com’un ortaya çıkış hikayesini Burak Keskik şöyle anlatıyor:

Benim Londrada yaşadığım dönemde çok ilgimi çeken bir iş modeliydi bu. Servicemagic.co.uk adında bu işi Amerikada yapan bir web sitesi İngiltere pazarına da girmişti ve o dönemde bu firma ve iş modeli hakkında oldukça kapsamlı bir fizibilite çalışması yapma şansı bulmuştum. Aynı dönemde Amerikada olan Cenk de Servicemagic.com üzerine araştırmalar yapmış ve bu modeli Türkiyeye uyarlamanın yollarını düşünmüş. Yıllar sonra Türkiyede bir araya geldiğimizde aynı projeden etkilendiğimizi fark edip bu iş modelini birlikte hayata geçirmeye karar verdik. Yaklaşık 1 yıl proje üzerinde beyin fırtınası yaptıktan sonra Kasım 2011 de resmi olarak Ehil İnternet Teknolojileri A.Ş. yi kurduk. 1 yıllık ön çalışma dönemimizde çeşitli alan adları üzerinde kafa yorduktan sonra, bizim için projeye uygun kelime anlamı olması, 4 harfli olması ve Türkçe karakter içermemesi nedeniyle en uygun isim olan ehil.com’u İngiltere’den Türkiye pazarı için satın aldık. Orta Doğu pazarı içinde ehil.net alan adını  Amerika’dan satın aldık. Kasım 2011 de yazılım ve altyapı çalışmaları başlayan Ehil.com Nisan sonu itibariyle Beta yayınına başladı.

 

Şu anda bünyesinde kurucular ve çağrı merkezinde görevli olan personel dahil toplam 15 kişi bulunan Ehil.com, İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyet gösteriyor ve ehillerin sunduğu servisler 30 farklı kategoriye ayrılmış. Kuruculardan aldığım bilgiye göre bu yazı hazırlanırken 1323’ü İstanbul’da, 655’i Ankara’da ve 473’ü İzmir’de olmak üzere ehil.com bünyesinde kayıtlı toplam 2500’e yakın ehil yer alıyor.

Bugüne kadar ehil.com’da oluşan talep sayısı ise 1125 adeti bulmuş. Sitenin rehber başlığı altında ise “dış cephe mantolama işleminde firma seçiminin öneminden”, “cildiniz için en uygun krem seçeneklerine” kadar kullanıcılar için çok farklı ipuçları ve bilgiler yer alıyor.

Bu alanda önemli bir ihtiyacı karşılayan ehil.com’la ilgili benim gözüme çarpoan bir iki ufak sorun da var. Sitenin açıldığı anda sağ al köşede bir videonun açılması, talepte bulunmadan önce istenen bilgilerin çokluğu benim gözüme çarpan ufak ama dikkate değer bazı sorunlar.

Kuruculardan Burak Keskik, video’nun beta aşamasında kendini anlatabilmek için seçildiğini ve zaman içersinde ehil.com’un bilinirliği artınca kaldırılacağını söyledi. Ehil’lerin tamamının kurumsal firmalardan oluştuğunun da altını çizen Keskik, talep öncesi istenen bilgilerin ise ehillerin kullanıcıya ulaşabilmesi için gerekli olduğunu söylüyor.

Ehil.com pek çok kullanıcının karşılaştığı önemli bir ihtiyaca çözüm ürettiği için oldukça ilgi çekici. Bundan sonrasını ise siteden bulunan ehillerin kullanıcıların ihtiyacını ne kadar başarılı bir şekilde karşıladığı belirleyecek. Eğer kullanıcılar buldukları ehillerden memnun kalırsa sitenin de bilinirliğinin yayılması ve büyümesi oldukça mümkün.

 

Yorumlar (28)
 1. fikir güzel isim bana biraz itici geldi. projenin tutması için zor ve uzun günler kurucuları bekliyor.Kişisel fikrim 2014e kadar projeden kazanç beklememeleri gerek. başarılar

 2. armut, uzmankirala, gereko, birişimvar gibi bir çok site var. bu sektörün gidişatını merakla bekliyorum.

  1. birisimvar.com.tr tamamen alman girisimi olam myhammer.de 'nin kopyasidir (malesef). keske birebir aynisi yapmasalardi.

   1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    ne sakıncası var? 1e1 olması en azından denenmiş olduğu anlamına gelir.

 3. Malikaya Malikaya

  armut.com yazısı vardı geçenlerde.Bu tür redbeacon benzeri siteler artıyor anlaşılan neyse başarılar

 4. Lütfi Gündüz Lütfi Gündüz

  Türkiye'nin böyle bilinçli girişimcilere ihtiyacı var. Tebrikler Ehil.com ekibine...

 5. Mehmet Tan Mehmet Tan

  Bu model Türkiye'de tutmuyor malesef defalarca denendi. Bizim ticaret kültürümüze uygun değil.

 6. site nasil para kazanabilir , hangi bir gelir modele sahip ?

  1. nasıl gelir elde ettiklerini ben de anlayamadım? komisyon da almıyorlar sanırım? reklam geliri oldukça zor olsa gerek? cidden merak ediyorum bu tarz sitelerde komisyon bile olsa günlük talep sayısı öyle düşük ki aylık gelirler oldukça komik kalıyor başabaş noktasında kalmak bile güç bence.

   biri aydınlatırsa çok sevinirim:)

   1. Murat.y Murat.y

    Kazanç sistemleri çok basit ehil.com sizin iletişim bilgilerinizi 5 adet firma yada ustaya veriyor. ve iletişim bilgisi verdiği her firmadan anında komisyonunu alıyor. Artık işi hangi firma kaparsa sistem tamamen böyle armut.com ise size hizmet veren firmadan sadece komisyon alıyor.

   2. Gubse Gubse

    Teklif alandan değil teklif veren firmalardan %10 %3 arası alıyorlar genelde buda oldukça karlı bir sisitem

 7. http://www.servicemagic.com/ klonu. Biraz degisik yapin be kardesim emeginize yazik. Bu kadar ozguvensiz bir ise baslanmaz ki!

  1. Mustafa Mustafa

   :) gerçektende birebir kopyası olmuş,,

  2. Hic anlam veremiyorum böyle kopyalamalara! Eger gercekten 500 bin TL sermaye varsa ortada, o zaman bari bikac bin lirasini iyi bir web tasarimciya yatirin da hem farkli hemde güzel bisey ciksin ortaya. Usability eksikligini ortadan kaldirabilirdi belki...

   Bence klon bir site icin webrazzi'de yer almasi cok gereksiz.

   1. Yazıda kendileri söylemiş zaten servicemagici klonladıklarını. Ayrıca zaten Türkiyenin bütün büyük projeleri yurt dışı klonu ki. gittigidiyor, biletix, markafoni bu liste uzar giter. Kolayını bulmuşuz işin :) Keşke bu arkadaşlarda onlar gibi başarılı olup bu sistemi Türkiyede uygulayabilseler.

   2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    deneme yaptım ve aradığım usta için işlem yapmak 1 dk bile süremedi. bence çok başarılı. klon olmasının hiç sakıncası yok. yapabiliyorsanız siz yapın. umarım 500bin sermaye ayakta kalmalarına yeter.

 8. 500 bin sermaye sallama mı ? o kadar para bu işe yatırmaya gerek var mı zaten böyle siteler mevcut ?

 9. ito linki http://bit.ly/MCoA37

  sermaye 50.400 tl

  1. Hazir sallamaya baslamislarken 5 milyon tl deselermis keske. Daha bir havali olurdu.

 10. Bu tür girişimleri destekliyoruz.

  ustaiste.com vs yenileri geliyor

 11. İncebelli İncebelli

  Arkadaşlar, kuruluş sermayesi ile işletme sermayesi farklı şeylerdir. Ona bakarsanız Trendyol.com'un sermayesi de 250 bin TL görünüyor.

  1. Sserkanf Sserkanf

   Ince belli ve losion gibi olaylara daha genis acidan bakmak gerekiyor.. basarili olmus bir proje klonlamak ilk adimlari hizli atmak icin yapilmistir..

 12. bence iyi bir platform her şey bulmak mümkün sayılır başarilar

  1. Evden Eve Nakliyat eklentisini destekliyorum

 13. Duru Dilek Bozan Duru Dilek Bozan

  Biz müşteriler için son derece kullanışlı ve hayatımızı kolaylaştıran bir web portalı. Yönlendirilen firmalar gerçekten de işin ehli. Firmanın adını doğru tespit etmişsiniz. Yönlendirilen firmalardan ve iş ahlakınızdan , iş prensibinizden son derece memnun kaldım. Herkeze tavsiye edeceğim.

 14. Murat Tanyelden Murat Tanyelden

  ilansen.com un kopyası gibi olmuş, tasarım dahi

 15. Arayüze baktığımızda servisemagic clone olmuş.

  nette biraz dolaşsanız servisemagic in clone uda var zaten.

  Sitedeki resimler bile flicker google dan alıntı.

  çok büyüyeceğiz dedikleri sistemde oracle gibi bir veritabanı devi dururken mysql kullanmakta nasıl bir tercih tartışılır.

  o kadar sermayeniz varsa ihtiyaç duyan başka girişimcilere destek olun.

  Türkiye'ye biraz özgün işlerle gelin.

 16. Ankara Evden Eve Nakliye Ankara Evden Eve Nakliye

  bencede evden eve nakliyat için güzel bişey canlı sunum bende almayı düşünyorum doğrsu