App Store'da Top 25'e girmek için gereken indirilme rakamları
Uygulamalar

App Store'da Top 25'e girmek için gereken indirilme rakamları

Geliştiricilerin uygulama yayınlandıktan sonraki ilk baktıkları yerin 'en iyiler listesi' olduğunu söyleyebiliriz. Peki yayınlanan bir uygulamanın bu listeye girebilmesi için indirilme performansının nasıl olması gerekiyor? Distomo'nun yaptığı araştırma, uygulama geliştiricilere bu konuda fikir verebilir.

ABD App Store üzerinden gerçekleştirilen araştırmada ilk 25'e giren ücretsiz ve ücretli olan uygulamaların performansı ölçülmüş. Buna göre ücretsiz iPhone uygulamalarının genel en iyi listesine girebilmesi için ortalama günlük 38 bin 400 kez indirilmesi gerekiyor. Ücretli iPhone uygulamalarının listeye girebilmesi için 3 bin 530 kez indirilmesi yeterli.

Kategori bazında değerlendirirsek, ücretsiz en iyi iPhone uygulamaları listesine en zor oyunlar giriyor. Oyunların listeye girebilmesi için günlük ortalama 25 bin 300 kez indirilmesi gerekiyor. Eğlence kategorisiyse ikinci sırada yer alıyor. Uygulama geliştiricilerin yayınladığı eğlence uygulamaları günlük ortalama 6 bin 700 kez indirilince listede yer alabiliyor.

Üçüncü sıraydaysa sosyal ağ uygulamaları yer alıyor. Günlük 5 bin 800 kez indirilen sosyal ağ uygulamaları en iyi iPhone uygulamaları arasında kendine yer bulabiliyor. En iyiler listesine girmenin en kolay olduğu kategoriyse hava durumu uygulamaları. Bir uygulamanın 300 kere indirilmesi, listede yer almasını sağlıyor.

Ücretli uygulamalardaysa sıralamanın hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak indirilme adetelerinin biraz düştüğünü ifade etmek mümkün. Oyun kategorisinde günlük ortalama 22 bin 800 kez indirilen uygulamalar en iyi iPhone içerikleri arasına giriyor. ikinci sıradaysa eğlence uygulamaları bulunuyor. Günlük 3 bin 500 adet indirilen eğlence kategorisindeki uygulamalar listeye girebiliyor. Üçüncü sıradaysa günlük 2 bin 700 adet indirme adediyle fotoğraf uygulamaları bulunuyor. Bu noktada fotoğraf uygulaması geliştiricilerinin en iyi uygulamalar listesine girmek için daha çok çabaladığını ifade edebiliriz.

Oyun kategorisinde en iyiler listesine girmek için diğer kategorilere nazaran daha çok indirme adedine sahip olmak gerektiği apaçık ortada. Oyun uygulamalarının alt kategorisindeyse 'aksiyon' bulunuyor. Günlük ortalama 8 bin 500 adet uygulama rakamını tutturan ücretsiz aksiyon oyunları en iyiler listesinde yer alıyor. En sondaysa müzik kategorisi var. Günlük 2 bin adet indirilen müzik oyunları listede kendine yer bulabiliyor.

Paylaştığımı rakamların her ne kadar ABD pazarı için geçerli olsa da kategori bazında Türkiye ile benzerlik gösterebilir. Türkiye'deki geliştiriciler, uygulamalarını daha kolay popüler yapmak için listeye girme adetleri az olan kategorilere yönelmeleri gerektiğini ifade edebiliriz. Global çapta yayınlanan uygulamalarınsa ABD'deki rakamları tutturması gerektiğini de sözlerimize eklemek istiyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Selamlar,

  Distimo'nun raporundaki rakamlar Türkiye ile pek benzerlik göstermiyor.

  Türkiye'de ücretsiz uygulamalarda günlük 3.000 download rakamına ulaşmak Top 10'e girmek için bile yeterli. Top 25 için ise 2.000 civarı yeterli oluyor. Birinci sıraya oturmak için de 5.000'i geçmek gerekiyor.

  Paralı uygulamalarda ise günlük 150-200 download Top 10'e girmek için yeterli. Günlük 300'ün üzerinde download ise birinci sıraya oturmak için muhtemelen yeterli olacaktır.

  1. Güncel veriler için teşekkürler. TR store daki bir uygulama ile zengin olabileceğini düşünen arkadaşlar bu rakamları özellikle iyi okumalılar.

 2. Özellikle ücretli uygulamalar için verilen bilgiler çok değerli (bildiğim kadarıyla böyle bir analiz daha önce ücretli uygulamalar için yapılmamıştı, fakat ücretsiz uygulamalar üzerine bazı araştırmalar vardı)

  Türkiye ios piyasasının şu anki büyüklüğü tam olarak bilinmiyor, bu noktada ancak tahminlerde bulunabiliriz. Kuzey amerika için olan değerlerin üzerine 0.01 - 0.005 aralığındaki bir çarpanla hesaplamalara başlanılabilir. Bu konuda TR app store içerisinde ücretli ürünlerini top25 ya da top50 içine sokmayı başarabilmiş arkadaşlar var ise ulaştıkları günlük satın alma miktarlarını paylaşırlarsa çok sevinirim :)

  Uygulama ya da oyunu hedef kitlesinden uzak bir kategori altına koymanın görünürlük açısından dezavantajları olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  1. Şimdi elimdeki bazı verileri kontrol ettim;

   Games - Board kategorisinde (ücretsiz) top25 içinde olmak için günlük 100 download bile yeterli oluyor. Bu durumda yuvarlak bir hesap ile us store ile arasında 1/17 gibi bir oran ortaya çıkıyor.

 3. Bende bu rakamların Türkiye'yi pek yansıttığını düşünmüyorum. Günde 1000'den az indirme sayıları ile bile TOP 25'e girmiş uygulamalar gördüm.

 4. Emin olun zaten çoğu iPhone kullanıcısının yüklediği bir kaç uygulama var. Hatta tespitlerime göre çoğu telefonunu bir yere oturduğunda masaya koymak için almış. Bakıyorum default applerin yerlerini bile değiştirmeye tenezzül etmemiş adam.

  App yükleyenlerin çoğuda işte Facebook, Foursquare, Temple Run gibi oyunlar yüklüyorlar.

  Çok küçük bir kesim telefonunu gerçek anlamda kullanabiliyor Türkiye'de iOS konusunda.

  Bunu Türkiye Android Market'e girince anlayabilirsiniz, uygulamalardaki yorumlara bakarak.

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Ücretli uygulamamız günde 40 defa indirilerek (bu en yüksek indirilme rakamıydı 10-30-40-30-10 gibi bir seyir izledi) Lifestyle kategorisinde uzun süre 1., genel kategoride ise 31. liğe kadar çıktı arkadaşlar.

 6. Ali Emre Gürsu Ali Emre Gürsu

  appstore'da bir uygulamanın kaç kere indirildiğini nasıl görebiliyorsunuz?