Sosyal medya reklam harcamalarında 'iki ileri bir geri'
Reklam Servisleri

Sosyal medya reklam harcamalarında 'iki ileri bir geri'

Sosyal medya kanalları, şirketlerin iş modellerinin oturmaya başlamasıyla reklamcılık sektörünün iştahını kabartıyor. Sosyal medya reklamcılığında özellikle finansal bazda büyüme mehter takımı misali iki ileri bir gidiyor. İşin bir de tıklanma boyutu ise çok memnun edici görünmüyor gibi; zira son bir rapora göre kullanıcıların çoğunluğu reklamlara tıklamakta isteksiz.

Giriş paragrafındaki cümlelerimizin çok iddialı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak BIA/Kelsey'in yaptığı araştırma öyle demiyor. ABD'de sosyal medya reklam harcamaları 2010 yılında 3.8 milyar dolar olarak gerçeklemiş. Ancak sosyal medya kanallarının hem finansal hem de kullanıcı bazında büyümesi şirketlerin harcamalarıyla ters orantılı gitmiş durumda. Araştırma sonuçları 2011 yılında 3.4 milyar dolarlık reklam harcaması yapıldığını iddia ediyor; yani 2010'a kıyasla 2011'de 400 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşmiş. 2012 yılındaysa sosyal medya reklam harcamalarının yaklaşık 1 milyar dolar daha artarak, 4.8 milyar dolar hacme ulaşması bekleniyor.

BIA/Kelsey 2012 yılında itibaren, sosyal medyadaki reklam harcamalarının hızla devam edeceğini iddia ediyor. Araştırmaya göre 2016 yılındaki sosyal medya reklam harcamalarının 9.8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2016 yılına kadar reklam harcamalarının yılda ortalama 1.5 milyar dolar artacağını söyleyebiliriz. Ancak küresel ekonominin iniş çıkışlarına ve sektörün rekabet koşullarına bağlı olarak bazı yıllarda düşüş kaydedilebilir.

Araştırmada dikkat çekilen noktalardan birisi 2012-2013 yılları arasında gerçekleşecek olan büyümenin sosyal medyada yer alan videolarla gerçekleşecek olması. Bu noktada Facebook ve Twitter'dan çok baş aktörün YouTube olabileceğini ifade edebiliriz.

General Motors, Facebook reklamlarını geri çekti

Öte yandan Facebook reklamlarının hala istenilen tıklanma oranlarına ulaşamadığını paylaşmak istiyoruzAssociated Press ve CNBC'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının yüzde 83'ü, sitedeki reklamlara 'asla' tıklamıyor. Hatta buna bir örneği geçen hafta yaşandığını söyleyebiliriz. General Motors, Facebook'a verdiği 10 milyon dolar değerindeki reklamları geri çektiğini açıkladı. Şirketin reklamları geri çekme sebeplerinin başında 'tıklanmama' oranlarının olduğunu ifade edebiliriz.

Yukarıda paylaştığımız verilere uzaktan bakınca kısa vadede sosyal medya reklam harcamalarında sorun olduğu yorumunu yapabiliriz. Ancak panik yok. Uzun vadede geleceğin reklamcılık sektörü sosyal medya olacağını çekinmeden söylemek gerekiyor.

Yorumlar (6)
 1. Hangi enayi reklama tıklar. Sosyal Medya Reklamları yalan. Ben oraya eğlenmeye giriyorum reklam izlemeye değil. Google'da almak istediğim birşeyi aratıyorsam ve ilgili reklam çıkıyorsa, ona tıklıyorum çünkü onu arıyorum. Ama Facebook'a girince General Motors ürünü aramıyorum, yada reklamı gördüm diye içimde bir alma isteği uyanmıyor. Sosyal Medya Reklamlarının, büyük markalar için, Marka bilinirliğine de katkısı yok. Aksine o büyük firma bukadar ucuz rezil reklam mı yapmış, buraya kadar mı düşmüş izlenimi uyandırır.

 2. Maalesef her sektör sosyal medya reklamları ve ya uygulamaları için uygun olmuyor. Hep sorulan şunlar oluyor genelde bizi ne kadar sürede bilmem kaçyüzbin kişi grubumuza veya sayfamıza katabilirsin. şu an kadar paraya facebook reklamı versek kaç kişi getirebiliriz. Bende sektöre bakıyorum iyi dönüş sağlayabilecek isem çalışmayı kabul ederim yoksa etmem.

  Facebookun profil isimleri ile @facebook.com u birleştirmesi ile '[email protected]' mail gönderimi de yapılabilir gibi bence.

 3. Web sitelerindeki ve sosyal medyadaki reklamların müşteri gözünde kalite algısının yüksek olduğunu düşünmüyorum. 'Asla tıklamayan' %83'lük bir kitleden bahsediyoruz. Kendimi düşündüğümde, gerçekten de banner vb. nitelikteki reklamları çekici bulmadığım için tıklamadığımı farkediyorum.

  Algı anlamında tv reklamları en yüksek noktada bana göre. Bir şekilde tv'ye verilen reklam, şu aşamada sosyal medyayı katlar. Kağıdın ömrünün sonuna geldiğinin konuşulduğu şu günlerde bile gazeteye verilecek bir reklam, web reklamlarından çok daha etkili olur bence.

 4. Ilhan Oğlakçıoğlu Ilhan Oğlakçıoğlu

  Makalenizde mehter takımının resmini kullanmışsınız fakat Mehteran takımı yürürken geri adım atmaz. Sağa ve sola selam vererek yürür.

  1. bu çok iyiydi :))

 5. Murat Salman Murat Salman

  Sosyal Medya’da kullanılan reklam da en çok tercih edilen fotoğraflardır. Markalar inandırıcılığı pekiştirmesi ve görüntünün bilinçaltında yerini alması açısından kullanmaktadır. Sosyal Medya reklamcılığı klasik outdoor reklamcılığından daha etkili olarak görüyorum. En azından reklamınızın doğru hedef kitlesiyle buluşturduğunuzdan emin olabiliyor ve etkisini ölçebiliyorsunuz.