Hükümetten e-ticarete Hollanda usulü denetim arayışı
E-Ticaret

Hükümetten e-ticarete Hollanda usulü denetim arayışı

Kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için çalışmalar çalışmalar hükümet tarafından büyük hızla devam ediyor. Bu çalışmaların bir ucu da e-ticaret şirketlerine dokunacak.

2011 yılında yaklaşık 23 milyar TL'ye ulaşan e-ticaret hacmi, vergi denetimleri konusunda hükümetin dikkatini çekmiş durumda. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün yaptığı açıklamalara göre e-ticaretin kayıt altına alınması ve vergi kaçağının kapatılması için dünyada en iyi uygulamaya sahip ülkelerden Hollanda modelini uygulayacaklarını söylüyor. Şimşek ayrıca elektronik ticaret konusunda teknik ve hukuki altyapının bulunmamasından da şikayetçi.

Hükümet Hollanda modeline geçmek için harekete geçmiş durumda. Bunun için ilk olarak Hollanda Gelir İdaresi'yle ortak bir proje yapılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Mehmet Şimşek'in de zaten bunu doğruladığını ifade edebiliriz. Hollanda modeli vergilendirme sisteminin altyapı oluşturarak, mükelleflere vergi takibi sağlayacak. Kısacası e-ticaret şirketlerinin vergi kaçırması engellenecek diyebiliriz. Mehmet Şimşek, Hollanda’nın daha önce 5 kez sistem değiştirdiğini ifade ederek, yeniden keşfetmek yerine Hollanda sistemini Türkiye'ye uyarlayacaklarını söylüyor.

Hollanda sistemi nasıl işliyor?

Sistemin ismi hayalet yazılım olarak geçiyor. İnternet üzeriden bir yapılan alışverişler, şirketlerin sistemlerine yüklenecek olan bir yazılımla takip edilecek. Böylece e-ticaret şirketlerinin kestiği faturayla satış gelirindeki açık anlık olarak takip edilebilecek. Bu denetim daha önce belli aralıklarla gerçekleştiğini sözlerimize eklemek istiyoruz. Mehmet Şimşek'in iddiasına göre vergi kaçırma tespit edildiğinde anında müdahale edilebilecek. Hayalet yazılımla ayrıca çarpraz sorgulamanın da gerçekleştirilebileceğini de belirtmek istiyoruz.

Bu noktaya kadar anlattıklarımızın şu anda proje olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak Mehmet Şimşek bu konuda kararlı görünüyor ve 2012 sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

Mehmet Şimşek kayıt dışı ekonomiyle yakından ilgilenen bir bakan olarak biliniyor. Şimşek'in açıklamalarıdan e-ticaret sektöründeki kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için kararlı olduğu görülüyor. İnternet sektörünün vergi denetiminin daha sık yapılmasında fayda olacaktır. Ancak e-ticaretin teşvik edilmesi gereken bir sektör olması gerektiğini de söylemek istiyoruz. Sektörüre sıkı denetim olduğu kadar vergi teşviği yapılmasının gündeme gelmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

Yorumlar (10)
 1. Ilker Tanyer Ilker Tanyer

  Sanal pos, banka havalesi gibi herşeyin göz önünde olduğu ve kolaylıkla kontrol edilebileceği, vergi kaçırmanın pek de mümkün olmadığı e-ticaret sektörünü kontrol altına almak yerine kuyumcular, özel klinikler, doktorlar ve elden para ile alışveriş yapan diğer esnafı kontrol etmek için Hollanda yasalarını örnek alsak daha iyi olmaz mı? E-ticaretin teşvik edilen bir alan olmak yerine tepesine vergisel anlamda çökülüp kontrol edilmek istenilen bir alan olması ilginç. Bu anlayışla Türkiye'den bir Facebook - Twitter çıkması ne yazık ki mümkün değil, bu tür girişimlerin Amerikada devlet tarafından ne kadar desteklendiği ne kadar teşvik edildiği lütfen araştırılsın.

 2. Nar Saati Nar Saati

  Yerli e-ticaret girişimlerinin operasyonlarına engel teşkil etmeyecek şekilde bu yeni uygulama adapte edilebilirse Türkiye ekonomisi için faydalı olacaktır. Aksi durumunda yerli girişimler yabancı girişimlere karşı pasif kalacağı için Türkiye ekonomisi uzun vadede zarar görür.

 3. Mert Tan Mert Tan

  Turkiyede e ticaret son bir kac yildir hareketlenmeye basladi. Tesvikler olmasi gerekirken sirketler ve kisiler uzerinde birde bu sekilde baski kuracaklar. Ve e ticaret sektorunu buyumeden kucultecekler. Turkiyede sirket kurmak bir bela. Startuplar bir sekilde bu zorlukleri yeniyor ve sirketlerini aciyorlar. Daha sonrada bu sekilde capraz sorguymus vb sekilde girisimcilerin kafasini allak pullak yapacak isler icat ediyorlar.

  Hollandada var bu uygulama... Siz hollandanin sagladi teknik destegi, ozgurlugu, tesvikleri, arastirma gelistirmeyi sagliyormusunuzda bu tur isler icat ediyorsunuz. Ulkemin insani kendi yagi ile kavrulup is kurmaya calisiyor birde bu sekilde psikoloji baskilar olusturuyorlar

 4. Tabi ki bizde devlet para toplarken çok güzel toplar, hiç kaçırmaz hatta alacağını bekler ve faiziyle alır.Ancak vergi iadesi olsun, kdv iadesi olsun, vermemek için elinden geleni yapar,maliyeci gelir denetler...Bunun yanında sorunun kaynağının gittigidiyor ve sahibinden vede grup alışveriş sitelerinden kaynaklandığını düşünüyorum.Çünkü grup alışverişlerde fatura almak nasip olmadı henüz...

  1. Size fatura ulaşmaması operasyonel olarak firmaların iyi çalışmadığını gösteriyor şüphesiz.

   Ama devletin bu geliri farketmediği anlamına gelmiyor. Eğer ödemenizi kredi kartıyla ya da havaleyle yaptıysanız devlet bu "gelir"den %100 haberdar oluyor. 1 kuruş bile sapma olmadan devlete bunlar "banka" tarafından bildiriliyor.

 5. Seyhun Özkara Seyhun Özkara

  Kayıtdışı E-ticaret ekonomimizde ne kadar yer tutabilir? Kayıt altına alınması gereken onca sektör ve konu dururken!

 6. Murat Suna Murat Suna

  Iyice sıkın hava almasın aman ha!

 7. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  İlker Tanyer'e katılıyorum zaten kayıt altında olan bir sektör. E-ticarette neredeyse herkes istisnasız fatura kesiyor. çünkü hesaba para geçiyor. Sanki e-ticaretçiler kaçak iş yapıyor mu zannediyorlar.

  Dijital paraya geçin de herkes rahatlasın o zaman kayıt dışı da kalmaz. işletmelere dijital zorunluluğu gelsin. tabi hemen olacak birşey değil. Ama zaten herşeyden aşırı vergi almaya alışmış bir hükümetimiz var. GSM faturasının %50si vergi olur mu? Peki ya işçi ücretlerinde kesintiler adam 700-800 lira para alıyor yetmiyor mesaiaye kalıyor. ama hükümetimiz fazla çalışan mesai alan işçinin bile hakkında göz dikmiş. fazla mesaiden %30 gibi ek bir bir kesinti daha yapıyor. Burada mantık nedir.

  Zaten son kullanıcının satın aldığı bir çok üründen %18 vergisini alıyor. ama bu kadar az bi maaştan 300-400 liralık bir kesinti üstelik işverenden kestiği de cabası gerçekten herkesi zor durumda bırakıyor.

  Gerçek gelirler üzerinden vergi çok az ve kayıt dışı inanılmaz. Gelişmiş ülkelerde dolaylı vergiler değil direkt gelirden vergiler fazlayken ülkemizde durum tam tersi. Her konuda ekonomi dersi verirlerken bu konudan kimse bahsetmiyor.

  Elektrik faturalarımızın da %40'ı vergi olmuş. Çağa ayak uydurmaktan bahsederken insanların hala zorunlu hale gelmiş internet telefon iletişim hakkı ÖTV vergileri ve telsiz kullanım ücretleri ile 2 katına çıkmış. Benzine zaten hiç girmiyorum.

  Ev telefonlarında da durum içler acısı kullanmadığın telefona 20 TL para ödemek zorundasın. Bu kadar GSM öperatörü 20 TL'ye neredeyse sınırsız yada kontör karşılığı görüşme verirken hala bu konuda ne bir yasa ne bir düzenleme var.

 8. Kerem Kapkiner Kerem Kapkiner

  Bugüne kadar en kolay vergi denetimi olan olan sektör yeni gelişen bu sektörü darboğaza sokmaktan başka bir şey değil, bugün itibariyle eğer bütün sektörler e-ticaret sektörü kadar kolay denetlenebilseydi 3 avrupa büyüklüğünde ekonomimiz olurdu.

 9. Asli A. Asli A.

  Devletin ilgili kurumlarinin basina amca yegen eski yoldas aile dostu tayin etmenin sonuclari. Acaba bu kararlar alinirken nasil eticaret yapiliyor ve neden vergiden kaciyor bu insanlar diye dusunmeyiniz, oo buradan guzel para akiyor %30 bosa gidiyor mantigina giriniz. Insani bu sinirlar icinde dogduguna pisman etmedigi bir gun dahi yok TC politikalarinin. E ticaretten 1000 lira kazanana, 200 vergi, 100 muhasabe, 360 bagkur ve stopaj neden odettirmeyesiniz zira 1000 lira fazladir bu vatandasa hem lale dikilecek bahara oyle degil mi