Facebook'un yeni uygulama merkezi App Center açıldı
Uygulamalar

Facebook'un yeni uygulama merkezi App Center açıldı

Facebook bir zamanlar uygulama tarafında hızlı bir çıkış yakalamıştı. Ancak zamanla yaşanan doygunlukla beraber kalitesiz ve zararlı uygulamaların artması bu yöndeki ilginin azalmasına neden oldu. Şimdi ise Facebook'un uygulamalara özel bir başlık altına taşıdığı App Center ile karşı karşıyayız.

App Center, Facebook'un özel olarak seçilmiş web ve mobil uygulamalara ayırdığı yeni bir bölüm. Facebook.com/appcenter adresinden erişebileceğiniz bölümde  iyi geri bildirim alan 600 uygulama bulunuyor. Kullanıcılar bu bölümde uygulamaları keşfedebiliyor ve kendine yapılan önerileri görebiliyor.

App Center hem Facebook.com üzerinde hem de mobil uygulamalarında kullanılabiliyor.

Yeni bir uygulama keşfetme motoru olarak görebileceğimiz Facebook AppCenter, hem webde ve mobildeki uygulamaların Facebook ile ilişkisini güçlendirecek ve kalıcı tutmaya çalışacak. Farklı uygulamalar keşfetmek isteyenler için de güvenilir bir kaynak sunacak.

AppCenter, Facebook'tan aldığı güçle bir uygulamanın hangi arkadaşlarınız tarafından kullanıldığını, uygulamanın web sitesini ve uygulamaya hangi platformlarda erişilebileceğini paylaşıyor. Mobil uygulamalar  için cebinize indirme bağlantısı göndermeniz de mümkün görünüyor.

Faceboook Appcenter'ın düzene soktuğu bir başka nokta ise kullanıcılarla uygulamalar arasındaki gizlilik ilişkisi. İncelediğiniz uygulamaların sizden hangi bilgilerini istediğini ve kimlerle paylaşım yapabileceğinizi görebiliyorsunuz.

Bu yeniliğin Facebook'un uygulama trafiğini artıracağı ve yeni ilişkiler getireceği kesin. İletileri öne çıkarma özelliğini ücretli haline getiren ve mobilde kazanç sağlamakta sıkıntı yaşayan Facebook'un bu tarafta bir gelir modeli oluşturup oluşturmayacağı şimdilik meçhul.

Neler olacağını bekleyip görelim..

Yorumlar (6)
 1. Emir Ercan Ayar Emir Ercan Ayar

  Ülkemizde yayımlanan hemen hemen her Facebook uygulaması, profillere ve paylaşımlara reklam gönderme amaçlı kodlandığı için Türk Facebook kullanıcılarının bilinçaltında oluşan "Uygulamalara girme abi" durumuyla birlikte bu App Center'ın Türkiye'de pek işlev göreceğini düşünmüyorum, en azından yerel uygulamalarımız için.

  1. Mert Ak Mert Ak

   “Uygulamalara girme abi” düşüncesinin klasik olduğuna aynen katılıyorum.

  2. Şiddetle katılıyorum ve bende doğru düzgün uygulamalara girmeyenlerdenim:)

  3. yer acin ben de katildim !

  4. adam haklı

 2. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  akıllı telefonlar facebook için hala büyük tehdit. uygulamalar telefon yapısına göre tasarlanamıyor hala html ve flash ile ve browserlara göre yapılan uygulamalar. ios ve android gibi platformlar tam kapasite kullanılmıyor. o yüzden uygulamaların geleceği de tehdit altında daha ne kadar pc başında uygulama kullanacak insanlar. Zaten facebook doyuma doğru gidiyor artık insanlar çok fazla zaman geçirmek yerine kısa bakıp çıkmaya başlıyor. hele ki akıllı telefon kullanıcıları sadece paylaşım ve takip için kısa zamanlar ayırıyor telefon tarafında reklam da başarılı değil. facebook bu konulara acil çözüm bulmalı.

  Appcenter biraz googleplay ve appstore'a özenmiş bir çalışma gibi ama oradaki gibi başarılı olması çok zor. para ödemeyi bırakın insanlar uygulamalardan korkuyor. facebook uygulamalar konusunda çok fazla bildirim vs izin hakkı veriyor. kullanıcının her uygulamaya göre kendisinin ayarlaması da söz konusu değil.

  Yani uygulama kullanmak istiyorum ama bildirim yada paylaşım yapmasını istemiyorum diyemiyoruz.