HomeOS: Microsoft’tan akıllı evler için işletim sistemi
Teknoloji

HomeOS: Microsoft’tan akıllı evler için işletim sistemi

Bu habere özellikle bilim kurgu hayranları bayılacaklar: Microsoft benzerini ancak filmlerde görmeye alıştığımız gibi tüm evinizi yönetecek bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Geniş kitlelere sunulmak üzere geliştirilen ve akıllı ev konseptini gündelik yaşama sokmak amacını taşıyan HomeOS prototipi hazır.

Aslında konsept yeni değil. Microsoft bu konuyla ilgili ilk planları bundan yaklaşık 10 yıl kadar önceye kadar dayanıyor. Hatta piyasada Z-Wave ve Zigbee gibi benzer sayılabilecek sistemler de bulunuyor ama Microsoft’un hayalindeki akıllı ev tüm bunlardan biraz daha farklı. Microsoft sadece birbirinden bağımsız cihazların tanımlanmış görevleri otomatik olarak yerine getirmesini değil, tüm bu cihazların aynı zamanda birbirleri ile haberleşerek yüzde 100 uyum içerisinde çalışmasını hedefliyor.

Microsoft’a göre bu amaca ulaşmak için tek çözüm evinize özel bir işletim sistemi geliştirmek.

Temel olarak bu işletim sistemi; akıllı telefonunuz veya PC’niz ile yönetebileceğiniz ve evinizi “akıllı” hale getirmeye yarayacak. Evin yapısı, eve eklenen her yeni parçayı tanıyabilecek. Örneğin Microsoft’un iddiasına göre HomeOS ile yönetilen bir evde, telefonunuz ile kontrol edebileceğiniz yeni bir ampul takmak, PC’nize yeni bir fare kullanmaya başlamaktan farklı olmayacak.

HomeOS’un prototipi şu ana kadar 12 kadar evde denenmiş durumda. Kapılar, aydınlatma, havalandırma sistemi, ısınma, soğutma, güvenlik sistemleri, televizyon ve diğer eve dair gereçler bu işletim sisteminde uyumlu bir şekilde çalışabiliyorlar.

İşin en ilginç yanı ise akıllı eviniz için uygulama satın alabilecek ve hatta kendi uygulamanızı yazabilecek olmanız. Şu aşamada görünen en büyük sorun ise ev içerisindeki cihazları yönetebilmek için HomeOS ile uyumlu olması gerekliliği.

HomeOS, şu anda prototipi hazır ve deneniyor olsa da deneysel bir proje. Kitlelere ulaşmak amacı taşısa da bunun ne zaman ve hangi şartlarda gerçekleşeceği belli değil. Gelecekte evlerin bugünkünden daha akıllı olacağı kesin ama bugün için gerçek anlamda işlevsel bir ev işletim sistemi hala bir bilim kurgu öğesinden pek de farklı değil.

Bundan yaklaşık bir yıl önce Google’ın duyurduğu benzer bir proje olan [email protected] nasıl bir kenarda gerçek potansiyelini görebileceği günü bekliyorsa, Microsoft’un HomeOS’u için de durum pek farklı olmayacak gibi görünüyor. Ama bugün için bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığını görmek bile gelecek adına sevindirici.

Yorumlar (10)
 1. yazıda da belirtilmiş zaten bu projenin aktif kullanılması için zamana ihtiyaç var. HomeOS ile uyumlu ev malzemeleri için de bir sürü anlaşma olması gerekiyor. bunun için yine zaman. kısacası Türkiye'de bu sistemi kullanmak için dünyanın beklediğinden biraz daha fazla beklemek gerekiyor.

 2. Kralizasyon Kralizasyon

  Diyelim ki proje başarı ile sonuçlandı ve işletim sistemi herşeyi ile hazır. Ama böyle bir sistem eminizki çok pahalı olacaktır. Yani hayaldi, hayal ve hayal olmaya devam edecek... :)

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Pahalı olacak olan ne? Her evde bilgisayar var zaten.

   1. Elektornikten anlamadığın besbelli...

   2. Muhammed Er Muhammed Er

    Hatırlatmamda fayda var: Gömülü yazılım uzmanıyım !

 3. sistem arıza verirse o evde hiçbirşey çalışmaz. ya da sürüm güncellemesi yapmak için para istenebilir. yapmazsan da cihazlar uyumsuz hale gelir ve çalışmaları için para ödemek zorunda kalırsınız. ya da eve virüs girerse (eskiden eve hırsız girerdi diye anlatırız çocuklara) sistem çöker, buzdolabı çalışmaz etler bozulur, çamaşırlar yarım kalır, bulaşık kokar...

  ev sigortalama paketlerine ücretsiz homeos bakım ya da ücretsiz güncelleme gibi maddeler eklenir.

  homeos sizce yeterince sorun yaratmadı mı şimdiden :)

 4. Gergefil Gergefil

  Microsoft evde mi? Kalsın. :) Eviniz geçersiz bir işlem yürüttü ve duş mavi ekran verdi. Sıcak su durdurulamadı.

  Evin kapısında bellek read olamadı ve kilit sistemi açılmıyor.

  vs.vs.

  Aman kalsın.

 5. Fırat Esmer Fırat Esmer

  "Ama bugün için bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığını görmek bile gelecek adına sevindirici."

  Katılıyorum.

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Microsoft çıkartana kadar google çıkartır. Geyik olan ev içinde arama olayı bile gerçek olur. Hatta zaten hali hazırda var olan ses algılama ile işler gerçekten kolaylaşır. MS reklam yapıyor ama ortaya ürün çıkana kadar köprünün altından çok sular akıyor. MS biraz hantal, garip birşeyler var. Mühendislik ile çok fazla zaman kaybediyor sanırım. Özellikle web konusunda geri kaldı, mobilde geri kaldı. Hotmail hala sinir bozucu firefox'un son sürümünde bile düzgün çalışmıyor. Çok kez başıma geldi sayfa sürekli yeniliyor. Sanırım MS javascript, Ajax ve HTML'i çok iyi bilmiyor :) HomeOS'da ne olur bilemiyorum ama pek umutlu değilim.

 7. Murat Yavuzkaplan Murat Yavuzkaplan

  ozellikle son 3 yildir yogun bir bicimde yatirim yaptigim ms teknolojilerinden gecenin 3 unde leaseweb den gelen ve "win2008 r2 yuklu musterilerimizin dikkatine; os de yer alan bir acik sebebiyle saldirganlarin remote desktopa auth islemini bypass ederek sunuculariniza girme riski var, ahanda ms linki de budur, hemen update i yukleyin" seklindeki uyarisindan sonra vazgectim. desktopta dahi gerisin geri unix yaptim ve basim kulagim sakin.

  hadi webdi preproduction game serverdi tamam ama evde benzer bir durum olsa? bi uyaniyorsun ki ev tertemiz :)

  ms mi? kalsin...