Twitter.com 5 kat hızlanıyor

Son zamanlarda daha az karşılaşıyor olsak da, bir dönem Twitter’ın ünlü balinası ile sık sık göz göze gelmek zorunda kalıyorduk. Sistemde aşırı yüklenme olduğu zamanlarda karşımıza çıkan balina artık eskisi kadar ortalıkta değil fakat Twitter sisteminin kapalı olmadığı zamanlarda bile yavaş çalıştığı da bir gerçek.

Milyonlarca kullanıcının her gün gönderdikleri yüz milyonlarca tweet’in neden olduğu bu yavaşlamaya bir de hashbang olarak bilinen ve tarayıcının adres satırındaki #! ile ayırt edebildiğiniz tanım da eklenince, bir tweet göndermek için bile biraz fazla beklemek gerekebiliyordu.

Twitter’ın mühendislerine ait blog’da paylaşılan bilgiye göre yapılan son geliştirmeler Twitter’ın artık 5 kat daha hızlı çalışmasını sağlayacak ve hashbang de artık yavaşlamalara neden olmayacak.

Bugün itibariyle kademeli olarak kullanılma geçmeye başlayacak olan yeni yapı, aslında ilk olarak Eylül 2010’da duyurulan yeni Twitter’ın tarayıcılar tarafından sayfaların yorumlanmasını hızlandırmayı hedefliyor. Bu sayede de Twitter.com üzerindeki sayfaların görüntülenme hızında da 5 kata kadar artış meydana gelmiş olacak.

İlk göze çarpacak olan yenilik artık #! karakterleri ile ifade edilen hashbang’lerin kullanılmayacak olması. Bu sayede sayfaların özellikle ilk yüklemesinin gözle görünür oranda hızlanması amaçlanıyor. Ayrıca Twitter.com’a girdiğiniz andan ilk tweet’i gördüğünüz ana kadar olan süre de yeni geliştirmeler ile son derece hızlandırılmış durumda. Bu da Twitter.com’u asıl ziyaret etme nedeninizi, yani içeriğine ulaşma süresinin kısalmasını sağlıyor.

Tüm bu geliştirmeler öncelikli olarak Twitter.com üzerinde kayda değer bir hız sağlıyor, fakat çoğu kullanıcı Twitter’ı site üzerinden değil, tercih ettikleri bir üçüncü taraf uygulama ile kullanıyor. Yeni değişiklikler şu aşamada o tarafta önemli bir performans artışına neden olmayacak ama Twitter, API üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve şu sıralarda gündemlerinde hız var. Dolayısıyla zaman içerisinde tüm platformlardaki Twitter tecrübesinin daha da hızlanması hedefleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.