E-ticaret şirketleri stres yapmayın, pazardaki büyüme sürüyor!
E-Ticaret

E-ticaret şirketleri stres yapmayın, pazardaki büyüme sürüyor!

Özellikle Mart ve Nisan aylarında birçok e-ticaret şirketi yetkilisinden aynı soruyu duydum. Soru şu; "E-ticaret sektöründe genel bir yavaşlama mı var yoksa bize mi özel?" Hemen BKM'nin yayınladığı e-ticaret verilerinden yola çıkarak bir cevap vereyim...

Sektörün neredeyse her yıl Şubat ayında yaşadığı standart bir düşüş bu. Daha açık şekilde, Ocak ayındaki yüksek hacmin Şubat ayında normal seviyeye inmesi diyebilirim. Düşüş Mart ayıyla birlikte yerini yükselişe bırakır. Yani, panik yapmaya gerek yok.

Bu futbol sohbeti tadındaki yorumumu isterseniz şimdi biraz sayılara dayandırayım ve hep birlikte Türkiye e-ticaret pazarının dinamiklerine biraz daha bilimsel olarak hakim olalım. :)

Detaylı olarak BKM verilerine bakıyoruz;

2010 yılının ilk çeyreğinde Türkiye e-ticaret pazarı 3,335 milyar TL işlem hacmine sahip. Bu rakam 2011'in aynı döneminde 4,843 milyar TL'ye yükselerek bir önceki döneme göre yüzde 45,23 artış göstermiş. 2012 yılının ilk çeyreğinde ise toplam 6,906 milyar TL işlem gerçekleşmiş. Bu rakam da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,60'lık artışa işaret ediyor.

Yani, hızlıca belirtmem gerekirse aslında hissedildiği gibi Türkiye e-ticaret pazarında genel olarak bir problem yok. Büyüme yaklaşık olarak bir önceki yılın aynı dönemine benzer oranlarda sürüyor.

Çeyrekler bazındaki bu artış her ne kadar aylara da yansıyor olsa da her yıl 1. çeyreğin en yüksek işlem tutarı Ocak ayında gerçekleşiyor. Ocak ayında gerçekleşen bu artış aslında genellikle bir önceki yılın Aralık ayında başlıyor. Sonrasında Şubat ayında e-ticaret pazarında keskin bir düşüş yaşanıyor ve Mart ayında işlem hacmi yükselişe geçiyor.

2012 yılında da benzer bir tablo görüyoruz. Ocak ayında 2,637 milyar TL işlem hacmi yakalayan Türkiye e-ticaret pazarı, Şubat ayında 2,017 milyar TL, Mart ayında ise 2,252 milyar TL'yi gördü.

Bahsettiğim değişimleri daha doğru ve yalın olarak gösterebilmek için geriye dönüp bazı değerlere yakından bakalım.

2010 Aralık ayında Kasım ayına kıyasla e-ticaret işlem hacminde yüzde 17,97 büyüme yakalanmış. 2011 Ocak ayında ise tekrar yüzde 25,34 büyüme gerçekleşmiş. Şubat 2011'de ise yüzde 22,35'lik bir düşüş görülüyor. 2011 Aralık ayında yüzde 10,18'lik bir büyüme varken, 2012 Ocak ayında yüzde 27,54'lük büyüme gerçekleşiyor. Şubat 2012'de ise yüzde 23,51'lik bir düşüş yaşanmış. Yani, size yukarıda bahsettiğim aylar bazındaki trend değişimi net olarak görülüyor.

Peki e-ticaret pazarı büyümeyi tekrar ne zaman "hissetmeye" başlayacak?

2009 yılı global ekonomik krizin yoğun olarak yaşandığı bir yıl olduğu için krizden çıkış dönemine denk gelen 2010 yılının ilk çeyreği yükselişi erken gördü ve Ocak 2010 işlem tutarlarına e-ticaret sektörü Mart 2010'da tekrar ulaştı. Ama 2011 yılında Ocak ayının işlem hacmine ancak Mayıs ayında gelinebildi.

Eğer geçmiş ayları baz alarak bir değerlendirme yapacak olursak, 2012 yılında Ocak ayının verilerini 2011 yılındaki trende uygun olarak Mayıs ayında görebileceğimizi tahmin ediyorum.

Yukarıda anlattığım değişimleri net olarak görebilmek için önce 2010, 2011 ve 2012'nin ilk 3 ayının sonuçlarına bakalım. Aşağıdaki tablo size bahsettiğim cevapları verecektir.

Kısacası, Türkiye e-ticaret pazarında şirketler Şubat ayındaki keskin düşüşün ardından, Mart ayında da Ocak rakamlarını yakalayamadıkları için bu tür bir fikre kapıldılar diye düşünüyorum. Çok büyük olasılıkla Nisan ayından itibaren yükselişi hissetmeye başlamışlardır ve umuyorum ki Mayıs ayında Ocak ayında olduğu gibi hayatlarının en mutlu günlerine geri döneceklerdir.

Görsel Kaynak Açıklaması: ZoofyTheJi'nin görselinin üzerine Türk Lirası sembolünü Webrazzi ekledi.

Yorumlar (15)
 1. Serhat Ugur Serhat Ugur

  Bu analizde sanal pos'lar üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlere ait rakamların yer aldığı, gerçek B2C verilerinin bu rakamların ancak %15-%20'sini oluşturduğu ayrıntısını eklemek lazım. Yine de konjonktürü anlama, büyük resmi görme adına için faydalı bir çalışma, elinize sağlık.

 2. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bu daralma mi var diye yakinan eticaret siteleri hangi alandalar private'cilar ve grouponlar mi diye aklima gelmedi degil.

  1. hayır, sadece özel ve grup alışveriş şirketleri değil. klasik eticaret ve dikey eticaret sitelerinden geldi çoğunlukla sorular.

   1. Evren Erbay Evren Erbay

    Geçmiş dönem performanslarının yakalanmasını umut ederim ancak 2012'nin son üç çeyreğinin,ilk çeyreği yakalayacağını pek düşünmüyorum.

    Çok başarılı olan ve büyük yatırımlar ile e-ticaret pazarına girmiş (klasik-dikey-fırsat ) şirketlerin lojistik çıkış ve sevkiyatlarında ciddi azalmalar olduğunu biliyorum...Rakamlara çok odaklanıyoruz ama bu konularda en doğru veriyi lojistik ve kargo süreçlerinden, çıkışlarından anlayabiliriz.

    Umarım ben yanılıyorumdur ama tabir yerinde olursa " parti" dönemlerinin bittiği ve artık çok doğru adımların atılması gerektiği noktaya gelinmiş durumda gibi geliyor bana e-ticaret sektörü.

   2. Ersin Sayar Ersin Sayar

    bence en cok private i etkiledi bu daralma,ama biraz da hatayı kendilerinde aramaları lazım...

 3. Selçuk Selçuk

  Şubat ayındaki daralmayı çok iyi hissettik diyebilirim...

 4. Serhat Bey'e katılıyorum,BKM müdürü Soner Canko da webrazzi etkinliğinde aynı bilgiyi vermişti.

  Benim de tahminim 3-4 milyar tl. civarı yıllık.

  Soner Bey aynı zamanda banka tarafında merchant idlerinde karışık olduğu bilgisini eklemişti.

  Bu sene inşallah bu veriler ayıklanırda gerçek rakamlar üzerinden konuşuruz.

 5. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Arda,

  Ocak ve Temmuz ayındaki yüksek hacim motorlu taşıt vergisi ödeme dönemi nedeniyle olur. Sonrasında da normale döner. Bu iki ayı dışarıda tutarak bir kıyaslama yapmak daha doğru olur.

  Motorlu Taşıt Vergisi ödemeleri anladığımız anlamda Elektronik Ticaret cirosunun dışında kalıyor olsa da, devlet kurumlarının bu işe girmesi, bu vesileyle online ödeme ile tanışan kesimin er ya da geç bu eko sisteme dahil olacağı anlamına gelir.

  Yeni iş modellerinin yanı sıra devlet kurumlarının bu yönde attığı her adım sektöre fayda sağlar.

  1. Süper bilgi, teşekkürler Emre.

   1. Emel Kalkan Emel Kalkan

    e-ticaret sitelerinin pazarda büyüme göstermelerinin en büyük nedenlerin biriside xml çıktısını diğer tüm firmalara vererek reklamsız hızlıca satışlarını artırmaktan geçiyor. 2013 yılı itibari ile hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle üretici firmalar bu işlemleri yapmaktadırlar. 100 den fazla xml verdiklerini düşünürsek günlük satışlarını 5'e katlıyorlar. xml alan firmalar çoğaldıkça da bu oran da ha artmaktadır.

 6. Murat Suna Murat Suna

  Burada atlanmaması gereken çok önemli bir nokta var. Her geçen gün pazarda bir büyüme sözkonusu ama bununla birlikte ekosisteme dahil olan girişimleri de orantıladığımızda aslında pazar büyüyor ama girişimlerin pastadan aldığı payın her geçen gün azaldığı kanaatindeyim. Özellikle de büyük oyuncuların pazarda yerlerini almasıyla birlikte küçük çaplarda olanlara pastadan düşen pay daha da azalıyor. Özet: Pastadan büyük lokmaları büyük oyuncular alır. Küçükler kırıntılarla yetinmeye çalışır.

 7. E-Ticarette Türkiye' de gerçekten çok büyük potansiyel var. Bunun farkına varıp yerini alan firmalar çok iyi yerlere gelecektir. Yalnız dikkatimi çeken bir şey var ki o da hiç kimsenin bir şeyler üretmeden kopya çekmesi... Tabi farklı olmadığı sürece sonu ne yazık ki hüsran oluyor. Her zaman ki gibi çok iyi bir makale olmuş. Teşekkürler

 8. Mirsat Sancakli Mirsat Sancakli

  E-ticaret pazarındabahsedilen bu düşüşlerin her e-ticaret sitesinde olduğunun söylenmesi çok doğruyu yansıtmamakla birlikte, geçici ve dönemsel düşüşler yaşanıyor olabilir. Özellikle özel günlerin getirdiği cirolar bir çok ayı kurtarır duruma gelmektedir. Ben özellikle Türk e-ticaret pazarının henüz emekleme döneminde olduğunu ve yakın bir gelecekte imrenilen pazarlar arasına gireceğine inanıyorum.

  1. Mirsat Bey Global E-ticaret Bilişim A.ş.Vipdükkanın e-ticaret müdürü olarak vipdükkanı kapatıp binlerce kişiyi madur ettiniz.En kısa sürede tüketici mahlemesine başvuracağım.Milleti kazıklayarak mı Türkiye imrenilen pazarlar haline gelecek acaba?

 9. Mirsat Sancaklı Mirsat Sancaklı

  Merhaba Ayşe Hanım 2012 Eylül ayından beri Vipdükkan da çalışmıyorum. Her ne kadar ayrılmış olsam bile Vipdükkan' nın kapanıyor olması, hem sektörün geleceği hem de ülkemizdeki bu pazara bakış açısını zora sokmaktadır. Umarım şirket ortakları en kısa sürede sizlere bir açıklama yaparak mağduriyetinizi giderirler.

  İyi günler.