Netmera uygulama geliştiricileri buluta davet ediyor
Mobil

Netmera uygulama geliştiricileri buluta davet ediyor

2008 yılından bu yana ağırlıklı olarak mobil internet, telekom çözümleri alanında çalışan Inomera Research, yeni ürünü Netmera ile mobil uygulamalarınızı buluta taşıyor.

Kaan Bingöl ve Ahmet Başaran'ın kurucusu olduğu Inomera, 2009'dan bu yana Tübitak ve Kosgeb Ar-Ge destekleriyle geliştirdiği bulut tabanlı platformunu telekomünikasyon ve bankacılık gibi önemli kurumsal müşterilere sunuyor. Bulut platformunu bireysel kullanıma veya küçük mobil geliştirici ekiplerine açmayı düşünen ekibin yeni hizmet de Netmera.com olmuş.

Nisan ayında ortaya çıkan Netmera aşağıdaki tanıtım videosunda göreceğiniz gibi İngilizce (maalesef Türkçe altyazı yok) ile tüm dünyaya açılmak istiyor.

Başta mobil HTML5 uygulamalarının geliştirmesi için araçlar ve ortamlar sunan Netmera, uygulamaların paraya çevrilmesini için bir ücretlendirme sistemine sahip. Katılacak yeni geliştiricilerden alınacak geri bildirimlere göre zamanla yeni özellikler devreye alınacak. İyileştirmeler yapılacak.

Netmera'yı kullanmak şimdilik (kapalı test süresi boyunca) ücretsiz. İçerde 100 üye var ve 10-15 civarında uygulama bulunuyor.

Uygulamanızı Netmera'nın bulut altyapısına taşımak isterseniz sunulan kaynaklar dökümanlara ve rehber bölümüne göz atabilirsiniz. Üye olmak için ise girişte "wbrz1252" kodunu lullanmanız yeterli.

Bu tür yerli platformların gelişmesi teknolojik anlamda değerli olduğu gibi yerli mobil uygulama ekosistemine dair bir kaynak olması açısından da önem taşıyor. Tabii kayda değer araştırmalar için yerli geliştiricilerin bu tür yerli platformlara taşınması gerekiyor.

Yorumlar (8)
 1. Hasan Çolak Hasan Çolak

  Gereksiz Mobil app yazacak adam server tabanlı sistemini hazırlaması çocuk oyuncağı

  1. Kimse server-side kısmını yapamazsınız demiyor, buradaki amaç uygulama geliştirme sürecini hızlandırmak ve server-side kısmı için harcayacağınız süreyi dakikalar seviyesine indirmek.Bu sayede birkaç gün sürecek işlemi birkaç dakikada yapabilirsiniz.

  2. Bir Adam Bir Adam

   Adam IOS development öğrendiyse sadece? Neden sunucu tabanlı sistemin güvenliği, sunucu kirası vs vs gibi detaylarla kaybolsun? (hele ki başlangıçta..)

 2. Kritikadam Kritikadam

  parse.com un kopyası

  1. Selam,

   Parse.com'un desteklediği özellikleri bizde destekliyoruz ve mobil platform için bir çözüm sağladığımızdan dolayı benzer bir servis olduğumuz kabul edilebilir. Rakiplerimizin olması çok normal, fakat önemli olan kopyasını yapmak değil üzerine ek özellikler eklemek diye düşünüyorum. Örneğin; parse.com üzerinde olmayan bir arama motorumuz var. Bu arama motoru sizin için metin arama özelliği sunuyor, lokasyon arama özelliği sunuyor, türkçe kelimeler için arama imkanı, (latin dilleri için) kelime köklerine göre arama yapma imkanları sağlıyor.

   Yine size rakiplerimizde göremediğimiz ve mobil geliştiriciler için önemli eksiklik olan medya içerik sağlayıcısından bahsedebilirim. Geliştiriciler için fotoğrafları boyutlandırarak, istediğiniz çözünürlükte istediğiniz fotoğrafın gelmesini sağlıyor, ve yapılan uygulamalarda gereksiz bant genişliği harcalamarından kurtarıyoruz.

   1. Bir Adam Bir Adam

    Bir iş modelini kopyalamakta hiç bir sakınca yok bence. Ayrıca önce kopyalayıp, sonra yapmadıklarını yapabilirler. Ama :) Lütfen about/team sayfasındaki üstüne gelince resimlerin değişmesi meselesini değiştirin bari :) yaptığınız iş alanı parse ın öncülük ettiği bir olay ama, tasarım böyle birşey değil. hani daha startup aşamasında olsanız, küçük bir firma olsaydınız, vizyon oluşturmak için yaptınız derdik. :)

  2. Mehmet Soysal Mehmet Soysal

   Bu anlayış yüzünden Türkiye'den büyük teknoloji şirketleri çıkmıyor. Bu açıdan bakarsak Google da Yahoo'nun kopyası. Önemli olan iyi bir alternatif oluşturabilmek yeniliklerle sunulan hizmetleri aslının ötesine taşıyabilmektir.

   1. Sealight Sealight

    Google-yahoo benzetmesi :) Süper cevap. Tamamen katılıyorum. Ayrıca bence aslının ötesine geçmek, ilk fikir sahibi olmaktan daha da zor...