Şirketlerin Twitter hesaplarını 'robotlar' takip ediyor
Pazarlama

Şirketlerin Twitter hesaplarını 'robotlar' takip ediyor

Twitter ile ilgili sık sık gündeme gelen konuların başında sahte takipçiler geliyor. Bazı kullanıcıların takipçi sayısını daha fazla göstermek için Twitter takipçi 'paketleri' satın aldığı iddiaları yaygın. Şüpheliler arasında şirketler ve onların sosyal medya hesaplarını yöneten ajanslar da var.

Marco Camisani Calzolari tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre şirketlerin Twitter hesaplarındaki takipçilerin yüzde 46'sı robot yani sahte kullanıcılardan oluşuyor. İtalya'da akademik bir sunumda paylaşılan bilgilere göre @DellOutlet, @BlackBerry, @CocaCola, @IKEAITALIA ve @VodafoneIT gibi şirketlerin içinde bulunduğu 39 hesaptaki takipçilerin neredeyse yarısı sahte profillerden oluşuyor.

Araştırmayı gerçekleştiren Marco Camisani Calzolari bunda şirketlerin bir suçu olmadığını düşünüyor. Calzolari, suçu şirketlerin halkla ilişkiler çalışmalarını sürdürenlerde bulunuyor. Çünkü halkla ilişkiler şirketleri, müşterilerinin sosyal ağlardaki performanslarına göre değerlendiriliyor. Calzolari'ye göre bazı halkla ilişkiler şirketleri müşterilerinin sosyal ağlarda etkin görünmesi için 'ellerinden geleni' yapıyor.

Türkiye'de de bu tip bir araştırma yapılsa yerli şirketlerin yüzde 100'ünün de masum çıkmayacağını söyleyebiliriz. Twitter kullanıcılarının istem dışı takip ettiği hesaplar olabiliyor. Hatta internet üzerinden açık açık takipçi satıldığını da biliyoruz. Bu tip durumlarda kullanıcıların hesabı Twitter yönetimine şikayet etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yorumlar (6)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Haksız Kazanç , dijital alanda ki boşlukları kullanıp bu şekilde para kazanmaya çalışan firmalar hiç yok desek sanırım biraz polyanacılık oynamış olabiliriz.

  Bir çok mecrada bu ve benzeri vakalar ile karşılaşıyoruz. Sahte üyelelikler, sahte tıklamalar, satışa dönüşmeyen boş PR paketleri vsvs . İşte yine bazı şirketler PR işlerinin belirli bir yüzdesinde " spam " lere göz yumuyorlar . Benim bile bizzat teşhis koyduğum bir çok şirket var .

  Bunları neden söylüyorum , paranız boşa gitmesin diye , 100 lira verip 10 liralık hizmet almayın diye , referansları iyi inceleyin , araştırma yapın hatta çünkü pazarlama bütçeniz sizin için çok değerli.

 2. Gürsel Gürsel

  Bazı fırsatçı kişilerin yaptığı küçük twitter uygulamaları bir süre sonra sürekli size birilerini takip ettirmede kullanılıyor.

  https://twitter.com/settings/applications adresinden güvenmediğiniz uygulamaları kaldırarak bunun önüne geçebilirsiniz.

 3. Wolkanca Wolkanca

  türkiye de durum eskiye göre daha iyi sanki. internete ayırdıkları bütçe denen o şeyi miniminnacık tuttukları için böyle oluyordu, işi alanlarda onlara miniminacık programcıklarla al sana rakam diyordu :)

 4. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  Twitter,facebook ve google plus gibi sosyal ağların %60 - %70 kullanıcısı arama makinalarının arama sonuçlarındaki spam sonuçlara benziyor.Yani biz bunun adına information overload diyoruz.Buna göre gereksiz takipçilerin olması normaldir.Artık insanların zamanını çalmayacak istedikleri sonuçlara anında ulaşmalarını sağlayacak spamsız bir internet lazım.Bunu yapabilirsek dünyayı ve internet i yeniden değiştireceğiz.Bunun için wikipedia yada rakip olabilecek Guide Sites ( Rehber Siteler)isminde yeni bir güncel bilgi ve öneri kaynağı global projesi geliştiriyoruz.Umarım internet i değiştirebiliriz.

  Saygılarımla...

  1. Melek Yurdakul Melek Yurdakul

   reklamın iyisi kötüsü olmaz diye buna derler :)

 5. Tık'ı satışa geçiren en başarılı reklam mecrası kuşkusuz Google AdWords, sosyal ağların gideri gelire dönüştürmede Google'ın yarısına bile ulaşmaları imkansız, sosyal ağlara yapılan yatırım gövde gösterisinden başka birşey değil.