Last.fm şifreleri de çalındı
Arama
Güvenlik

Last.fm şifreleri de çalındı

Dün 6,5 milyon LinkedIn şifresinin çalınmasının ardından, bir şifre hırsızlığı haberiyle daha karşı karşıyayız. 2002 yılında kurulan müzik öneri ağı Last.fm’de üyeliği bulunan “bazı” kullanıcıların şifrelerinin çalındığı ortaya çıktı. Londra merkezli Last.fm, kendi resmi web sitesinde de yer verdiği duyuruyla  maruz kaldığı şifre hırsızlığını doğruladı.

Çalınan şifrelere dahi rakamlar verilmese de, önce LinkedIn, sonrasında ise Last.fm şifrelerinin çalınması, sosyal ağlardaki güvenlik önlemlerinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

Last.fm de kaç kullanıcısının bu durumdan etkilendiği bilgisini vermezken, kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi. Sızdırılmış şifreler, büyük güvenlik açıkları yaratıyor.

Eğer Last.fm kullanıcısı iseniz, tavsiyemiz hemen hesabınıza giriş yaparak şifrenizi değiştirmeniz. Son dönemlerde şifreleri çalınan sosyal ağlarınızdaki şifreleriniz, diğer sosyal ağ şifreleriniz ya da e-posta adreslerinizin şifreleri ile benzer ise, diğer ağlardaki ve e-posta’lardaki giriş şifrelerinizi de değiştirmenizi öneriyoruz.

Yine son zamanlarda oldukça artan (son 1 haftada benim spam kutuma 3 tane düştü) phishing e-postalarına çok dikkat etmek gerektiğini yine hatırlatalım. Büyük sosyal ağlardan gelen, sizden şifrenizi değiştirmenizi ya da tıklayarak giriş yapmanızı isteyen tüm e-postalara çok dikkatli yaklaşın, adres çubuğundaki domain’leri kontrol edin. Zira şifre çalıntılarına sebep olan en büyük şifre çalma yolu phishing yöntemi.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (8)
 1. Alper yavaş dedi ki:

  Bilgi ve uyarıların için teşekkürler 🙂

 2. Alper yavaş dedi ki:

  Bu arada sabaha kalmıyomuş facebook, twit, vs şifreleride milyon milyon gidiyomuş acaba aynı grupmu yada hangi grup yada kişiler var arkasında merak ettim

 3. Fatih Sevinc dedi ki:

  Büyük siteler şifreleri MD5 tarzı bir şifreleme ile veritabanında saklamıyor mu?

  1. hh dedi ki:

   md5 onlar için kek. linkedin şifrelemiş ama sözlük kullanılarak %10 u falan çözülebiliyor sonra o mail adresiyle diğer siteler girmeye çalışıyorlar.

   1. Fatih Sevinc dedi ki:

    %10 şifresi 123456 veya şifre içerisinden hiç harf kullanmayanlar. Arada iki harf kullansalar yıllar sürer.

  2. ozan dikerler dedi ki:

   md5 kırılabilen bir şifreleme yöntemi

 4. Hakan YALÇIN dedi ki:

  Kemerlerini sıkı bağla Dorothy, Çünkü Kansas yok olmak üzere…

  Geliyorlar.

 5. savasin dedi ki:

  bu tür siteler zaten eğlenmek, vakit geçirmek için girilen siteler değil mi? şifreyi çalsalar ne olur çalmasalar ne olur. yenisini oluşturursunuz olur biter.

Bir Yorum Yazın