Hepsiburada.com dünya devleriyle yatırım sürecinde [ÖZEL HABER]
E-Ticaret

Hepsiburada.com dünya devleriyle yatırım sürecinde [ÖZEL HABER]

Türkiye'nin en büyük e-ticaret şirketi Hepsiburada.com'a son dönemlerde dünya çapında bazı e-ticaret şirketlerinin ve fonların ilgisi olduğu duyumunu alıyorduk. Hatta dünya e-ticaret devi Amazon da Hepsiburada.com'a ortak olacağı yönünde duyumlarını aldığımız şirketlerin arasında yer alıyordu.

Bu duyumlarla ilgili araştırmalarımıza son dönemlerde hız verdik, çünkü yine güvenilir kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre Hepsiburada şu günlerde çok yoğun bir tempo içinde önemli raporlama çalışmalarının içindeymiş.

Büyük bir yatırım bankası tarafından yürütüldüğünü duyduğumuz değerlendirme ve denetim süreci (due diligence) sebebiyle oldukça yoğun mesai harcayan şirket, birden fazla tarafla masaya oturmaya hazırlanıyormuş. Konuyla ilgili yaptığımız araştırmalarda şirkete yakın kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre söz konusu süreç Hepsiburada.com'un tamamen satışı ile ilgili değilmiş. Tam tersine şirkete büyük ölçüde sermaye aktaracak, stratejik bir ortak ile yola devam etme kararının sonucuymuş.

Hepsiburada'nın değeri yaklaşık 1 milyar dolar

Kesin bilgimiz olmamasına rağmen 2011 yılını 500 milyon TL üzerinde bir ciroyla kapattığını bildiğimiz Hepsiburada'nın değerlemesi ise 1 milyar dolar seviyesindeymiş.

Devam eden çalışmalar kapsamında sadece Hepsiburada.com değil, grup şirketlerinin tamamını kapsayan Doğan Online boyutunda da bir yatırımın gerçekleşmesi olasılıklar arasındaymış. Eğer Doğan Online seviyesinde bir yatırım söz konusu olursa da, 1,5 milyar dolar seviyelerinde bir değerlemenin konuşulacağı aldığımız duyumlar arasında.

Amazon Hepsiburada.com ile ilgileniyor

Kesin olmamakla birlikte yazımızın başında ismini andığımız Amazon, bu süreçte Hepsiburada.com ile masaya oturacak taraflardan birisi diye duyuyoruz. Ama yine şirkete yakın kaynaklardan duyduğumuza göre Amazon'un dışında çeşitli dünya devlerinin yatırımcısı konumundaki fonlar da bu sürecin parçası durumundalarmış.

Önümüzdeki birkaç ay içinde sonuçlanacağı tahmin edilen süreç sonunda şirketin kasasına 150 milyon dolar üzerinde bir nakit girişi olacağı da söylentiler arasında. Şirkete yakın bir kaynak ise 150 milyon doların çok daha üzerinde bir girişin olabileceğini bizlerle paylaştı.

Şu aşamada çok net konuşmak mümkün değil. Kesin olarak bildiğimiz şu ki, Hepsiburada.com şu günlerde yoğun bir denetim ve değerleme sürecinin içinde. Diğer taraftan yine kesin bir bilgi var ki, Amazon dahil olmak üzere birçok tarafla Hepsiburada ya da Doğan Online bütününde bir ortaklık için görüşmeler yapılıyor.

Türkiye internet pazarı için yeni bir dönem başlayabilir

Eğer kaynaklarımızdan aldığımız bilgiler ışığında önümüzdeki 3-6 ay arasında beklenen olur ve 1 milyar dolar üzeri değerleme ile Hepsiburada.com ya da Doğan Online 150-200 milyon dolar seviyesinde bir yatırımı kasasına aktarırsa, o zaman Türkiye internet pazarı için yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Çünkü gerçek şu ki kesinlikle çıkış ya da satış düşünmediklerini duyduğumuz Doğan Grubu yetkilileri, alınan yatırımı yine Türkiye internet pazarına harcıyor olacaklar. Bu noktada da yatırımın büyük bölümü e-ticaret şirketlerine ve sektöre aktarılıyor olacak.

Stratejik ve doğru bir ortak ile yola devam edecek Hepsiburada'nın global pazarlarda Türkiye internet pazarı için çok büyük değer yaratacağını tahmin ediyorum.

Konuyla ilgili araştırmalarımızı sürdürüyor olacağız. Gelişmeler olması ya da yeni bilgiler almamız durumunda da sizlerle mutlaka paylaşacağız.

Bu haber Webrazzi’nin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Yorumlar (8)
 1. Asya kıtasında e-ticaret siteleri nasıl bir pazar niteliği taşıyorsa,Türkiye'de pazar niteliği taşımakta.Hele hele de bu pazarın belirli tekellerin elinde olduğu söylenebilir.Bu durumu daha da cazip kılıyor.Konuya kullanıcı tarafından bakacak olursak pazara yatırım yapılması çeşitliliği ve rekabeti arttıracağı için daha geniş bir hizmete ulaşabilecektir.

 2. Son günlerde tv'de yoğunlaşan reklamlarının sebebi anlaşıldı şimdi.

 3. Umarım yatırımdan sonra ilk iş "iyi müşteri ilişkileri geliştirmek" olur. Zira günler sonra cevap veren müşteri hizmetleri yetkilisi, sipariş ile ilgili hiç bir yetkisi olmayan müşteri hizmetleri yetkilisi hepsiburada.com gibi bir e-ticaret devine yakışmıyor.

 4. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Biraz rakamlar ile oynayalım :) eğlence olsun

  2011 Cirosu , 500 Milyon TL

  Yıllık , 500 Milyon TL

  Aylık , 41,6 Milyon TL

  Günlük , 1,38 Milyon TL

  Saate bölsen saat de 57,000 TL gibi bir şey yapıyor, dakika da 950 TL saniyede 15 TL :D

  Günlük ( eski para ile ) 1 Trilyon 380 Milyar Ciro . E-Ticaret Hacmine bakarmısınız .

  Şu dönemde e-ticaret e girmek yapılacak en güzel iş kuşkusuz bunu hep söylüyoruz çünkü alışkanlık sahibi bir kitle var hemde çok ciddi bir kitle .

  E-Ticaret in en sevdiğim yönü başkasının müşterisi sizinde potansiyel müşteriniz anlamına geliyor, hacim büyümüşken direkt korkmadan işin bir ucundan tutmak lazım .

  Oysa ki reel ticaret de bu çok zor yani kitleye ulaşmak zaten çok zor Türkiye nin her noktasında ki insana perakende ticaret i yapmak yada yapmaya çalışmak imkansız gibi bir şey sanırım . Katlı mağazalar bile orada ki büyümeyi durdurup e-ticaret e yöneldiler.

  Arkadaşlar şöyle düşünün daha ne kadar yolumuz var görelim Amerika da Diapers.com 2010 senesinde 500 milyon dolara satıldı milyonlarca bebek bezi satan bir e-ticaret sitesi keza bir çok başka bebek ürünüde satıyor . Buradan söylemek istediğim şu biz henüz "ihtiyaçlarımızın bir kısmını" yada "bir kısım insan ihtiyaçlarının bir kısmını" henüz internet üzerinden temin ediyor .

  "Bir çok insanın bir çok ihtiyacını" internet üzerinden temin ettiği günler gelecek ve o zaman ... sabır edenler , emek verenler yıllarca süren çalışmalarının karşılığını daha da iyi alacaklar.

  Biz daha çok büyüyeceğiz buna inanın . Sadece bir nesil atlaması yaşamamız gerekiyor . İnternet ile doğan 90 kuşağı orta yaşa gelince ve 80 kuşağı orta yaşın üzerine çıkınca buradan kastım şu 80 kuşağının aile reisi olması ve bir ailenin tüm bireylerinin internet üzerinden alışverişi tecrübe edinmiş olması , bilmesi , eylemi gerçekleştirmesi.

  Yani evde kim şu siteye üye diye baktığınızda bir bakacaksınız , siz çocuklarınız hepiniz ayrı ayrı üyesiniz yani müşterisiniz , alışveriş yapıyorsunuz.

  Şu anda ise genelde Aile de daha genç olanlar bu konuda tecrübeli ve alışveriş yapıyor ailenin tüm bireylerinin bu bilinçde olduğu vakiti göreceğiz yukarıda da belirttiğim üzere o günler zümrüt çağlar olacak :) .

  Sevgiler , Saygılar

  Hakan Y.

  1. Hakan G Hakan G

   Abartma. Para kazanmak için en azından bir 15 milyon dolar yatırım lazım.

   O iş öyle kolay değil.

   Ayrıca tecrübe lazım...

   Yani para kazanman için, yine zengin olman lazım :)

   1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

    40 Satır yorum yaptım anladığın bumu, yazdıklarımdan, tebrik ederim.

 5. Sanalice Sanalice

  Reklamlardan belli saten..

 6. merhaba;

  çoktan bitti, hayırlı olsun :)