Sosyal pazarlamanın karmaşık dünyası
Arama
Mobil

Sosyal pazarlamanın karmaşık dünyası

Sosyal ağlar üzerinden pazarlama çok değil bundan 5 yıl öncesine kadar hayatımızda olmayan bir kavramdı. Ancak sosyal ağ platformları o kadar hızlı türüyor ki neredeyse hemen hemen her geçen gün sosyal ağ pazarına yeni bir şirket ‘merhaba’ diyor. Aslına bakılırsa sıfırdan doğan bir sektörün bu kadar kısa zamanda büyümesi için ‘dünya tarihinde bir ilk’ diyebiliriz.

Yeni yeni gelişen bu sektörde yer alan her şirket gelirini sadece reklam ve pazarlama pastasından sağlıyor. Reklam ve pazarlama şirketlerinin sosyal ağ pazarına entegre olması ortaya karma karışık bir görüntü çıkmasını sağlıyor. Buddy Media‘nın hazırladığı infografik tam da bahsettiğimiz karışıklığı anlatmaya yetiyor.

Tabloda yeşil çerçeveye alınan şirketler, sosyal pazarlama sektörünü belirtiyor. Maviye çerçeveye alınan şirketlerse sosyal ağ ekosistemine destek olan şirketler. Lafı çok uzatmadan grafiğe bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sosyal ağ sektöründe yer alan şirketler

Sosyal ağ pazarına benzeyen bir sektör daha var: Mobil. Mobil sektör de son yıllarda en az sosyal ağlar kadar büyüyen bir alan. Mobil dünyanın karmaşık yapısına aşağıdaki grafikle göz atabilirsiniz.

Mobil sektör yer alan şirketler

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
 1. Yasin dedi ki:

  Bu arada bilmeyen arkadaşlar için sosyal medyada boş kalan kullanıcı isimlerini http://namechk.com/ sitesinden bulabilirsiniz 🙂

 2. seydi dedi ki:

  http://www.subscribewin.com/?refUId=1429568987 ile profilinize abone kazandırabilirsiniz. site profillerin daha güçlenmesi için ideal.

  yukarıdaki sosyal ağlardan facebook profiliniz icin kullanabilirsiniz

  1. Kadir dedi ki:

   ref vermek yasak – süresiz ban! haha

 3. serkan dedi ki:

  ben istediğim zaman ararım bulurum, kimse bana bi şey empoze etmesin:) yok neymiş semantik web falan… demek istiyorlar ki sen bilmesen ben bilirim hesabı:)

Bir Yorum Yazın