Girişimciliğin Altın Kuralları [Kitap Tanıtımı]

Girişimciliğin Altın Kuralları [Kitap Tanıtımı]

Bazıları girişimciliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu, bazıları ise öğrenilebilir bir süreç olduğunu iddia eder. Çok büyük ihtimalle işin doğrusu girişimciliğin doğuştan gelen yetenekleriniz ile tecrübelerinizi birleştirebileceğiniz bir durum olduğu. Doğarken hangi özellikleri yanınızda getirdiğinizi bilemeyiz ama en azından girişimcilik ile ilgili yolda öğrenilebilecek pek çok konuyu Webrazzi’de sizlere farklı şekillerde aktarmaya çalışıyoruz.

Bu hafta sonu piyasaya çıkacak olan Girişimciliğin Altın Kuralları kitabı da benzer şekilde tüm girişimcilere bu sürecin hemen her aşamasında faydalı olabilecek bir çalışma. Girişimcilik konusunun farklı alanlarında tecrübeli 24 farklı ismin kendi kalemlerinden anlatımlarının yer aldığı kitabı Networking Akademi’den tanıdığımız Ertuğrul Belen ve Embryoniks Kuluçka merkezinden Taylan Demirkaya derlediler.

Kitapta yer alan 24 isim ve ele aldıkları konu başlıkları şöyle:

Alaaddin Alpay - Girişimci Ekosistemi Dr. Necip Uludağ - Girişimci Özellikleri Taylan Demirkaya - Zihin Yapısı Prof. Dr. Zuhal Baltaş - Bireysel ve Kurumsal Girişimcilik Dr. Haluk Elçi - Yatırım Sürecine Hazırlık Baybars Altuntaş - Melek Yatırımcılar Fuat Sami - Yatırımcı Gözünden Girişimci Numan Numanbayraktaroğlu - Melek Yatırımcıların Bilmesi Gerekenler Ertuğrul Belen - Networking Gülsüm Çıracı - Kuruluş Stratejisi Azim Çiğil - Şirket Kurma Hukuku İhsan Elgin – Büyüme Şerif Kaynar - İnsan Kaynakları Taner Özdeş – Satış Hayat Bayramoğlu – Perakende Uğur Özmen – CRM İsmet İmrak - Halkla İlişkiler Nevzat Erdağ - Muhasebe & Vergi Öznur Sanbay – Kurumsallaşma Nurettin Özdoğan - Internet Girişimciliği Halil Erdoğmuş - Yeni E-Ticaret Modeli Mehmet Soner Babüroğlu – Patent Erkan Güral - Aile Firmaları ve Aile Girişimciliği Burcu Akdarı - STK'lar ve Girişimciler

Bu kitabın ortaya çıkmasını sağlayan Ertuğrul Belen ve Taylan Demirkaya da Girişimciliğin Altın Kuralları kitabının ortaya çıkış hikayesini ve amacını şöyle anlatıyorlar.

Taylan Demirkaya

Embryonix'e gelen projeleri geçen yaz değerlendirirken önemli bir eksik fark ettim. Hızlı ve düşük fon ihtiyacı olan projelere fon bulmakta zorlanıyorduk. Proje toplantısından moralim bozuk bir şekilde çıktım. Ertuğrul Belen'i aradım ve bu sorunumdan bahsettim. O da olaya biraz esprili bir şekilde yaklaştı ve "senin ve benim networkumden herkes 5 TL verse bile rahatlıkla bu projelere finansman sağlardık" dedi. Ben bunu sorgulamaya başladım ve "insanlar durup dururken 5 TL vermez, vermeleri için ne olması gerekir?" dedim.

İşte bunun üzerine bir kaç gün beyin fırtınası yaptık. İnsanların bunu verebilmesi için hem onlara faydalı olacak bir şey vermemiz gerekiyordu hem de yaptığımız işle alakalı bir katma değer yaratmaya çalışmalıydık. Oturduk ve girişimciler için problem olan 24 sorun tespit ettik. Sonra kendi networkumuzde buna uygun olan uzmanları, yatırımcıları ve girişimcileri aramaya başladık. Hepsi projeye inanılmaz sıcak baktı. Aylarca süren çalışmalar ve epostalar sonucunda süreçlerimizi tamamladık. Türkiye'de çoklu fonlamanın (crowdfunding) önemli örneklerinden bir tanesini verdiğimizi düşünüyorum. Girişimciler ve girişimcilikle ilgilenenler hem çok önemli problemlerine uygulanmış ve denenmiş çözümler bulacak hem de biz girişimcilere ufakta olsa bir fon sağlayacaktık. Bunlar kitabın doğrudan faydaları, eko sisteme olan farkındalık katkısının da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Ertuğrul Belen

Özellikle son 4 senedir Business Networking Akademi'deki Speed Networking tanışma seansları, Asansör Cümlesi yarışmaları ve networking seminerleriyle 30 binin üzerinde girişimciyle iletişim içerisinde olma fırsatım oldu. Paylaşımlarımı her zaman akademik araştırmalarımın yanı sıra iş dünyasındaki aktif deneyimlerim ve kendi girişimlerimle anlatmaya özen gösterdim. Bu süreçte, Taylan Demirkaya ile beyinfırtınası yaptığımız süreçte, harika fikri olan ama parası olmadığı için kendine inanmayan ve adım atmaya cesaret edemeyen girişimci sayısının melek yatırımcı sayısından malesef çok daha fazla olduğunu farkettik.

Dünyada mikrokredi ve fonlamanın gündeme geldiği bir dönemde crowdfunding yani "çoklu fonlamanın" ilk adımını Girişimciliğin Altın Kuralları eseriyle atmak istedik. "Çoklu fonlamada" 5 TL katkıda bulunan dahi o firmanın hissedarı olabiliyordu. Türkiye'de bu sistemin gelişmesi için yasal süreçlerin devreye girmesi gerekiyor. Ancak her kitap alan resmiyette bir hissedar olamasa dahi kitabın telif gelirinin yazarlar tarafından karar verilecek bir ya da birkaç girişime yatırım yapması bu sürecin bizce ilk adımı olacaktı. Her kitap satın alınması küçük bir fonlama anlamına gelecekti.

Girişimcilik engel atlamaktır. Biz girişimcinin önündeki 24 engeli belirledik. Ve 24 birbirinden değerli yazar bu hayalimize ortak oldu. Her biri konusunu 10 adımda kısa, net ama bir o kadar vurucu samimiyetle anlattı ve kaleme aldı.

24 tecrübeli girişimci, profesyonel ve akademisyenin kendi alanları ile ilgili tecrübe ve görüşlerinin yer aldığı kitapla ilgili daha detaylı bilgiyi şuradan bulabilirsiniz. Ayrıca kitabın web sitesi, Twitter, Facebook ve Pinterest hesaplarını da inceleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.